BOISKO W ŁĄKCIE GÓRNEJ GOTOWE

   Nowe boisko w Łąkcie Górnej. Nowe boisko w Łąkcie Górnej.
Nowe boisko w Łąkcie Górnej - widok z 23 listopada 2007 r.

    Największa inwestycja sportowa roku 2007 w Gminie Żegocina została właśnie zakończona, choć na oficjalne przekazanie do użytku boiska sportowego o nawierzchni ze sztucznej trawy w Łąkcie Górnej trzeba będzie jeszcze - ze względu na warunki atmosferyczne - trochę poczekać. Dyrektor Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej pan Jan Rosiek planuje inauguracyjną imprezę na Dzień Dziecka 2008 roku. Oczywiście z obiektu będzie można korzystać wcześniej, jak tylko boisko całkiem wyschnie.
    Wszystko zaczęło się wtedy, gdy Rada Gminy w Żegocinie postanowiła sprzedać łąkiecki dwór wraz z podworskim parkiem. W ten sposób szkoła w Łakcie została pozbawiona dotychczasowego, asfaltowego boiska, które znalazło się na sprzedanym terenie. Wprawdzie od 2000 roku szkoła posiada salę gimnastyczną, ale bez boiska na zewnątrz nie sposób się obejść. Udało się "wykroić" teren na boisko w części kompleksu parkowego, która nie została sprzedana. Rada Gminy w Żegocinie zastanawiała się tylko, czy będzie to tańsze boisko na nawierzchni trawiastej, czy o wiele droższe o nawierzchni ze sztucznej trawy. Wójtowi Gminy udało się uzyskać dotację z Ministerstwa Sportu w wysokości 200 tys. zł na budowę lepszego, o europejskim standardzie. Budowa boiska ze sztuczna nawierzchnią wymaga jednak dużych nakładów finansowych, związanych zwłaszcza z odpowiednim przygotowaniem podłoża. Dzięki dużemu wkładowi pracy mieszkańców Łąkty Górnej oraz pomocy sponsorów, inwestycję o łącznej kwocie ponad 400 tys. zł udało się doprowadzić do końca. Pierwszy mecz planowano rozegrać w październiku, ale tak się nie stało, bo przeszkodziła aura, a i w początkowym okresie prace nie szły tak, jak należało. Na dodatek pojawiły się dodatkowe problemy wynikające z niewidocznych, ale licznych źródełek, co spowodowało konieczność dobudowania muru oporowego.

Teren boiska w połowie stycznia 2007 roku. Teren boiska w połowie stycznia 2007 roku.
Teren boiska w połowie stycznia 2007 roku.
 Budowa boiska - 3 lipiec 2007. Budowa boiska - sierpień 2007.
Budowa boiska -3 lipiec 2007 r. Budowa boiska - 17 sierpień 2007r.
 Budowa boiska - 20 wrzesień 2007 r. Budowane boisko 22 września 2007 r. oglądął MEN Ryszard Legutko.
Budowa boiska - 20 wrzesień 2007 r. Budowane boisko 22 września 2007 r. oglądął MEN Ryszard Legutko.
10 października 2007 - zainstalowano już kosze i bramki. 30 października 2007 - boisko prawie gotowe.
10 października 2007 - zainstalowano już kosze i bramki. 30 października 2007 - boisko prawie gotowe.

    -  Cieszę się, bo będzie to piękne boisko, o standardzie europejskim, o nowoczesnej nawierzchni ze sztucznej trawy, zasypanej piaskiem kwarcowym. Jego powierzchnia jest podzielona poprzecznie na dwa boiska, jedno do koszykówki, drugie do siatkówki. Oczywiście to pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej. Wymiary boiska 46 x 26 metrów. Jest ogrodzone metalowa siatką.  Ze względu na amfiteatralne położenie aż prosi się o wykonanie miejsc siedzących i mam nadzieję, że zrobione to zostanie na wiosnę. Odbiór techniczny zostanie wykonany w najbliższym czasie. Termin rozliczenia inwestycji jest bowiem do końca listopada. Pogoda przeszkadzała w planowanym na tą jesień oddaniu boiska do użytku. Aby płyta boiska nadawał się do użytku, potrzeba jeszcze paru dni suchej pogody,aby piasek kwarcowy wszedł w tzw. szczotkę trawy. Dopóki jest mokry, nie przeniknie. Ale kiedy wejdzie pojawi się zielony kolor trawy oraz utrzymane w inncyh kolorach linie zaznaczonych boisk. Mamy też problem z opadającymi z pobliskich drzew liścmi. Muszą one być usuwane. Dzięki sponsorom zakupiliśmy dmuchawę, która usuwa te liście, ale musza być one suche. I tak mieliśmy szczęcie, że wykonawca skończył przed ostatnimi opadami deszczu i śniegu.  - opowiada dyrektor łąkieckiej szkoły pan Jan Rosiek. 
     Boisko będzie ogólnodostępne. Ale zanim to się stanie muszą być do boiska dobudowane odpowiednie dojścia, aby na sztuczna trawę nie wnosić ziemi i błota. Dlatego najprawdopodobniej boisko, które jest ogrodzone metalową siatką, będzie zamykane. Ale kiedy już będzie można z niego korzystać, klucze do bramy obiektu będzie można w łatwy sposób otrzymać. Boisko musi być wykorzystane w sposób zgodny z regulaminem boiska i zasadami korzystania z nawierzchni. - Będziemy je wykorzystywać racjonalnie, ale też i pilnować, aby nie doszło do uszkodzeń - mówi zadowolony z tej inwestycji dyrektor łąkieckiego zespołu szkół, a uczniowie nie mogą się już doczekać, kiedy zagrają tu pierwszy mecz.

[wstecz]