DNI MODLITEWNEJ PAMIĘCI I ZADUMY

 Cmentarz parafialny w Żegocinie. Cmentarz parafialny w Łąkcie Górnej.
Cmentarz parafialny w Żegocinie. Cmentarz parafialny w Łąkcie Górnej.

     Dzień Wszystkich Świętych i następujący zaraz po nim Dzień Zaduszny - to dwa najbardziej refleksyjne dni w roku - to dni pamięci o tych, którzy w drodze do wieczności poprzedzili żyjących. Miejscem spotkania osób, które przyjechały do Żegociny na ten okres nieraz z bardzo odległych stron, były tutejsze cmentarze, które znajdują się w Żegocinie (3 cmentarze - parafialny, wojenny nr 301, wojenny nr 302), Łąkcie Górnej (2 cmentarze - parafialny i wojenny nr 304) i Rozdzielu (przykościelny). Jest jeszcze jeden, ale nieczynny już, choć niestety zapomniany, poprzedni żegociński cmentarz parafialny w Żegocinie, na tzw. Biedroniówce).

Zapomniany cmentarz na Biedroniówce. Zapomniany cmentarz na Biedroniówce.
Przykościelny cmentarz w Rozdzielu. Zapomniany cmentarz na Biedroniówce.

     W czwartek - 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych. Przed południem w żegocińskim kościele parafialnym msze święte, jodprawione zostały jak w każde święto. O godzinie 14.00 odprawiona została polowa msza święta na cmentarzu parafialnym z okolicznościowym kazaniem. Po niej miała miejsce procesja wśród grobów i modlitwy za zmarłych. Przed wejściami na cmentarz zbierane byłyofiary na Seminarium Duchowne w Tarnowie.
    W tym dniu miało też miejsce tragiczne wydarzenie. Na drodze E-965 wydarzył się kolejny wypadek. Około godz. 19.30 w Rozdzielu doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Pieszy 57-letni mieszkaniec Rozdziela idący prawą stroną drogi, wpadł pod jadący samochód marki Seat Cordoba. W wyniku wypadku pieszy - 57 - letni mieszkaniec Rozdziela poniósł śmierć na miejscu. Była to już druga w ostatnich tygodniach śmiertelna ofiara na drogach Gminy Żegocina.
     W Dzień Zaduszny o godz. 7.00, 8.30, 11.00 odprawione zostały w żegocińśkim kościele msze święte. Po południu, o godz. 16.00 miała miejsce msza święta z procesją na cmentarz, gdzie modlono się za zmarłych. Podobne nabożeństwa odbyły się w pozostałych dwóch kościołach na terenie gminy - w Rozdzielu i Łąkcie Górnej.

[wstecz]