Łąkta Górna - 1.08.2010 - W 66. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Łąkta Górna - 1.08.2010 - Uroczystość pod pomnikiem S. Bohanesa w 66. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

    W niedzielne popołudnie 1 sierpnia 2010 roku, kilka minut przed godziną 17, przed pomnikiem Stefana Bohanesa w Łąkcie Górnej zebrało się kilkadziesiąt osób: uczniów, nauczycieli, radnych, strażaków, mieszkańców wsi Łąkta Górna. Przybyły także poczty sztandarowe Zespołu Szkół i Ochotniczej Straży Pożarnej w Łąkcie Górnej.  Przyszli tu, by wraz z całą Polską oddać hołd bohaterskim Powstańcom Warszawskim, którzy 66 lat temu chwycili za broń i rozpoczęli walkę o wyswobodzenie Warszawy spod hitlerowskiej okupacji.
    Z tym historycznym wydarzeniem Gmina Żegocina związana jest przynajmniej przez kilkanaście osób. Nie wszystkie znamy z imienia i nazwiska. Wspomnieć należy przynajmniej trzy: Krystyny Holota, ks. Franciszek Juszczyk i lotnik Stefan Bohanes. Zmarła w kwietniu 2005 roku Krystyna Holota była znana mieszkańcom gminy jako znakomita lekarka - pneumolog wzięła czynny udział w walkach powstańczych. Coraz więcej wiemy o księdzu kapelanie Franciszku Juszczyku. Jego osobę przedstawił niedawno w obszernym artykule ks. prałat dr płk Zbigniew Kępa. [Sylwetka ks. Franciszka Juszczyka >>>]. Najwięcej zaś wiemy o Stefanie Bohanesie - tarnowianinie, który służąc w 1586 Eskadrze do Zadań Specjalnych wykonywał zrzuty dla warszawskich powstańców. W nocy 17 sierpnia 1944 roku, po kolejnym zrzucie, samolot Halifax został przez niemieckiego myśliwca strącony, a Stefan Bohanes - jako jedyny z ośmioosobowej załogi) - zginął rozbijając się po skoku spadochronowym o ziemię właśnie w Łąkcie Górnej [Więcej >>>]. W pamięci współczesnych żegocinian jest jeszcze jeden epizod związany z Powstaniem Warszawskim. Po jego zakończeniu wielu warszawiaków znalazło się na wojennej tułaczce. Byli tacy, którzy dotarli do Żegociny. Tak było np. z prof. Jerzym Żurawlewem - wybitnym muzykiem, pianistą, który po wyprowadzeniu z transportu kolejowego w Bochni, został skierowany do domu żegocińskiego organisty Marcina Kępy i przebywał tu kilka tygodni.
    Tegoroczna uroczystość w Łąkcie Górnej zaczęła się równo z dźwiękiem syren, włączonych o godzinie 17 dla uczczenia pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. Po ustaniu syren rozpoczęła się modlitwa w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych uczestników Powstania Warszawskiego, którą poprowadził ks. proboszcz z Łąkty - Stanisław Szczygieł.
    Potem głos zabrał pan Jan Rosiek - dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej, który powitał i przedstawił uczestników uroczystości oraz poinformował o celu spotkania. Słowo wstępne wygłosił Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej (współorganizatora uroczystości) - Czesław Pączek. - Nas starszych nie trzeba już uczyć patriotyzmu. Ta uroczystość jest ważna dla budowania świadomości patriotycznej młodego pokolenia. Dlatego się cieszę, że wśród uczestników uroczystości jest sporo młodzieży - powiedział.
    Po jego wystąpieniu krótki referat o genezie i  przebiegu Powstania wygłosiła uczennica Magdalena Kępa, a zaraz potem rozpoczęła się ceremonia składania pod obeliskiem wiązanek kwiatów. Najpierw uczyniła to delegacja uczniów łąkieckiej szkoły, potem samorządu lokalnego i straży pożarnej, na końcu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej.
    Za zorganizowanie uroczystości i przybycie na nią podziękował Wójt Gminy Żegocina - Jerzy Błoniarz, a po nim uczynił to samo dyrektor Jan Rosiek. 
   1 sierpnia 2010 roku o godzinie 17. społeczeństwo stołecznej Warszawy i niewielkiej Żegociny połączyło się w modlitwie, wspomnieniach i hołdzie tym, którzy pomimo wszystko, odważyli się położyć na szalę walki o wolność swoje życie, demonstrując niebywałą odwagę, heroizm, poświęcenie, patriotyzm.

FOTORELACJA
O godzinie 17 zawyły syreny, pochyliły się sztandary. Uczestnicy uroczystości przed pomnikiem.
O godzinie 17 zawyły syreny, pochyliły się sztandary. Uczestnicy uroczystości przed pomnikiem.
Modlitwę poprowadził ks. proboszcz Stanisław Szczygieł. Przybyłych powitał dyrektor szkoły w Łąkcie Jan Rosiek.
Modlitwę poprowadził ks. proboszcz Stanisław Szczygieł. Przybyłych powitał dyrektor szkoły w Łąkcie Jan Rosiek.
Przemawiał Czesław Pączek.  Magalena Kępa odczytała okolicznościowy referat.
Przemawiał Czesław Pączek. Magalena Kępa odczytała okolicznościowy referat.
Ceremonia składania wiązanek kwiatów. Ceremonia składania wiązanek kwiatów.
Ceremonia składania wiązanek kwiatów. Najpier uczniowie, potem samorząd, ksiądz proboszcz i straż.
Wiązankę kwiatów złożyła także delegacja Stowarzyszenia. Przemawiał  Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz.
Wiązankę kwiatów złożyła także delegacja Stowarzyszenia. Przemawiał   Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz.
Zamknięcia uroczystości dokonał dyrektor Jan Rosiek. Pomnik ku czci S. Bohanesa i lotników niosących pomoc Powstaniu.
Zamknięcia uroczystości dokonał dyrektor Jan Rosiek. Pomnik ku czci S. Bohanesa i lotników niosących pomoc Powstaniu.

WIDEORELACJA >>>

[wstecz]