GMINA ŻEGOCINA - "714. URODZINY ŻEGOCINY" - FOTORELACJA CZ. I.

714 Urodziny Żegociny.

    Kapryśna pogoda, a zwłaszcza opady deszczu, utrudniły radosne świętowanie "714 Urodzin Żegociny". Nic więc dziwnego, że w tym roku na placu przed GS w Żegocinie pojawiła się w niedzielne popołudnie mniejsza niż w poprzednich latach liczba osób. Organizatorom tj. Przewodniczącemu Rady Gminy, Wójtowi oraz CKSiT w Żegocinie udało się jednak zrealizować wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia.
   Sobota była dniem rywalizacji sportowej. O zawodach pływackich, turnieju tenisa ziemnego i meczu piłkarskim Samorządowcy - Strażacy" piszemy na odrębnej stronie. Znajduje się tam też relacja z finałowego meczu II Gminnego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Stowarzyszenia Rozwoju Gminy i Wspierania Przedsiębiorczości w Żegocinie.
   W niedzielę, przed południem, wystąpiły intensywne opady deszczu. Ale w godzinach południowych ustały. Kiedy poczty sztandarowe gminy, ZS w Łąkcie Górnej i OSP oraz kolumna strażaków, prowadzone przez Orkiestrę Dętą CKSiT w Żegocinie, maszerowały tuż przed  godziną 16 do kościoła na nabożeństwo, odprawiane w intencji mieszkańców Gminy, deszcz już nie padał.

"714 Urodziny Żegociny". "714 Urodziny Żegociny".
Przemarsz do kościoła. Mszę Św. w intencji mieszkańców Gminy odprawił ks. prob. Leszek Dudziak.

    Witając przybyłych do świątyni parafian i gości ks. proboszcz Leszek Dudziak powiedział, że rocznica jest okazją do patrzenia nie tylko w przeszłość, ale także przyszłość. Jest również okazją do zadumy nad tym, co dobre, co złe i co zostało zaniechane lub niewykorzystane. - Tak wiele można zrobić w naszej gminie, ale pod jednym warunkiem, że będziemy bardzo poważnie w każdym dniu traktować to prawo, które ustanowił Bóg. Warto dziś błagać Matkę Bożą, aby nam pomogła realizować te boże przykazania, a przez nie drugich ludzi. Prośmy, by w naszej gminie panowało dobro, piękno, miłość do Boga i miłość do drugiego człowieka - mówił kapłan. Nabożeństwo uświetniła gra żegocińskiej orkiestry dętej.

"714 Urodziny Żegociny". "714 Urodziny Żegociny".
"714 Urodziny Żegociny". "714 Urodziny Żegociny".

    Po mszy świętej samorządowa kolumna przemaszerowała na plac uroczystości. W czasie, gdy zaproszeni goście i mieszkańcy wsi zajmowali miejsca, krótki koncert dała żegocińska orkiestra dęta, ubrana w niedawno zakupione, niebieskie stroje. Kwadrans po siedemnastej konferansjerka - ani Agnieszka Żołna - przywitała się z publicznością, krótko przypomniała genezę święta, a następnie poprosiła o zabranie głosu Wójta Gminy Żegocina - pana Jerzego Błoniarza.
    Gospodarz Gminy rozpoczął od powitania przybyłych licznie gości, wśród których byli parlamentarzyści - posłowie: Aleksandr Grad, Bogusław Sobczak, Wiesław Woda (poseł Edward Czesak był nieobecny, ale przesłał okolicznościowy adres), samorządowcy: Roman Ciepiela - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Jacek Pająk - Starosta Bocheński, wójtowie okolicznych gmin, radni powiatowi, gminni, komendanci straży pożarnych, kierownicy instytucji itd. Liczba gości była w tym roku wyjątkowo duża. W dalszym ciągu swojego przemówienia Wójt mówił o osiągnięciach i niepowodzeniach ostatniego roku. Podziękował mieszkańcom gminy za codzienną pracę, parlamentarzystom, samorządowcom i kierownikom różnych instytucji za współpracę, wszystkim, którzy nie żałowali czasu i wysiłku, aby świętowanie 714 urodzin było atrakcyjne. - Życzę Gościom
i mieszkańcom naszej Gminy dobrego humoru, radości i miłych przeżyć na 714 urodzinach Żegociny, które niniejszym uważam za otwarte - powiedział Wójt Jerzy Błoniarz.

"714 Urodziny Żegociny". "714 Urodziny Żegociny".
"714 Urodziny Żegociny". "714 Urodziny Żegociny".

    Potem przemawiali goście. Dziękowali za zaproszenia oraz gratulowali osiągnięć. Poseł Aleksander Grad stwierdził, że Żegocina im starsza tym coraz młodsza i piękniejsza. Bogusław Sobczak powiedział, że 714 lat to nie jest mało, lecz w przypadku tak uroczej wsi wiek ten dodaje jej tylko atrakcyjności. Starosta Jacek Pająk nie tylko zgodził się z tymi opiniami, ale również  zadeklarował pomoc w dalszym rozwoju gminy. Do życzeń i gratulacji dołączyli się potem jeszcze: poseł Wiesław Woda i wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela.

"714 Urodziny Żegociny". "714 Urodziny Żegociny".
"714 Urodziny Żegociny". "714 Urodziny Żegociny".

    Po krótkiej części oficjalnej i wyprowadzeniu pocztów sztandarowych rozpoczęły się występy estradowe. Najpierw wystąpili goście ze Słowacji - Orkiestra "Oravanka" z Trsteny, potem żegocińska kapela ludowa, która towarzyszyła Zespołowi Folklorystycznemu z Łąkty Górnej. Przez cały czas funkcjonowały liczne stoiska, w tym przygotowane przez Środowiskowy Dom Samopomocy z Żegociny, Żegociński Klub Seniorów oraz Małopolski Oddział Regionalny ARiMR. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się strażacki podnośnik, z którego można było podziwiać piękną, choć pokrytą tego dnia chmurami panoramę Żegociny. Przed wyjazdem na górę trzeba było wcześniej dobrze odpowiedzieć na pytania dotyczące spraw ochrony przeciwpożarowej. Umiejętnie połączono tu przyjemne z pożytecznym. To niewątpliwa zasługa Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, która udostępniła podnośnik.
    Kolejną atrakcją była loteria, z której dochód przeznaczono na pomoc finansową dla mieszkańców gminy, którzy przez długi okres czasu leczą się. Akcja SRGiWP pod nazwą "Gorące Serca", którą przygotowali i przeprowadzili wolontariusze z Zespołów Szkół w Żegocinie i Łąkcie Górnej kierowani przez sekretarza Stowarzyszenia Tadeusza Olszewskiego, przyniosła dochód w wysokości prawie 3 tys. zł. Na zakończenie loterii wylosowano na estradzie nagrody główne. Ta najwartościowsza - kino domowe - przypadła panu Eugeniuszowi Burkowi z Trzciany.

"714 Urodziny Żegociny". "714 Urodziny Żegociny".
"714 Urodziny Żegociny". "714 Urodziny Żegociny".

     W przerwach pomiędzy koncertami dokonano wręczenia pucharów i nagród dla najlepszych zawodników i drużyn z imprez sportowych, towarzyszących '714. Urodzinom Żegociny". Odebrali je tenisiści, pływacy oraz piłkarze. Na stoiskach można było się posilić i napić. Wielu uczestników świętowania siedziało pod parasolami, co okazało się konieczne, bo kilkakrotnie padał przelotny deszcz. Pomyślano także o atrakcjach dla dzieci. Oprócz wyjazdów podnośnikiem był dmuchany zamek i kilka innych atrakcji, gdzie maluchy mogły poskakać, pojeździć, poszaleć.

"714 Urodziny Żegociny". "714 Urodziny Żegociny".

    W dalszym ciągu na estradzie występowali artyści. Gwiazdą wieczoru był zespół "Tyrolia Band". Melodyjne melodie z Austrii i Słowenii rozruszały trochę publiczność. Znacznie więcej osób tańczyło jednak podczas występu bocheńskiej grupy "DeFormacja". Zespół ten tak się spodobał, że organizatorzy poprosili, aby muzycy grali znacznie dłużej. Przed ich koncertem nad Żegociną   niebo rozbłysło wielokolorowymi światłami sztucznych ogni. Przez kilka minut wszyscy zebrani na placu i w okolicy centrum spoglądali jedynie na niebo. Mimo, że pogoda nie sprzyjała, radośnie i spokojnie bawiono się do trzeciej nad ranem.

PODZIĘKOWANIA DLA SPONSORÓW >>>

FOTORELACJA - CZ. II. >>>

[wstecz]