ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI W PSP ŻEGOCINA

 Apel czytelniczy w PSP w Żegocinie.

Apel czytelniczy w PSP w Żegocinie.

    Dzień 23 kwietnia każdego roku jest od 1995 roku Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W tym dniu organizuje się celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich wiele imprez.
     Jedna z nich odbyła się 20 kwietnia 2010 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Żegocinie. W auli Zespołu Szkół  zorganizowany został specjalny apel, podczas którego uczniowie przedstawili montaż słowno - muzyczny poświęcony książkom i wartościom płynących z ich czytania. W końcowej części montażu uczniowie zaprezentowali kilkanaście ciekawostek o książkach.
     Wszyscy zastanawiamy się dziś nad tym, czy tradycyjna, pachnąca farbą drukarską książka ma szansę na przetrwanie w dobie komputeryzacji i coraz bardziej powszechnych audiobooków (książek czytanych). Audiobook - to nagranie dźwiękowe zawierające czytany przez lektora tekst publikacji książkowej; zwykle zapisane na kasecie magnetofonowej lub płycie kompaktowej, zwykle w formacie MP3. Pokaże czas. Powszechnie sądzi się, że z czytelnictwem książek przez uczniów jest bardzo źle. Rzeczywiście nie jest najlepiej, ale są też uczniowie, którzy czytają dużo. To warte jest szerszej popularyzacji. Temu celowi ma też służyć konkurs czytelnictwa, organizowany w żegocińskiej PSP przez szkolną bibliotekarkę - panią Annę Maurer.
     Podczas wspomnianego już apelu czytelniczego ogłoszono wyniki współzawodnictwa w czytaniu, a najlepszym czytelnikom wręczono nagrody - oczywiście książkowe. Z odczytanego sprawozdania wynika, że w grupie klas najmłodszych najwięcej czytali uczniowie klasy drugiej - w przeliczeniu na jednego ucznia 49 przeczytanych książek. W klasach IV - VI najlepiej czytającą klasą jest klasa czwarta - w przeliczeniu na jednego ucznia średnia wynosi 16 książek.
    Do wzorowych czytelników z klas I - VI należą następujący uczniowie: z klasy I: Jakub Kącki 65 książek, Karolina Rzepecka 55, Aleksandra Pławecka 47, Dawid Kłósek 47, Katarzyna Rosiek 39, Izabela Bubula 37, Dawid Orzeł 32, Karolina Bożek 27; z klasy II: Karolina Janiczek 184, Aleksandra Adamczyk 131, Adrian Banaś 109, Aleksandra Banaś 81, Piotr Dziedzic 73, Paweł Matras 63, Kinga Sumara 56, Martyna Jaworska 41; z klasy III: Piotr Matras 38, Katarzyna Janiczek 34, Kacper Bulanda 33, Kamil Burkowicz 32, Anna Janiczek 26, Jolanta Pączek 24, Damian Czapeczka 21; z klasy IV: Patryk Kącki 44, Maciej Juszczyk 35, Wiktor Zatorski 27, Justyna Piwowarczyk 26, Mateusz Kanownik 19, Iwona Czapeczka 17; z klasy V: Lidia Bilska 60, Aleksandra Bukowiec 31, Justyna Lisek 17; z klasy VI: Zuzanna Adamczyk 22, Katarzyna Madej 21, Patrycja Kmiecik 17, Natalia Dziedzic 16, Anna Kominiak 15, Justyna Matras 15, Angelika Zakrzewska 14. Najlepszą czytelniczką w szkole jest Karolina Janiczek z klasy drugiej, która przeczytała 184 książki.

Apel czytelniczy w PSP w Żegocinie. Apel czytelniczy w PSP w Żegocinie.
Apel czytelniczy w PSP w Żegocinie. Apel czytelniczy w PSP w Żegocinie.
Apel czytelniczy w PSP w Żegocinie.

[wstecz]