ŚWIĘTO PATRONA PSP W BYTOMSKU - CZ. I

  Kościół pw. Św. Mikołaja w Żegocinie. Nabożeństwo w kościele rozpoczęło się o godzinie 11.00.
Kościół pw. Św. Mikołaja w Żegocinie. Nabożeństwo w tym kościele rozpoczęło się o godzinie 11.00.

   13 września 2006 roku PSP w Bytomsku otrzymała Patrona - Św. Mikołaja oraz sztandar szkoły z Jego wizerunkiem. Odtąd corocznie w dniu Św. Mikołaja, czyli 6 grudnia obchodzone jest Święto Patrona Szkoły. Tegoroczne uroczystości, z udziałem zaproszonych gości, rozpoczęły się 6 grudnia 2007 r. mszą świętą w żegocińskim kościele o godz. 11.00, którą odprawił ksiądz proboszcz Leszek Dudziak. Pomimo tego, że to dzień roboczy, kościół był pełen wiernych. Znaczną ich część stanowili uczniowie bytomskiej szkoły, którzy ze swoimi nauczycielami przyjechali do świątyni szkolnym autobusem, przywożąc również szkolny sztandar. Na kilkadziesiąt minut przed nabożeństwem, jak również po jego zakończeniu uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas sprzedawali przed kościołem wykonane przez siebie oraz otrzymane od Środowiskowego Domu Samopomocy w Żegocinie świąteczne ozdoby, oraz po raz pierwszy "Złote kule" św. Mikołaja - smaczne bułeczki z nadzieniem.

 Świętoa Patrona PSP w Bytomsku. Świętoa Patrona PSP w Bytomsku.
Świętoa Patrona PSP w Bytomsku. Świętoa Patrona PSP w Bytomsku.
Świętoa Patrona PSP w Bytomsku. Świętoa Patrona PSP w Bytomsku.

   Śpiewem pieśni "Święty Mikołaju Patronie nasz ... " rozpoczęło się msza święta, podczas której modlitwy czytali uczniowie, rodzice i nauczyciele szkoły z Bytomska. To właśnie w ich intencji odprawiana była msza święta. Nabożeństwo uświetnił zespół "Oaza", a okolicznościowe kazanie poświęcone nie tylko życiu i zasługom św. Mikołaja, oraz jego kultowi, a zakończone apelem, aby wszystkie dni w roku były takie, jak ten: pełne modlitwy, dobroci, radości, wygłosił ksiądz katecheta Roman Łagosz. Południowe nabożeństwo zakończyły modlitwy pozwalające w tym pierwszym dniu odpustu parafialnego uzyskać wiernym odpust zupełny.

Świętoa Patrona PSP w Bytomsku. Świętoa Patrona PSP w Bytomsku.

    Uczestnicy nabożeństwa mogli podziwiać w kościelnej galerii prace plastyczne uczniów szkół z terenu żegocińskiej parafii, a także przeczytać napisane przez nich nowe modlitwy do Świętego Mikołaja. Pomysłowość uczniów z Rozdziela, Bytomska i Żegociny była bardzo duża, co doceniło jury przyznaniem wielu nagród. Ale ich wręczenie odbyło się dopiero w szkole, w Bytomsku, dokąd zaproszeni goście oraz uczniowie udali się po zakończeniu odpustowej mszy świętej.

RELACJA Z UROCZYSTOŚCI W SZKOLE >>> KONKURS PLASTYCZNO - LITERACKI >>>

[wstecz]