WYSOKIE WYNIKI ŻEGOCIŃSKIEGO LICEUM

Matura 2009 w LO Żegocina. Klasyfikacja 1

     Wysokie wyniki klasyfikujące żegocińskie Liceum Ogólnokształcące w czołówce małopolskich szkół średnich, w niektórych klasyfikacjach nawet na pierwszym miejscu w powiecie bocheńskim i limanowskim, są jednym z najważniejszych czynników, którym powinni sugerować się tegoroczni abslwenci gimnazjów przy wyborze szkoły średniej. Dodatkowym atutem żegocińskiego Liceum jest świetna baza dydaktyczna oraz jedyna w Małopolsce Klasa Straży Granicznej. Pisaliśmy już o nowej propozycji żegocińśkiej szkoły - o Klasie Straży Granicznej. Zajmijmy się teraz wspomnianymi na początku świetnymi wynikami dydaktycznymi.
    W XV. rankingu małopolskich szkół średnich "Gazety Wyborczej" w tym roku sklasyfikowano 180 liceów ogólnokształcących (wszystkich liceów dla młodzieży jest w naszym województwie ponad 200). W tej klasyfikacji podano 10 najlepszych szkół pod względem wyników matury z poszczególnych przedmiotów. Bardzo cieszy fakt, że wyniki matury z matematyki w żegocińskim liceum dały naszej szkole 1. miejsce wśród szkół powiatu limanowskiego i bocheńskiego oraz 7. miejsce wśród 180 liceów małopolskich.
    Matura z matematyki cieszyła się w Żegocinie dużym powodzeniem wśród uczniów: w kraju zdawało ją około 18% absolwentów, w żegocińskiej szkole - 27,3%. Tym bardziej satysfakcjonujące jest tak wysokie miejsce w rankingu !
Wszyscy doskonale wiedzą, że dobry wynik matury z matematyki daje możliwość podjęcia studiów na najlepszych kierunkach w renomowanych uczelniach. To właśnie kształcenie inżynierów i absolwentów nauk ścisłych staje się priorytetem w polskiej nauce, a absolwenci dobrych uczelni technicznych dostają świetną pracę w kraju i za granicą. Na dobrych matematyków czekają również prestiżowe kierunki ekonomiczne. Skuteczne nauczanie "królowej nauk" staje się coraz ważniejsze ze względu na powracający po 25. latach obowiązek jej zdawania na maturze od roku 2010.
     Od 1997 roku czyli od pierwszego egzaminu maturalnego w LO w Żegocinie, zdolni absolwenci tej szkoły podejmują i kończą z sukcesem dzienne studia na kierunkach ścisłych. Mamy m. in. studentów i absolwentów matematyki stosowanej, budownictwa, geodezji i kartografii na AGH, mechaniki, automatyki i robotyki oraz budownictwa na Politechnice Krakowskiej, nauczycieli matematyki, inżynierów i ekonomistów. Matematyka na wysokim poziomie jest przepustką do lepszego życia. Nasza szkoła daje możliwość kształcenia matematycznego na poziomie rozszerzonym w klasie tradycyjnej oraz w klasie straży granicznej, a w każdej klasie gwarantuje skuteczne przygotowanie do obowiązkowej matury z matematyki.

Klasyfikacja 2 Klasyfikacja 3

   Wracając do rankingów "Gazety Wyborczej" należy zadać sobie pytanie: Jak je analizować? Najważniejszym składnikiem rankingowych punktów był wynik ubiegłorocznej matury. Żegocińskie liceum usytuowało się w środku stawki i ta pozycja nie jest zła patrząc na to, jakie licea zostały "z tyłu", np. aż 20 liceów krakowskich oraz ile liceów wcale nie znalazło się na liście. Ale czy to jest jedyna kolejność, która powinna zainteresować czytelnika? Wiadomo przecież, że łatwiej osiągnąć świetny wynik z uczniem wybitnym niż z tym o średnim poziomie zdolności.
Bardzo ważnym elementem, który pozwoli rzetelnie ocenić pracę z uczniem w liceum jest określenie poziomu wiedzy uczniów rozpoczynających naukę. Najprościej jest wyrazić to za pomocą wyniku egzaminu gimnazjalnego, który poprzedzał podjęcie nauki w liceum. Miarą dobrej szkoły jest to, jak duży przyrost wiedzy nastąpił w ciągu licealnych trzech lat. Analizując ranking liceów widać wyraźnie, że w tej klasyfikacji LO w Żegocinie znajduje się na bardzo wysokim 20 miejscu! Jest najwyżej sklasyfikowaną w ten sposób szkołą średnią spośród szkół sąsiednich powiatów: bocheńskiego i limanowskiego! W tabeli zaprezentowano pierwszych 20 szkół spośród 180 sklasyfikowanych. Można przeliczyć ten wskaźnik w innych szkołach. Wnikliwy czytelnik łatwo zauważy, że w niektórych szkołach przyrost wiedzy uczniów był niewielki, a w niektórych nastąpił spadek wiedzy. Warto taką informację wziąć pod uwagę, wybierając szkołę średnią.

[wstecz]