V. ROCZNICA ŚMIERCI SŁUGI BOŻEGO JANA PAWŁA II

 5rocznicajp2-01.jpg (19704 bytes) 5rocznicajp2-02.jpg (19226 bytes)
Wieczorne nabożeństwo w kościele parafialnym w Żegocinie.

    W tym roku rocznica śmierci Jana Pawła II przypadła w Wielki Piątek, dlatego kościelne obchody tego wydarzenia musiały się różnić od dotychczasowych. Nikt także nie przewidział, że te obchody odbędą się w kolejnych, tak tragicznych dla Narodu Polskiego okolicznościach. W sobotę, o godzinie 8.56, przed lotniskiem w Smoleńsku doszło do katastrofy polskiego samolotu, którym delegacja władz państwowych, Wojska Polskiego  i Rodzin Katyńskich udawała się na obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zginęli wszyscy - 96 osób, w tym najważniejsze osoby w Rzeczpospolitej Polskiej: Prezydent RP Lech Kaczyński, ministrowie Jego kancelarii, senatorowie, posłowie, kapłani,  członkowie załogi. W godzinach południowych w całej Polsce wprowadzono tygodniową żałobę narodową.
   W tej sytuacji obchody 5. Rocznicy śmierci Jana Pawła II w wielu przypadkach połączone zostały z nabożeństwami żałobnymi w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.
   Tak też było w Żegocinie. W sobotę - 10 kwietnia 2010 - roku w żegocińskim kościele parafialnym miał odbyć się Apel Jasnogórski połączony z modlitwami w intencji szybkiej beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Tragiczne okoliczności sprawiły, że nabożeństwo poszerzono o mszę świętą, w intencji Ofiar Katastrofy. Celebrował je ks. proboszcz Leszek Dudziak.
    Po Apelu Jasnogórskim i mszy świętej żegocińska młodzież przedstawiła montaż słowno - muzyczny o życiu i nauce Jana Pawła II. Ulubione pieśni Ojca Świętego wykonywał Zespół "Oaza". Cały program został przygotowany pod kierunkiem ks. Romana Łagosza. 
    Inaczej niż zwykle przeżywali kolejną rocznicę śmierci Papieża - Polaka parafianie z Łąkty Górnej. 2 kwietnia 2010 roku nie było specjalnie organizowanego przez społeczność Łąkty Górnej modlitewnego czuwania przy popiersiu Jana Pawła II na dziedzińcu Zespołu Szkół im. Jana Pawła. Ale zapalono tam znicze, które płonąć będą przez kilkanaście dni.

Montaż słowno - muzyczny w wykonaniu żegocińskiej młodzieży. Montaż słowno - muzyczny w wykonaniu żegocińskiej młodzieży.
Montaż słowno - muzyczny w wykonaniu żegocińskiej młodzieży. Montaż słowno - muzyczny w wykonaniu żegocińskiej młodzieży.

Montaż słowno - muzyczny w wykonaniu żegocińskiej młodzieży.

      Główne uroczystości z udziałem Benedykta XVI odbyły się już w Wielki Poniedziałek (29 marca 2010 r.).
      Zmarły 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 Jan Paweł II, podczas swej ponad 26-letniej posługi ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie, zwołał 9 konsystorzy, mianował ok. 240 kardynałów (w tym 5 Polaków) i 2,5 tys. biskupów; wyświęcił ponad 2 tys. księży, kanonizował 478 świętych (w tym 10 Polaków), beatyfikował 1318 błogosławionych (w tym 154 Polaków), przewodniczył 5 posiedzeniom plenarnym kolegium kardynalskiego, 6 zgromadzeniom generalnym zwyczajnym synodu biskupów, jednemu zgromadzeniu nadzwyczajnemu synodu biskupów, siedmiu zgromadzeniom specjalnym synodu biskupów; przyjął ok. 1400 osobistości politycznych oraz wygłosił ok. 4 tys. przemówień (w tym 2,5 tys. za granicą).
     Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, który nie był Włochem. Jego pontyfikat jest uznawany za najdłuższy po św. Piotrze i Piusie IX.  W tym czasie ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.

RELACJA WIDEO >>>!

[wstecz]