20 PAŹDZIERNIKA 2007 SPADŁ PIERWSZY ŚNIEG

Panorama Żegociny w dniu 20 października 2007 r.

Panorama Żegociny w dniu 20 października 2007 r.

    W nocy z 19 na 20 października 2007 r. spadł pierwszy w tej jesieni śnieg. Tej nocy pierwszy śnieg spadł zresztą w wielu rejonach Polski.  Około 5 centymetrowa warstwa białego puchu pokryła w nocy całą powierzchnię Gminy. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego, gdyż podgórska gmina, jaką jest Żegocina, zwykle dosyć wcześnie wita się z zimowymi warunkami. Klimatolodzy wyróżniają tu nawet dodatkowe pory roku nazywane przedzimiem i przedwiośniem.

Widok na Żarnówkę. Górczyna w śniegu i mgle.
Widok na Żarnówkę. Górczyna w śniegu i mgle.

   To okres między złotą jesienią, a białą zimą. Średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 0 °C (z tendencją malejącą). Opad atmosferyczny jest z początku duży, później umiarkowany, zazwyczaj ciekły, a jeśli stały (zamarznięty) to zanikający. Natomiast osad atmosferyczny jest obfity i we wszystkich rodzajach. Dzienna pora dnia jest wyraźnie krótsza od pory nocnej. Przedzimie jest najbardziej zachmurzoną porą roku. O ile cztery podstawowe pory roku klimatu umiarkowanego (wiosna, lato, jesień, zima) są zarówno porami klimatycznymi, jak i astronomicznymi, to pory uzupełniające swoich astronomicznych odpowiedników nie mają. Są one powiązane jedynie z klimatem i mają własny, charakterystyczny wpływ na przyrodę (a każda z nich - inny).
     W okresie przedzimia część zwierząt zapada w sen zimowy, a pozostałe zwierzęta przystosowują się do zmiany pokarmu z letniego na zimowy. Jeżeli w tym czasie zwierzęta zacznie się dokarmiać ich dotychczasowym pokarmem, to trzeba je będzie wtedy dokarmiać już cały czas aż do wiosny. Wegetacja roślin jest już zatrzymana. Okres przedzimia, podobnie jak późnej jesieni, jest czasem intensywnego przyjmowania wilgoci do gruntu, gdyż parowanie wody z opadów i osadów atmosferycznych jest niewielkie z powodu niskich temperatur i braku transpiracji przez większość roślin, a grunt nie jest jeszcze trwale zamarznięty. Na dużą ilość wody w osadzie atmosferycznym ma ponadto wpływ rozwinięta powierzchnia ziemi ze stojącymi jeszcze uschniętymi roślinami, oraz nieopadniętą częścią liści i drobnych gałązek. Zasadniczo przedzimie spośród wszystkich sześciu klimatycznych pór roku jest okresem, w którym w przyrodzie dzieje się najmniej.

Centrum Żegociny. Osiedle Mieszkaniowe "Przybyszówka".
Centrum Żegociny. Osiedle Mieszkaniowe "Przybyszówka".

    Pierwszy śnieg w Małopolsce nie spowodował poważnych wypadków na drogach. Problemy miał za to zakład energetyczny, który odciął zasilanie nadajnika w Chorągwicy. Przez kilka godzin mieszkańcy Krakowa i okolic nie odbierali radia ani telewizji, nie działały też niektóre telefony komórkowe. Usterkę udało się usunąć przed 9.00 rano.
     Pierwszy śnieg z pewnością niebawem stopnieje. Być może nastaną jeszcze ciepłe,jesienne dni z piękną słoneczną pogodą. Tak bywało bowiem w latach poprzednich, tak też powinno być w tym roku. Przypomnijmy jednak, że w 2001 roku pierwszy śnieg spadł tutaj 20 listopada, a w 2002 dopiero 8 grudnia, więc stosukowo późno. W tym roku śnieg spadł już 20 października. Czyżby zapowiadało to długą i śnieżną zimę ?

Źródło: www.pl.wikipedia.org

[wstecz]