1. Święto Chleba w Żegocinie.

I. ŚWIĘTO CHLEBA W ŻEGOCINIE - 15.08.2010

     Co roku w połowie sierpnia odbywała się duża impreza "Urodziny Żegociny". W tym roku odbyła się wcześniej, bo 13 czerwca. Natomiast 15 sierpnia odbyła się nowa impreza - "I. Święto Chleba w Żegocinie", która swoim charakterem przypominać miała dożynki. 
     Podobne imprezy odbywają się w wielu miejscach w Polsce (np. Krakowie, Poznaniu, Ciechanowcu), teraz CKSiT - pomysłodawca i organizator imprezy postanowił podobną imprezę zorganizować w Żegocinie. Do współpracy zaproszono m. in. piekarnie i inne zakłady zajmujące się produkcją i przetwórstwem rolno - spożywczym.
    Część religijna, związana z poświęceniem wieńców dożynkowych, miała miejsce podczas sumy w kościele parafialnym w Żegocinie. Po jej zakończeniu dożynkowy korowód, przy pięknej słonecznej pogodzie, przemaszerował na plac GS-u. Na czele barwnego pochodu szła orkiestra CKSiT w Żegocinie, prowadzona przez dyrektora Mieczysława Kędrę.
    Po ułożeniu wieńców na rampie tutejszej piekarni można było podziwiać ich piękno. Prawie wszystkie materiały użyte do wykonania wieńców to plony ziemi: m. in., kłosy zbóż, ziarna, owoce jarzębiny, kwiaty, mak, słoneczniki.
    W podziękowaniu za trud przygotowania i przeniesienia wieńców orkiestra dęta zagrała kilka utworów, a dyrektor Mieczysław Kędra zaprosił zgromadzoną publiczność na drugą część "I. Żegocińskiego Święta Chleba", która miała rozpocząć się o godzinie 17.00.
    Wychodzący z placu na obiad mieszkańcy Gminy Żegocina z niepokojem patrzyli na niebo, które stopniowo pokrywały ciemne chmury. Nie wróżyło to nic dobrego.

I. Święto Chleba w Żegocinie I. Święto Chleba w Żegocinie
I. Święto Chleba w Żegocinie I. Święto Chleba w Żegocinie
I. Święto Chleba w Żegocinie I. Święto Chleba w Żegocinie
I. Święto Chleba w Żegocinie I. Święto Chleba w Żegocinie
I. Święto Chleba w Żegocinie I. Święto Chleba w Żegocinie

    W godzinach popołudniowych wystawcy urządzali stoiska. Swoją bogatą ofertę piekarniczą wystawiali: Piekarnia Gminnej Spółdzielni "SCh" w Żegocinie, Cukiernia i Piekarnia Pana Józefa Kępy z Żegociny, a także produkujące chrupki i makarony Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowo - Usługowe "Jura". Instalowało się stoisko Środowiskowego Domu Samopomocy w Żegocinie, na którym można było podziwiać i zakupić różne prace uczestników tej instytucji. Obrazy i inne dzieła żegocińskich plastyków zostały rozwieszone na stoisku CKSIT. Tutaj można było zobaczyć i zakupić ekologiczne zabawki z drewna Firmy "Jasio" Pana Jana Tyndla z Łąkty Górnej. Bogata ofertę przygotowała Świetlica Wiejska z Łąkty Górnej, prezentująca wyroby rękodzielnicze mieszkańców tej wioski. Swoje materiały reklamowe rozkładała Lokalna Grupa Działania "Dolina Raby". Urządzały się także pozostałe stoiska. Przyszła publiczność, która zaczęła zwiedzać poszczególne stoiska, próbować wyrobów i kupować pieczywo.

I. Święto Chleba w Żegocinie I. Święto Chleba w Żegocinie
I. Święto Chleba w Żegocinie I. Święto Chleba w Żegocinie
I. Święto Chleba w Żegocinie I. Święto Chleba w Żegocinie
I. Święto Chleba w Żegocinie I. Święto Chleba w Żegocinie

   Kiedy już wszyscy, łącznie z mającą prowadzić wieczorną część "Święta Chleba w Żegocinie - Panią Stanisławą Tabor, Wójtem Gminy w Żegocinie Panem Jerzym Błoniarzem, pragnącym przemówić do uczestników imprezy  oraz mającymi zainaugurować występy artystyczne dziećmi z "Małej Grupy Teatralnej CKSiT w Żegocinie" byli gotowi, ponownie zaczął padać deszcz. Ponownie, ponieważ pierwsza burza przeszła nad Żegociną około godziny 14. Teraz jednak z każdą minutą ulewa stawała się coraz bardziej intensywna. Namioty zaczęły przemakać, scena i znajdujące się na niej i w jej pobliżu urządzenia nagłaśniające i oświetleniowe były zalewane przez ścianę wody. Po pół godzinie oczekiwania na przejście ulewy stało się jasne, że nie będzie możliwe kontynuowanie imprezy, głównie ze względów bezpieczeństwa, bo urządzenia elektryczne także zostały zalane i groziło to porażeniem prądem. Rozpoczęła się ewakuacja ze stoisk i składanie sprzętów.

Ulewa w Żegocinie. Ulewa w Żegocinie.
Potężna ulewa przerwała "I. Święto Chleba w Żegocinie".

     Wszystkim było bardzo żal, bo to już druga impreza w te wakacje, która nie została w całości przeprowadzona ze względu na intensywne opady deszczu. Szkoda trudu przygotowań, szkoda strat finansowych, szkoda doznań artystycznych, szkoda ...
     Organizator imprezy dziękuje wszystkim, którzy czynnie włączyli się w przygotowanie "I. Święta Chleba w Żegocinie".

DALSZA CZĘŚĆ IMPREZY MIAŁA WYGLĄDAĆ NASTĘPUJĄCO"

 • Godz. 17.00 - 20.00 -   estrada plenerowa - program artystyczny:
  - montaż poetycko-muzyczny w wykonaniu "Małej Grupy Teatralnej CKSiT w Żegocinie,
  - Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta" z kapelą ludową CKSiT w Żegocinie,
  - Skecze w wykonaniu uczestników ŚDS w Żegocinie,
  - Zespół Wokalny "Melodia" Klubu Seniora CKSiT w Żegocinie,
  - Kabaret "Zez" z Łapanowa,
  - Gwiazda wieczoru - Zespół "Akropolis" - hity greckie.

 • Godz. 20.00 - 24.00 - Zabawa taneczna z koncertem zespołu "3 Life" z Krakowa.

TREŚĆ PRZEMÓWIENIA WÓJTA GMINY >>>

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]