W 65. ROCZNICĘ ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

Obchody zaończenia II wojny światowej w Żegocinie. dz2010-02.jpg (27776 bytes)
Obchody zakończenia II wojny światowej w Żegocinie - uroczystość pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej.

    W Żegocinie nie zapomniano o przypadającej w tym roku, w dniu 8 maja - Międzynarodowym Dniu  Zwycięstwa - 65. rocznicy  podpisania w Berlinie aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy w 1945 roku. Za dzień zakończenia II wojny światowej uznaje się jednak w Europie dwie daty - 8 i 9 maja 1945 r. Według moskiewskiego czasu kapitulacja Niemiec nastąpiła o godzinie 2, więc już 9 maja. Stąd w ZSRR jako datę zakończenia wojny przyjęto 9 maja. Należy jednak pamiętać, że w nocy z 8 na 9 maja kapitulację podpisały jedynie faszystowskie Niemcy. Krwawa wojna trwała jednak nadal, ale już tylko na froncie dalekowschodnim, gdzie kapitulacja Japonii nastąpiła dopiero 2 września 1945 roku.
    Ta największa i najbardziej krwawa w dziejach ludzkości wojna   przyniosła dotkliwe straty także mieszkańcom obecnej Gminy Żegocina (poprzednio Żegocina i pozostałe wioski wchodziły w skład Gminy Trzciana). Dla uczczenia i upamiętnienia tych ofiar w latach 70-tych wybudowano w Żegocinie pomnik, na którym umieszczono następujący napis: "W hołdzie tym, którzy zginęli za Ojczyznę 1939 - 1945".
    Przy tym pomniku corocznie w rocznicę wybuchu i zakończenia II wojny światowej odbywają się uroczystości złożenia kwiatów i tym samym oddania hołdu poległym i pomordowanym w tej straszliwej wojnie. Tak też było w tym roku. W piątek 7 maja 2010 roku, w przeddzień 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej, pod pomnik udały się delegacje młodzieży, samorządu, zakładów pracy i organizacji społecznych z terenu Gminy. Padający deszcz utrudnił nieco przebieg uroczystości. Rozpoczęto ją od złożenia kwiatów pod pomnikiem. Przy dźwiękach werbla najpierw uczyniła to delegacja uczniów (z PSP w Żegocinie), potem jedyny przedstawiciel weteranów tej wojny - pan por. Kazimierz Fąfara, wreszcie delegacja samorządu i zakładów pracy z Przewodniczącym Rady Gminy panem Janem Marcinkiem i Wójtem Gminy Żegocina - panem Jerzym Błoniarzem na czele.
    W krótkim przemówieniu okolicznościowym, wygłoszonym na początku spotkania przed pomnikiem, Wójt Jerzy Błoniarz podziękował za przybycie i wzięcie udziału w uroczystości. - Spotykamy się tutaj, aby oddać hołd i wrazić życzenie,by już nigdy na polskiej ziemi nie toczyła się wojna - powiedział. Poinformował zebranych o planach uzupełnienia pomnika o krzyż i urny z ziemią z Katynia - miejsca zamordowania pochodzącego z Żegociny porucznika Jana Waligóry.
    Drugim elementem rocznicowych obchodów będzie uroczystość patriotyczna zaplanowana na 13 czerwca 2010 roku. Jednym z jej elementów będzie bowiem Apel Pamięci.

Obchody zakończenia II wojny światowej w Żegocinie. Obchody zakończenia II wojny światowej w Żegocinie.
Obchody zakończenia II wojny światowej w Żegocinie. Obchody zakończenia II wojny światowej w Żegocinie.
Obchody zakończenia II wojny światowej w Żegocinie. Obchody zakończenia II wojny światowej w Żegocinie.
Obchody zakończenia II wojny światowej w Żegocinie.

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]