POLICJA W SZKOŁACH

      Spotkanie z policjantami w PSP w Żegocinie. Spotkanie z policjantami w PSP w Bytomsku.

     Pilnowanie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży uczęszczającej do szkół jest jednym z najważniejszych zadań policji. Odbywa się to na różne sposoby. Jednym z nich są pogadanki o zasadach zachowania się na drogach. Uczniowie mogą także poznać zawód policjanta, co z kolei jest elementem przygotowania do wyboru zawodu i życia w dorosłej społeczności. Załoga żegocińskiego posterunku policji odbyła niedawno takie właśnie spotkania z uczniami.
    Pierwsze z tegorocznych spotkań odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej w Żegocinie. Kierownik Posterunku Policji w Żegocinie  sierż. szt. Zbigniew Pławecki przybył tu w piątek 21 września 2007 r. Podczas pogadanki w szkolnej klasie policjant  przestrzegał dzieci przed niebezpieczeństwami, mówił o przepisach ruchu drogowego i konieczności noszenia po zmroku odblaskowych elementów. Dzieci klas I - VI miały możliwość zadawania pytań, na które odpowiadał policjant. Pan Pławecki poinformował również iż uczniowie klas IV naszej szkoły mogą już wkrótce zdawać egzamin teoretyczny i praktyczny na kartę rowerową.

Spotkanie z policjantami w PSP w Żegocinie. Spotkanie z policjantami w PSP w Żegocinie.
Spotkanie z policjantami w PSP w Żegocinie.

    Kolejne spotkanie miało miejsce 26 września 2007 roku i odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętego Mikołaja w Bytomsku. Było bardzo miłe. Niecodzienni goście: sierż. szt. Zbigniew Pławecki oraz sierż. Marcin Daniec przeprowadzili z uczniami bytomskiej podstawówki pogadankę na temat poruszania się po drogach publicznych, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zagrożeń cywilizacyjnych. Panowie Policjanci zadawali uczniom wiele różnych pytań związanych z zasadami bezpieczeństwa w czasie poruszania się po drogach publicznych zarówno pieszo jak i rowerem oraz samochodem (zapinanie pasów bezpieczeństwa, w jakich przypadkach należy korzystać z fotelików), przedstawili też schemat postępowania w przypadku popełnienia wykroczenia przez osobę nieletnią. Uczniowie bardzo chętnie odpowiadali oraz sami zadawali pytania funkcjonariuszom.
    Największą atrakcją jednak okazała się prezentacja ekwipunku policjantów (lizak, identyfikator, pałka wielofunkcyjna, kajdanki i oczywiście pistolet) oraz możliwość obejrzenia policyjnego samochodu.

Spotkanie z policjantami w PSP w Bytomsku. Spotkanie z policjantami w PSP w Bytomsku.
Spotkanie z policjantami w PSP w Bytomsku. Spotkanie z policjantami w PSP w Bytomsku.
Spotkanie z policjantami w PSP w Bytomsku.

Foto i opracowanie: A.Rogala i K. Kaszuba.

[wstecz]