Pomóżmy powodzianom !

GMINA ŻEGOCINA POMAGA POWODZIANOM
Społeczność PSP w Żegocinie dla powodzian. Społeczność PSP w Żegocinie dla powodzian.
Społeczność PSP w Żegocinie dla powodzian.

    Społeczność Gminy Żegocina czynnie włącza się w różnorodne akcje, mające na celu udzielenie pomocy powodzianom. Co prawda majowa powódź także na terenie gminy wyrządziła pewne szkody, ale są one bardzo małe w stosunku do tego, co stało się w północnej części powiatu bocheńskiego, czy na innych zalanych obszarach. Żegocina, na własnym przykładzie powodzi z lipca 1997 roku poznała, jakie mogą być skutki powodzi oraz odczuła wielką pomoc okazaną przez bardzo wiele osób i instytucji z różnych rejonów Polski. Tutejsza społeczność ma więc moralny obowiązek włączyć się do niesienia tej pomocy tegorocznym powodzianom i tak też czyni.
    Tradycyjnie pierwsi w tej akcji pomocy byli strażacy - ochotnicy, którzy przez kilka dni i wiele godzin - pracowali przy układaniu worków z piaskiem i wypompowywaniu wody w wioskach północnej części powiatu bocheńskiego, a także miasta Bochni (ul. Wygoda).
     Od razu zareagowała także społeczność szkolna z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie, w której zorganizowano zbiórkę odzieży, środków czystości i innych rzeczy najbardziej teraz potrzebnych powodzianom. Po konsultacjach postanowiono je przekazać powodzianom z Gminy Szczurowa, a dokładniej ze wsi Wola Przemykowska. Akcję pomocową zorganizował samorząd uczniowski żegocińskiej szkoły, a nad całością czuwała opiekunka samorządu - Pani Barbara Czech. - Ponieważ potrzebna była szybka i skuteczna pomoc, akcja trwała tylko 3 dni. Odzew ze strony uczniów, ich rodziców, a nawet osób nie związanych ze szkołą przeszedł nasze oczekiwania. Zebraliśmy tyle darów, że trzeba było zamówić busa (bezpłatnie udostępnił go Urząd Gminy w Żegocinie) i nawet wymontować z niego część siedzeń, aby wszystko się zmieściło. 28 maja 2010 r. z pomocą uczniów klasy drugiej wszystkie dary posegregowano, spakowano i załadowano na samochód. W reklamówkach i tekturowych paczkach umieszczono m. in. odzież, 45 par butów, 32 komplety pościeli, 80 kg środków czystości, 120 kg produktów spożywczych (cukier, mąka, kasza, makarony, kawa, herbata, kakao itp.),ponad 150 konserw mięsnych i rybnych, 24 litry mleka i soków 21 plecaków i tornistrów, ponad 40 ręczników itp. - relacjonuje koordynatorka akcji.
    Dary serca z Żegociny zostały w tym samym dniu zawiezione do Woli Przemykowskiej i przekazane na ręce dyrektorki miejscowej szkoły Pani Iwony Kalisz - Drewko. W przenoszeniu darów do pomieszczeń szkolnych pomagali nadal pracujący przy wypompowywaniu wody kadeci ze Szkoły Aspirantów Pożarnictwa PSP w Krakowie - Nowej Hucie.

Społeczność PSP w Żegocinie dla powodzian. Społeczność PSP w Żegocinie dla powodzian.
W przenoszeniu darów i ich załadunku pomagali uczniowie PSP w Żegocinie.
Zniszczone pomieszczenia w szkole w Woli Przemykowskiej. Rozładunek darów z Żegociny.
Zrujnowane przez powódź pomieszczenia szkoły w Woli Przemykowskiej. Rozładunek darów z Żegociny.
Społeczność PSP w Żegocinie dla powodzian.  Społeczność PSP w Żegocinie dla powodzian.
Rozładunkiem zajęli się kadeci ze Szkoły Aspirantów w Krakowie. Dary z Żegociny zostały przekazane dyrektorce PSP w Woli Przemykowskiej.

     W niedzielę - 30 maja 2010 roku w kościołach parafialnych w Łąkcie Górnej i Żegocinie oraz kościele w Rozdzielu przeprowadzona zostałą zbiórka pieniężne, o których informował w swoim liście Ks. Bp Wiktor Skworc.  Do akcji pomocowej włączył się także Samorząd Uczniowski LO i ZSZ wraz z Samorządem Gimnazjum w Żegocinie, który  zorganizował w dniach 1 i 2 czerwca 2010 r. zbiórkę funduszy "Dar nadziei i dar serca" na rzecz powodzian.
    - Chcieliśmy aby adresat naszej pomocy nie był anonimowy, toteż znaleźliśmy rodzinę z niedalekiej miejscowości dotkniętej powodzią. Jest to rodzina wielodzietna, która straciła w powodzi wszystko, co miała z rzeczy materialnych. Obecnie nie posiada nawet mieszkania. Społeczność naszej szkoły jak zwykle okazała wielką hojność - zebrano ponad 1300 zł. Po kontakcie z poszkodowanymi, za zebrane zostaną zakupione najpotrzebniejsze artykuły gospodarstwa domowego - poinformowała opiekuna samorządu żegocińskiego Zespołu Szkół Pani Teresa Stachoń.

Kwesta na rzecz powodzian w ZS w Żegocinie. Kwesta na rzecz powodzian w ZS w Żegocinie.
Kwesta na rzecz powodzian w ZS w Żegocinie.

    W pomoc dla powodzian włączyły się także dzieci ze Szkolnego Koła Caritas działającego w Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Mikołaja w Bytomsku oraz młodzież Zespołu Szkół w Rozdzielu zaangażowana w małopolski projekt "Mieć wyobraźnię miłosierdzia". Ogłoszono zbiórkę artykułów spożywczych, środków czystości i artykułów szkolnych. Przez tydzień uczniowie tych szkół przynosili dary, które następnie zostały przewiezione do parafii Borki w gminie Szczucin i przekazane powodzianom z Słupca, Maniowa i Borek. Ks. Proboszcz z parafii Borki składa serdeczne podziękowania za dar serca.

Pomoc od PSP w Bytomsku. Pomoc od PSP w Bytomsku.
Pomoc od PSP w Bytomsku. Pomoc od PSP w Bytomsku.
Jeden z zalanych domów. Pomoc od PSP w Bytomsku dla powodzian.
Pomoc z Bytomska i Rozdziela dla powodzian z Gminy Szczucin.

     Kolejnym działaniem pomocowym na terenie Gminy Żegocina była kwesta podczas uroczystości w dniu 13 czerwca 2010 roku. Bezpośrednią organizacją tego przedsięwzięcia zajął się Zespół Szkół w Żegocinie. Nauczyciele i uczniowie tej szkoły zebrali kwotę ponad 2700 złotych, którą następnie przekazali Urzędowi Gminy w Żegocinie. Ten z kolei zajął się zakupem najbardziej potrzebnych powodzianom sprzętów i urządzeń, które niebawem zostaną przekazane do Gminy Szczurowa. Koordynacją tego przedsięwzięcia zajęły się Ośrodki Pomocy Społecznej obu Gmin.

Kwesta podczas uroczystości. Kwesta podczas uroczystości.
Grupa wolontariuszy. Kwesta podczas uroczystości.

Pomoc dla osób dotkniętych powodzią

    Wiele rodzin z gmin powiatu bocheńskiego straciło wszystko, pod wodą został cały ich życiowy dobytek. Starostwo Powiatowe w Bochni utworzyło specjalne konto "Pomoc dla powodzian". Zainteresowani mieszkańcy, firmy i instytucje mogą wpłacać środki finansowe. Pieniądze przekazane zostaną najbardziej potrzebującym rodzinom. Po zakończeniu w/w działań pełne rozliczenie zostanie przesłane do darczyńców oraz opublikowane na stronach Starostwa Powiatowego w Bochni. Wpłat można dokonywać na konto 89 8591 0007 0080 0207 7800 0054 z dopiskiem "Pomoc dla powodzian".

    Wszyscy, którzy chcą włączyć się w akcję pomocy przekazując rzeczy materialne proszeni są o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni pod nr. tel 14 611-97-40 lub mailowo: pcprbochnia@wp.pl

CZYTAJ TAKŻE: POMOC DLA POWODZIAN >>>

[wstecz]