"BENE MERITUS" DLA POWIATU BOCHEŃSKIEGO DLA ANNY ŁĘKAWY

    Starosta Jacek Pająk podczas odczytywania aktu nadania wyróżnienia.

Anna Łękawa odebrała tez gratulacje od żegocińskiego samorządu.

Starosta Jacek Pająk podczas odczytywania aktu nadania wyróżnienia.

Anna Łękawa odebrała tez gratulacje od żegocińskiego samorządu.

     Rada Powiatu Bocheńskiego pragnie w szczególny sposób wyróżniać osoby, instytucje i stowarzyszenia, które przyczyniają się znacząco do rozwoju i promocji Powiatu. Dlatego zdecydowała powołać Kapitułę przyznającą Honorowe Wyróżnienie "Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego". Wnioski o przyznanie tego wyróżnienia mogą składać osoby prawne, jednostki organizacyjne, instytucje, stowarzyszenia i organizacje społeczno-polityczne. W tym roku zgłoszono aż 20 nominacji do honorowego wyróżnienia. Do tej pory nagrody "Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego" otrzymali: Ś.P. Janusz Kulig (2003), Zdzisława Gnoińska (2005), Ludmiła Gut oraz Jan Flasza (2006).
    W tym roku Kapituła Honorowego Wyróżnienia "Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego przyznała je dla 5 osób i instytucji: Pani Anny Łękawa - należącej do najbardziej znanych i cenionych artystów malarzy i poetów Ziemi Żegocińskiej i Powiatu Bocheńskiego, pana prof. Czesława Dźwigaja - rodowitego wiśniczanina, twórcy licznych pomników postaci historycznych związanych z Ziemią Bocheńską, Stowarzyszenia Chłopięcy Chór "Pueri Cantores Sancti Nicolai" - już przez 21 lat promującego Powiat Bocheński poprzez kulturę muzyczną i śpiew liturgiczny nie tylko w Polsce, ale także za granicą zdobywając liczne prestiżowe nagrody, Cechu Rzemiosł Różnych - w uznaniu zasług wniesionych w rozwój przedsiębiorczości na Ziemi Bocheńskiej oraz Uzdrowisku Kopalnia Soli Bochnia, będącemu jedną z największych atrakcji powiatu bocheńskiego za aktywną działalność promocyjną oraz wysoki poziom usług. Wręczono je podczas uroczystej Sesji Rady Powiatu Bocheńskiego w dniu 3 listopada 2008 roku, odbywanej z okazji 10-lecia istnienia Powiatu Bocheńskiego.
    Jedyną osobą, która nie mogła osobiście odebrać podczas tej uroczystości wyróżnienia była Pani Anna Łękawa, którą choroba przykuła do łóżka. W tej sytuacji do jej domu pojechała z pięknym Aktem Nadania Honorowego Wyróżnienia "Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego" delegacja samorządu powiatowego. 21 listopada 2008 r. w domu nestorki żegocińskich twórców ludowych w Łąkcie Górnej pojawił się: Starosta Bocheński Pan Jacek Pająk, a towarzyszyli mu: Wiceprzewodniczący Rady Gminy w Żegocinie Pan Tadeusz Olszewski i Sekretarz Gminy Pan Zbigniew Nożkiewicz oraz Pani Monika Rzucidło - dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Bochni.

 Anna Łękawa z dyplomem "Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego". Pani Anna podarowała Panu Staroście jeden ze swoich obrazów.
Anna Łękawa z dyplomem "Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego". Pani Anna podarowała Panu Staroście jeden ze swoich obrazów.

       Nestorka żegocińskich twórców ludowych była przyjazdem Pana Starosty i wręczeniem jej honorowego wyróżnienia bardzo wzruszona. Szczerze podziękowała za to wyróżnienie, którego - jak sama powiedziała - się nie spodziewała. W krótkiej rozmowie z gośćmi żaliła się, że choroba uniemożliwia jej dalsze malowanie, ale zapowiedziała, że jeśli tylko stan zdrowia jej na to pozwoli, to spróbuje powrócić do ukochanej czynności, którą wykonywała przez wiele dziesiątków lat . Spod jej pędzla wyszły bowiem setki obrazów, które dziś wiszą w setkach prywatnych domów, muzeach polskich i zagranicznych. Dominująca tematyką jej obrazów są piękne krajobrazy stron rodzinnych. Dużo obrazów związanych jest też z tematyką religijną. Jeden z ostatnio namalowanych obrazów "Maki polskie" został przez nią podarowany właśnie Panu Staroście. Pani Anna, urodzona w Łąkcie Dolnej (w 1911 roku) ma nie tylko wielki talent do malowania i pisania wierszy, ale także dobre serce i wielki dar wdzięczności. Za każde otrzymane wyróżnienie odwdzięcza się tym, co potrafi robić najlepiej - darem namalowanego obrazu. Gdy w roku poprzednim otrzymała w Porębie Wielkiej Nagrodę im. Władysława Orkana, jako jedyna spośród kilku wyróżnionych osób potrafiła wyrazić wdzięczność dla fundatorów pisząc okolicznościowy wiersz i przekazując swój dar dla Muzeum Władysława Orkana - dwa własne obrazy o tematyce orkanowskiej, specjalnie na tę okazję namalowane.
      Gratulując Pani Annie tego szczególnego wyróżnienia, życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i namalowanie jeszcze wielu obrazów, tak pięknie promujących Ziemię Żegocińską i Bocheńską.

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]