NOWY CHODNIK W ŁĄKCIE GÓRNEJ

    Początek września 2007 r. - rozpoczęcie prac przy budowie chodnika. Początek września 2007 r. - rozpoczęcie prac przy budowie chodnika.
Początek września 2007 r. - rozpoczęcie prac przy budowie chodnika.

    Chodnik przy każdej drodze asfaltowej to rzecz bardzo ważna i w gruncie rzeczy zawsze tak być powinno, że buduje się go równocześnie z drogą. Tak jednak nie było i dlatego potrzeby w tym zakresie są bardzo duże. Zbudowano już spore odcinki chodnika przy drodze wojewódzkiej E-965 (Łąkta Górna, Żegocina, Rozdziele). Teraz nadeszła pora na ruchliwe drogi powiatowe. Na terenie gminy chodnik ten potrzebny jest w trzech miejscach: w okolicy szkoły w Bytomsku (zwłaszcza na odcinku podjazdowym od strony Rajbrotu), od skrzyżowania do szkoły w Łąkcie Górnej oraz przy drodze z Żegociny do Bełdna, w jej początkowym odcinku (do Nowej Wsi).
    Choć to drogi powiatowe, to ich remonty oraz budowa chodnika wymagają współfinansowania ze strony gmin. Ponieważ budowa chodnika jest dosyć kosztownym przedsięwzięciem, nie wszystko można od razu zrobić. Na przełomie lata (od 8 sierpnia) i jesieni bieżącego roku udało się zbudować chodnik w Łąkcie Górnej, przy drodze powiatowej nr 2071K (672 metry kwadratowe). 23 listopada 2007 roku dokonano technicznego odbioru inwestycji, której koszt wyniósł prawie 280 tys. zł. W połowie zadanie sfinansowała gmina. W części była to gotówka, w części prace przygotowawcze (np. wykonanie dolnej podbudowy). Najważniejszą część robót wykonała firma Przedsiębiorstwo Budowlano - Usługowe "ZIBUD" z Kamienicy. Chodnik z kostki brukowej w początkowej części biegnie po prawej strony drogi, a w końcowym odcinku po lewej, stąd potrzeba wyznaczenia bezpiecznego przejścia dla pieszych, głównie uczniów łąkieckiego zespołu szkół.

30  października 2007 - prace trwają.  21 listopada 2007 - chodnik gotowy.
30   października 2007 - prace trwają. 21 listopada 2007 - chodnik gotowy.

   - Chodnik wzdłuż drogi powiatowej, od skrzyżowania z droga wojewódzką do bramy szkolnej, to ogromne przedsięwzięcie, niezwykle istotne dla bezpieczeństwa naszych uczniów. Cieszę się bardzo, że został wykonany. Nas czeka jeszcze wykonanie nowej bramy wejściowej do szkoły. Już wcześniej wykonano chodnik od strony zachodniej, od Appolu, gdzie było zagrożenie ze strony zwłaszcza ciężkich samochodów tam dojeżdżających z jabłkami. Jedynym jeszcze utrudnieniem jest zwężenie jezdni na moście nad Potokiem Saneckim, gdzie piesi muszą wchodzić na jezdnię. Brak środków finansowych nie pozwolił na dobudowanie przy moście kładki dla pieszych, ale mamy nadzieję, że zostanie ona zbudowana w niedalekiej przyszłości - mówi dyrektor Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej - pan Jan Rosiek.
   Kiedy zostaną zrealizowane dwa pozostałe wspomniane zadania związane z budową chodników przy drogach powiatowych dokładnie nie wiadomo, choć planie wydatków Gminy Żegocina na 2008 rok zaplanowano wydatki na obie inwestycje. Decyzja należy jednak do władz powiatowych.
   Mówiąc o budowie chodników należy jeszcze wspomnieć, że samorząd do planu wydatków na 2008 rok wprowadził jeszcze budowę chodników: przy drodze wojewódzkiej E-965 w Rozdzielu, drodze gminnej Madejówka - Golonkówka - Przylasek w Łąkcie Górnej, drodze gminnej w Rozdzielu (schronisko, szkoła, remiza, kościół). Zakończenie części z tych inwestycji zaplanowano na rok 2009, bądź nawet 2010.

[wstecz]