Małopolska - Mistrz Polski czternastolatów. Pierwszy z lewej Michał Matlęga.

MISTRZ POLSKI Z BYTOMSKA

     Na przełomie czerwca i lipca 2010 roku w Słupsku i Ustce został rozegrany Finał Turnieju Piłki Nożnej im. Wacława Kuchara. Impreza ta uważana jest za Mistrzostwa Polski w piłce nożnej 14-latków. Uczestniczyło w nich osiem drużyn reprezentujących: Mazowiecki. Małopolski, Śląski, Zachodniopomorski, Wielkopolski, Dolnośląski ZPN, Podkarpacki i  Warmińsko - Mazurski Związek Piłki Nożnej.
   Po zaciętej rywalizacji i finałowym zwycięstwie 3 : 1 nad reprezentacją Podkarpacia tytuł Mistrza Polski wywalczyła drużyna Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Finałowy mecz z Podkarpaciem rozpoczął się znakomicie. Po centrze Dawida Jancarzyka celnie "główkował" Kamil Kuczak, jak się okazało potem - król strzelców całej imprezy. Przy stanie 1-0 Jancarzyk przelobował głową bramkarza rywali. Po przerwie Podkarpacie strzeliło kontaktowego gola, po zamieszaniu powstałym ze stałego fragmentu gry. Zwycięską bramkę zdobył w 70 minucie gry Patryk Pilch.
    W I rundzie rozgrywek zawodnicy Małopolski przegrali z rzutach karnych z reprezentacja Śląska 3 : 4 (w meczu był remis 2: 2), w drugiej wygrali z drużyną Mazowsza 2 : 1. W III rundzie pokonali reprezentację Pomorskiego ZPN 2 : 1, a zwycięską bramkę zdobył w 70 minucie gry Michał Matlęga.
    W reprezentacji Małopolski na tegoroczne finały znaleźli się zawodnicy z 5 klubów krakowskich (Wisła, Cracovia, Hutnik, Krakus i Clepardia) oraz z Sandecji, MOSiR-u Bochnia i Górnika Wieliczka. Trenerami zespołu byli Jerzy Smoter i Jerzy Płonka. Jedyny reprezentant z powiatu bocheńskiego - zawodnik MOSiR Bochnia - to Michał Matlęga z Bytomska. W ten sposób czternastolatek z Bytomska - syn Barbary i Jerzego Matlęgów - stał się pierwszym  mieszkańcem Gminy Żegocina z tytułem (nieoficjalnym) Mistrza Polski. To olbrzymi sukces młodego zawodnika, który piłkarski talent odziedziczył po tacie - byłym zawodniku BKS Bochnia i "Beskidu" Żegocina.

Finałowy Mecz Turnieju Piłki Nożnej im. Wacława Kuchara Finałowy Mecz Turnieju Piłki Nożnej im. Wacława Kuchara
Finałowy Mecz Turnieju Piłki Nożnej im. Wacława Kuchara Finałowy Mecz Turnieju Piłki Nożnej im. Wacława Kuchara
Finałowy Mecz Turnieju Piłki Nożnej im. Wacława Kuchara Dekoracja zwycięzców.
Drużyna z pucharem. Zwycięska ekipa Małopolskiego ZPN.
Finałowy Mecz Turnieju Piłki Nożnej im. Wacława Kuchara oraz dekoracja zwycięzców - Słupsk - 3 lipca 2010 roku.
Michał Matlęga.

    Michał Matlęga (rocznik 1996) już od czwartej klasy jest zawodnikiem MOSiR Bochnia. Grał także krótko w "Beskidzie" Żegocina. Początkowo odnosił sukcesy w biegach przełajowych. Potem ujawnił się jego duży talent piłkarski. W 2008 roku został powołany do kadry Małopolski. Jesienią tego roku doznał jednak kontuzji, która wykluczyła go z gry do sierpnia 2009 r. 28 września 2009 r. w meczu MOSiR-u z Garbarnią, doznał złamania nogi. Dzięki udanemu zabiegowi w Szpitalu w Prokocimiu (u dr Kowalczyka) mógł szybko wznowić treningi, bo już w marcu 2010 roku. Ponownie został powołany do kadry Małopolski, z którą wywalczył tytuł nieoficjalnego Mistrza Polski, będąc wyróżniającym się zawodnikiem swojej drużyny. Należy także do czołowych strzelców trampkarzy starszych MOSiR-u. Gra jako pomocnik lub napastnik. W minionym sezonie zajął ex eaquo pierwsze miejsce w klasyfikacji strzelców zespołu (w 12 meczach 6 bramek).

    W ślady starszego brata podąża także Mateusz Matlęga (rocznik 2000), od lipca 2009 r. zawodnik MOSiR-u Bochnia (trener Janusz Piątek). Podczas niedawnego Turnieju im. M. Wielgusa "Orange Cup" został zauważony przez trenerów i powołany do kadry Małopolski, z którą niebawem wyjedzie na obóz sportowy do Wronek. W swoim dorobku ma już kilka medali za czołowe miejsca w różnych turniejach orlików. Jest czołowym napastnikiem i strzelcem w swojej drużynie, dla której zdobył już 48 bramek. Na turnieju w Tarnowie w lutym 2010 r. zdobył tytuł króla strzelców, Wybrany najlepszym zawodnikiem Turnieju Halowego o Puchar Orlika (kwiecień 2010). Do bardzo udanych występów może zaliczyć także grę w turnieju "Z podwórka na stadion" (w zespole UKS 1811 Tarnów) oraz Mini Mistrzostwach Europy Deichmanna, rozegranych w Krakowie (drużyna grała pod nazwą "Serbia"). 

Mateusz Matlęga.

WIDEO Z FINAŁU TURNIEJU IM. W. KUCHARA >>>

RELACJA Z OSTATNICH GIER MATEUSZA >>>

[wstecz]