EKOKURS W ŻEGOCINIE

 Ekokurs w Żegocinie.   Ekokurs w Żegocinie.
Szkolenie prowadziła dr inż. Joanna Puła z AR w Krakowie.

      Ponad 30 rolników z terenu Gminy Żegocina uczestniczyło w dniach 14 -15 listopada 2007 roku w szkoleniu, które miało miejsce w salce dydaktycznej CKSiT w Żegocinie.   - To szkolenie dwudniowe "Zasady ekologicznego prowadzenia upraw i chowu zwierząt". Główne założenie tego kursu to przedstawienie problematyki rolnictwa ekologicznego w Polsce, a także jednostek certyfikujących, założenia tego systemu gospodarowania ze szczególnym naciskiem na dobór roślin do warunków glebowo - klimatycznych, sposób nawożenia, ochrony roślin, chowu zwierząt. Ponadto zwróciliśmy uwagę na przedstawianie gospodarstwa z systemu konwencjonalnego na sposób ekologiczny i uczyliśmy jak wypełniać wnioski o certyfikaty  - poinformowała prowadząca to szkolenie dr inż. Joanna Puła - adiunkt naukowo - dydaktyczny - pracownik Wydziału Rolniczo - Ekonomicznego Akademii Rolniczej w Krakowie. Bezpłatne dla rolników szkolenie jest finansowane z funduszy europejskich FAPA, a organizatorami tego procesu są: Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie i Akademia Rolnicza w Krakowie.
      - Każdy, kto ukończył to dwudniowe szkolenie otrzymał zaświadczenie, które będzie respektowane przy korzystaniu z programu "Pomoc dla gospodarstw niskotowarowych". Uczestnikami tego szkolenia były głównie osoby, które dopiero pragną rozpocząć przestawianie gospodarstw na  ekologiczne. Ich pytania dotyczyły głównie spraw ochrony roślin - powiedziała  organizatorką szkolenia w Żegocinie - pani Paulina Pląder z bocheńskiego MODR.
      Okres wymagany do przestawienia gospodarstwa na ekologiczne to dwa lata, a w przypadku upraw trwałych, wieloletnich trzy. Wszystko lub prawie wszystko na ten temat wie także Wacław Majcher - Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Bochni. Chciałby przekonać i dobrze przygotować rolników bocheńszczyzny do prowadzenia gospodarstw ekologicznych. - W powiecie mamy już około 120 gospodarstw ekologicznych, a w samej Gminie Żegocina około 20. Myślę, że może być tych gospodarstw trzysta i to tylko w samej Żegocinie. Niebawem wiele tradycyjnych gospodarstw nie będzie mogło sprzedawać swoich produktów, bo zatka się rynek. Trzeba więc produkować produkty niszowe, takie, które klient zechce kupować, a więc zdrowe, przyjazne dla zdrowia człowieka. Może także trzeba będzie je w prosty sposób przetwarzać, robiąc np. dżemy, przetwory mleczne itp. Trzeba będzie tez produkować dobry chleb, z pełnego przemiału, ekologicznego ziarna, bo to się będzie sprzedawać. One będą droższe, bo muszą być droższe, ale klient będzie ich szukał i kupował. To są argumenty, które powinny przekonywać za postępem ekologizacji produkcji rolniczej - objaśnia Wacław Majcher.
    Niestety nie ma dziś chyba na terenie powiatu żadnego sklepu sprzedającego wyłącznie ekologiczne produkty rolnicze. Kiedyś był, ale upadł z powodu braku towaru. Obecnie produkty ekologiczne sprzedawane są w sprzedaży bezpośredniej. Rolnicy ekologiczni sprzedają swoje produkty swoim stałym klientom, a wielu z nich to mieszkańcy miasta Bochni. Organizacje proekologiczne myślą już jednak o uruchomieniu takiego sklepu. Dziś produkowanych jest już znacznie więcej produktów ekologicznych, a jeśli sklep powstanie, będą również chętni na zakup tradycyjnego wiejskiego chleba, ekologicznego masła czy sera.

Ekokurs w Żegocinie. Ekokurs w Żegocinie.
W kursie uczestniczyło ponad trzydziestu rolników z Gminy Żegocina.

    Wydaje się więc, że zekologizowanie małych gospodarstw wiejskich jest jedyną szansą na ich dalsze prowadzenie. Trudno bowiem przestawiać je na dużą produkcję specjalistyczną, bo to w tych podgórskich warunkach nie jest możliwe. Duże zainteresowanie problematyką przestawiania gospodarstw na ekologiczne świadczy o tym, że w Gminie Żegocina wielu rolników zrozumiało już, że to dla nich właściwa i chyba jedyna droga na przetrwanie i osiągnięcie zysków. Ale zanim powstanie i zacznie w pełni funkcjonować rynek ekologiczny - trochę czasu jeszcze musi upłynąć. Dziś na terenie Żegociny z ekologicznymi wyrobami spotykają się głównie goście tutejszych gospodarstw agroturystycznych. Ale pewnie niebawem także w Zegocinie pojawi się przedsiębiorca, który sprzedawał będzie ekologiczną, zdrową żywność. Z pewnością o tym poinformujemy.

[wstecz]