ŻEGOCIŃSKIE SZKOŁY W KLUBIE HISTORYCZNYM

Sesja historyczna w Lipnicy Murowanej. Sesja historyczna w Lipnicy Murowanej.
Sesja historyczna w Lipnicy Murowanej.

22 kwietnia 2010 roku w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej odbyła się sesja historyczna poświęcona 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.  W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Zespołu Szkół w Rozdzielu oraz Szkoły Podstawowej w Bytomsku. Organizatorem konferencji była nie tylko lipnicka szkoła, ale również Bocheński Klub Historyczny im. Generała Stefana Roweckiego. Już 8 marca 2010 r. do klubu przystąpił Zespół Szkół w Rozdzielu oraz Zespół Szkół w Łąkcie Górnej, w imieniu których deklarację podpisali dyrektorzy. Podczas ostatniej sesji w szeregi "klubowiczów" wstąpiła również Szkoła Podstawowa w Bytomsku, w imieniu której deklarację podpisała Pani Barbara Janicka - Mikus. Obecnie do klubu należy już 26 szkół powiatu bocheńskiego, które co jakiś czas spotykają się na sesjach historycznych. Inicjatywa tej działalności ma głównie na celu poszerzanie wiedzy historycznej wśród młodzieży, a także krzewienie postaw patriotycznych i obywatelskich.
        Uroczystości w Lipnicy rozpoczęła swoim przemówieniem Pani dyrektor tamtejszej szkoły - Agnieszka Chrzanowska. Powagę akademii podkreślały dwa puste krzesła, na których mieli zasiąść Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Andrzej Sariusz-Skąpski oraz Prezes Stowarzyszenia Parafiada - ks.. Józef Joniec. Obydwaj zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. W dalszej części uczniowie przedstawili program upamiętniający mord katyński z 1940 roku. Odczytana została też lista osób, które zginęły w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku, a ich pamięć uczczono minutą ciszy.
        Następnie głos zabrał członek Kolegium IPN - pan dr Teofil Wojciechowski, po nim zaś pan Paweł Krawczyk, który   przedstawił założenie programu "Katyń - ocalić od zapomnienia". Na sesji obecny był również aktor Antoni Pawlicki - odtwórca roli Tadeusza w filmie Andrzeja Wajdy "Katyń"-  który przytoczył bliższe kulisy powstania tego dramatu wojennego. Kulminacją spotkania było posadzenie Dębu Pamięci O. Józefa Jońca oraz podpisanie deklaracji przystąpienia do Klubu Historycznego przez nowych członków.
         Na zakończenie Prezes Klubu pan Zbigniew Solak zaprosił na kolejną sesję historyczną, która odbędzie się 7 maja 2010 roku w Zespole Szkół w Mikluszowicach.

Sesja historyczna w Lipnicy Murowanej. Sesja historyczna w Lipnicy Murowanej.

[wstecz]