"STO LAT" NA STULECIE MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KOBIET

 Dzień Kobiet 2010. Dzień Kobiet 2010.

Z bukietem róż nie mogę przyjść
by złożyć Wam życzenia,
Lecz w słowach Tych myśli
niech się spełnią Wasze marzenia.
Dużo sukcesów oraz radości,
Dużo uśmiechów i spełnienia marzeń
moc słodyczy w Dniu Kobiet, życzy 
                                         Webmaster

      W Dniu Kobiet przypadającym 8 marca Panowie wręczają Paniom kwiaty i podarunki oraz składają im życzenia. Tak dzieje się już od stu lat. W świadomości społecznej wielu Polaków panuje dość powszechne przekonanie, że obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet został wymyślony w czasach PRL-u i kojarzy się z wręczniem im w tym dniu goździków i rajstop. W rzeczywistości początki Międzynarodowego Dnia Kobiet, choć wywodzące się z szeroko pojętych tradycji lewicowych, nie miały z komunizmem nic wspólnego. Bowiem Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzony był nie w ZSRR, a w najbardziej kapitalistycznym kraju świata - w Stanach Zjednoczonych.
      Dzień Kobiet ustanowiony został dla upamiętnienia walki o prawa wyborcze i lepsze warunki pracy dla kobiet. Podczas strajku pracownic jednej z fabryk tekstylnych w Nowym Jorku, które walczyły o swoje prawa doszło do pożaru, w którym zginęło prawie 130 kobiet. Właściciel fabryki zamknął tam kobiety, próbując nie dopuścić do większego rozgłosu akcji protestacyjnej.
      W 1911 roku zwyczaj świetowania Dnia Kobiet przywędrował do Austrii i Danii, a potem do Niemiec i Szwajcarii. W Polsce Święto Kobiet dostrzeżono dopiero po II wojnie światowej. Jeszcze jakiś czas temu Dzień Kobiet był świętem państwowym, hucznie obchodzonym w całym kraju. Jednak państwowy charakter święta kobiet został zniesiony przez Rzad Hanny Suchockiej (sic !).
    16 grudnia 1977 roku Zgromadzenie Narodowe ONZ rezolucją nr 32/142 wezwało wszystkie kraje do obchodów dnia "Dnia Praw Kobiet i Pokoju na Świecie". Rok 1975 był ogłoszony przez ONZ - "Międzynarodowym Rokiem Kobiet", a w latach 1976-1985 obchodziliśmy "Dekadę na Rzecz Kobiet". Natomiast 25 listopada obchodzimy "Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet" proklamowany również przez ONZ.
    Dziś Dzień Kobiet publicznie świętuje się bardzo rzadko, najczęściej w szkołach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby 8 marca wyrazić Kobietom podziękowania i złożyć życzenia. Ale najważniejsze jest pamiętać o Nich i ich roli w społeczeństwie nie tylko 8 marca, ale we wszystkich dniach każdego roku.

[wstecz]