DORADCA MODR ZAPRASZA

Oferta doradztwa dla rolników. A. Jniczek z UG w Żegocinie i P. Pląder z PZDR w Bochni.

   Napływ unijnych środków do Polski oraz towarzysząca temu robota biurokratyczna zmuszają rolników do udziału w licznych szkoleniach oraz korzystania z pomocy szkoleniowej i doradczej różnych instytucji. Najważniejszą z nich w naszym powiecie jest Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach (MODR) - Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Bochni, którym kieruje pan Wacław Majcher. Bezpośrednią pomoc doradczą mieszkańcom obszarów wiejskich świadczą pracownicy terenowi MODR.
    Od niedawna do Urzędu Gminy w Żegocinie przyjeżdża mgr inż. Paulina Pląder - specjalista ds. rozwoju obszarów wiejskich. Tam, w sali narad, w każdy piątek, w godzinach od 8 do 13 pełni dyżur. Czeka na rolników, którzy potrzebują bezpłatnej, fachowej pomocy przy wypełnianiu różnego rodzaju druków, niezbędnych do pozyskania środków pomocowych. To m. in. renty strukturalne, zalesienia, wnioski obszarowe, programy rolno - środowiskowe. Do każdego programu są potrzebne inne dokumenty i inne druki.
    - W Żegocinie czekam na rolników już drugi piątek. Do tej pory zgłosił się tylko jeden rolnik - informuje pani Pląder, która przyjeżdża tu w zastępstwie. Może służyć cenną pomocą, także w zakresie planów rolno - środowiskowych, do opracowywania których posiada odpowiednie kwalifikacje. Pracująca wcześniej w Gminie Żegocina pani Anna Wrona przeszła na emeryturę.
    Sprawami rolników w żegocińskim Urzędzie Gminy zajmuje się pani Anna Janiczek. Pracy ma dużo, ale jest poirytowana, bo wiele z wykonanych działań okazuje się być zrobionymi na marne. Tak było np. w okresie tegorocznych  klęsk żywiołowych: przymrozków i gradobicia. Dużo pisania, sporządzania zestawień, pracy w komisjach, a pożytek z tego niewielki. Rolnicy mogą jedynie odebrać zaświadczenia pozwalające im wnioskować o umorzenie składek KRUS. Teraz - do końca września - zajmować się będzie dopłatami do "paliwa rolniczego". Właśnie w tym terminie rolnicy mogą w urzędzie składać wnioski i  rachunki za olej napędowy. Natomiast Wójt, na wniosek producenta rolnego, w drodze decyzji, wyda decyzję o zwrocie podatku za to paliwo.
     Jesienią, gdy zakończą się prace polowe, rozpoczną się kolejne szkolenia. Tematów do omówienia jest dużo. Ale warto w nich uczestniczyć, bo będzie można się dowiedzieć wielu wiadomości potrzebnych do ubiegania się o unijne środki. Jednym z  nich jest np. "Młody Rolnik" - z Programu  Operacyjnego Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013. Z dniem 25 czerwca br. Biura Powiatowe ARiMR zaczęły przyjmować już wnioski na renty strukturalne, a z dniem 16 lipca 2007 ruszyło działanie wsparcie dla grup producentów rolnych.

     Tymczasem doradca MODR zaprasza w każdy piątek na konsultację do budynku Urzędu Gminy w Żegocinie. Porady można również zasięgnąć w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Bochni.
 

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Bochni
Kierownik: Wacław Majcher
ul. Partyzantów 2
32-700 Bochnia
tel/fax (014) 612-44-73
email: bochnia@modr.pl

[wstecz]