Na podstawie onet.pl. ałobne flagi na budynku UG w egocinie.

     Olbrzymia tragedia dotknęła Rzeczpospolitą Polską w dniu 10 kwietnia 2010 roku. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem tuż przed godziną 9 rano zginęła polska elita społeczna i polityczna, z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim włącznie. Na pokładzie samolotu znajdowało się wielu polityków, posłów i osób udających się do Katynia na uroczystości związane z 70. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Wśród 96 ofiar są dobrze znani w Żegocinie: Biskup Polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski oraz poseł Wiesław Woda.
     Prawie cały świat jest wstrząśnięty katastrofą prezydenckiego samolotu i śmiercią Prezydenta RP i Jego małżonki, posłów, senatorów, dowódców wojskowych, ministrów, członków Rodzin Katyńskich. Kondolencje napływają z wielu krajów i od wielu przywódców państw.
     O godz. 18.00 w całym kraju formalnie rozpoczęła się żałoba narodowa, ogłoszona po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i ponad 90 innych osób, która potrwa do piątku 16 kwietnia. Zgodnie z ustawą o godle barwach narodowych i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej żałobę narodową rozporządzeniem wprowadza prezydent. W obecnej sytuacji, po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zgodnie z konstytucją obowiązki głowy państwa przejął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i to on ogłosił wprowadzenie żałoby.
     W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem. Na czas trwania żałoby odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.
     W samo południe zabrzmiał na Wawelu Dzwon Zygmunta. Rozpoczęły się modlitwy w intencji ofiar katastrofy. O godz. 17.30 w Katedrze na Wawelu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz odprawił mszę św. w intencji ofiar. Za zmarłych wraz z Małopolanami (zginęło 5 synów tej ziemi: Andrzej Kremer, Janusz Kurtyka, Andrzej Przewoźnik, Zbigniew Wassermann oraz Wiesław Woda) modlił się Marszałek Marek Nawara, który zwrócił się do mieszkańców Małopolski z takimi słowami: "Drodzy Małopolanie ! To, co zdarzyło się w Smoleńsku, jest tragedią, której rozmiary zapewne jeszcze nie w pełni do nas docierają. Serca nasze przepełnia ból i żal. Zginęła Prezydencka Para, zginęli Parlamentarzyści także z Małopolski, zginęli dowódcy sił zbrojnych, w tym również Małopolanie. Tragedia ta dotyka rodziny i bliskich Tych, którzy zginęli, ale Ich śmierć jest bolesną stratą dla nas wszystkich. Polska straciła Prezydenta, wielu wybitnych polityków, ludzi Kościoła, dowódców, osobistości polskiej polityki, kultury i nauki".
    Wstrząśnięci tymi tragicznymi wydarzeniami są także mieszkańcy Gminy Żegocina. W kilku miejscach, w tym na budynkach użyteczności publicznej, zawieszono flagi z żałobnym kirem. Wszyscy są zasmuceni. O godzinie 20.30 dzwon z żegocińskiego kościoła parafialnego zaprosił wiernych na zaczynające się o godz. 21.00 nabożeństwo. Miał być Apel Jasnogórski, ale program nabożeństwa został poszerzony o Mszę Świętą w intencji ofiar katastrofy.

Wieczorna Msza Święta w intencji Jana Pawła II oraz ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Wieczorna Msza Święta w intencji Jana Pawła II oraz ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku.
Wieczorna Msza Święta w intencji Jana Pawła II oraz ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Wieczorna Msza Święta w intencji Jana Pawła II oraz ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku.
10.04.2010 - Kościół w Żegocinie - Wieczorna Msza Święta w intencji Jana Pawła II oraz ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

    Podczas nabożeństwa tekst modlitw w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II, Ś.P. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Biskupa Polowego WP Tadeusza Płoskiego i pozostałych ofiar katastrofy odczytał Przewodniczący Rady Gminy w Żegocinie Jan Marcinek. W imieniu społeczności Gminy Żegocina zapalone znicze złożyła przed ołtarzem grupa radnych wraz z Sekretarzem Gminy Zbigniewem Nożkiewiczem. Za ten piękny gest podziękował autor modlitw i celebrans nabożeństwa ks. proboszcz Leszek Dudziak. Dzień wcześniej żegociński proboszcz, będąc w Warszawie i uczestnicząc w nabożeństwie w Katedrze Polowej WP, a potem w spotkaniu u ks. płk. dr Zbigniewa Kępy, widział się z większością osób, które dzień później - 10 kwietnia zginęły pod Smoleńskiem. Będą w Katedrze, zaprosił na planowane na czerwiec uroczystości religijno - patriotyczne w Żegocinie Ks. Biskupa Płoskiego, a ten obiecał przybyć.
    Ale Wyroki Boskie są niezbadane. "Przyjaciel Żegociny" - bo tak nazwał ks. Leszek Dudziak tragicznie zmarłego Biskupa Płoskiego, ani w czerwcu, ani już nigdy do Żegociny nie przybędzie. On i 95 innych osób, z Głową Państwa Polskiego - Prezydentem Lechem Kaczyńskim zostało - prawie dokładnie 5 lat po wezwaniu Jana Pawła II do Domu Ojca, także wezwanych do Królestwa Niebieskiego. Niech odpoczywają w Pokoju Wiecznym !!

AKADEMIA W ZS W ŻEGOCINIE NABOŻEŃSTWO W ŻEGOCINIE NABOŻEŃSTWO W ŁĄKCIE GÓRNEJ

[wstecz]