ZNOWU WICHURA

Zerwany dach na domu mieszkalnym w Bytomsku. Przewrócony przystanek w Bełdnie.
Zerwany dach na domu mieszkalnym w Bytomsku. Przewrócony przystanek w Bełdnie.

       Wichura, która w nocy z czwartku na piątek - 23/24 sierpnia 2007 roku przeszła nad prawie całą Małopolską, poczyniła także spore straty i zniszczenia na terenie Gminy Żegocina. Nocna nawałnica przyszła niespodziewanie, po pięknym, gwieździstym wieczorze. Pierwsza najsilniejsza fala uderzenia wiatru nadeszła około godziny 1.15 w nocy. Towarzyszyły jej niewielkie opady deszczu oraz bardzo intensywne błyskawice, którym tylko z rzadka towarzyszyły wyładowania atmosferyczne (pioruny). Efektem działania nawałnicy były zerwane poszycia dachowe, przewrócony przystanek, licznie połamane drzewa itd.
      Wichury nawiedzały Żegocinę w ostatnich latach dosyć często [1 >>>] [2 >>>] [3 >>>] [4 >>>] i zawsze czyniły sporo szkód. Trudno już zliczyć ile zerwały dachów, ile wyrwały dachówek, a ile połamały drzew. 

Zerwany dach na domu mieszkalnym w Bytomsku. Zerwany dach na domu mieszkalnym w Bytomsku.
Zerwany dach na domu mieszkalnym w Bytomsku. Porozrzucane elementy dachu.

    Tym razem największe straty (około 25 tys. zł) ponieśli mieszkańcy jednego z domów w Bytomsku. Nawałnica zerwała prawie cały dach, a jego elementy znalazły się w różnych miejscach, do około stu metrów od domu. Zniszczeniu uległa także część murów, w tym komin oraz część okien na poddaszu. Widząc cudze nieszczęście szybko zorganizowali się mieszkańcy Bytomska. Najpierw pomogli usunąć resztki dachu, pozbierać porozrzucane elementy dachu, a rada sołecka zdecydowała o zorganizowaniu dalszej pomocy, w tym materialnej dla poszkodowanych. Do kolejny pozytywny przykład ludzkiej solidarności w tej gminie.
    Pisząc w dniu 24 sierpnia meldunek o zdarzeniu kryzysowym wykazano nie tylko zerwanie wspomnianego dachu na domu w Bytomsku, ale także 2 uszkodzenia konstrukcji dachowych, połamane drzewa i brak prądu. Podano także, że strażacy z OSP w Żegocinie usuwali tej nocy drzewo powalone na drogę gminną.

Przewrócony przystanek w Bełdnie. Zerwany fragment dachu przy remizie OSP w Żegocinie.
Przewrócony przystanek w Bełdnie. Zerwany fragment dachu przy remizie OSP w Żegocinie.

     Ucierpiały właściwie wszystkie wioski na terenie gminy. Na szczęście nie ucierpiał nikt z mieszkańców. Szacowanie wszystkich strat i usuwanie zniszczeń z pewnością potrwa jeszcze kilka dni.

Foto: J.M i T.O.

[wstecz]