67tdp-2010-00.jpg (37263 bytes)

67. TOUR DE POLOGNE PRZEJECHAŁ PRZEZ ŻEGOCINĘ - 7 SIERPNIA 2010

    Już po raz drugi przez Gminę Żegocina prowadziła trasa Tour de Pologne - największego wyścigu kolarskiego w Polsce. Podczas ostatniego, siódmego etapu w dniu 7 sierpnia 2010 roku, prowadzącego z Nowego Targu do Krakowa, kolarze przejechali przez Żegocinę. Zanim pojawili się kolarze trasą wyścigu przetoczyła się kawalkada samochodów reklamowych. Oczekującym na kolarzy widzom rozdawano reklamowe gadżety i sprzedawano pamiątki tego wyścigu, m. in. koszulki z nadrukami.
    W Rozdzielu trwały ostatnie przygotowania do urządzenia premii górskiej III kategorii, sponsorowanej przez Tauron. Ekipy techniczne układały barierki, zakładały banery reklamowe Tauronu, pompowały balony, naklejały na jezdni napisy reklamowe, oznaczały linię premii. Prace ekipy technicznej obserwowały gruki kibiców, którzy dosyć licznie pojawili się w pobliżu premii. Druga większa grupa kibiców skupiła się w centrum Żegociny, przez którą kolarze przejechali około godziny 16.45.
    Przez linię premii górskiej w Rozdzielu, a potem Żegocinę i Łąktę Górną najpierw przejechała trójka uciekinierów, na czele której cały czas jechał Jacek Morajko z Kadry Polski. Chwilami ich przewaga wynosiła ponad 5 minut. Taką właśnie przewagę miała trójka uciekinierów: Morajko Jacek z Reprezentacji Polski, Madrazo Ruiz Angel z GCE i Curvers Roy z SKS. W takiej właśnie kolejności przejechali linię premii górskiej III stopnia w Rozdzielu, ulokowanej na samym początku Gminy Żegocina, na pograniczu Laskowej i Rozdziela.
     Dopiero po około 5 minutach na zakręcie drogi E-965 od strony Laskowej pojawił się zasadniczy peleton. Jechali w nim prawie wszyscy pozostali kolarze. Takich, którzy pozostali w tyle za peletonem, było tylko 2 - 3. Barwny peleton przemknął szybko i pognał w kierunku Żegociny. Także tutaj przewaga uciekinierów była duża i wynosiła ponad 5 minut.
    Polak, Hiszpan i Holender uciekali aż do Krakowa. Tutaj zostali dogonieni przez peleton i o zwycięstwie w ostatnim etapie 67. Tour de Pologne decydował sprinterski finisz, który był popisem Niemca Andre Greipela (na Błoniach zwyciężył również przed rokiem). Drugi był mający polskie korzenie Białorusin Jauheni Hutarowicz, a trzeci - kolejny Niemiec Robert Foerster.
    Zwycięzcą 67. Tour de Pologne został Irlandczyk Daniel Martin z ekipy Garmin - Transitions. Na ostatnim etapie utrzymał niewielką przewagę nad Słoweńcem Gregą Bole i Holendrem Bauke Mollemą. Sylwester Szmyd zakończył wyścig na szóstym miejscu, a Marek Rutkiewicz - na ósmym.

FOTOREPORTAŻ
Na premii góskiej w Rozdzielu. Na premii góskiej w Rozdzielu.
Na premii góskiej w Rozdzielu. Na premii góskiej w Rozdzielu.
Na premii góskiej w Rozdzielu. Na premii góskiej w Rozdzielu.
Na premii góskiej w Rozdzielu. Na premii góskiej w Rozdzielu.
Na premii góskiej w Rozdzielu. Na premii góskiej w Rozdzielu.
Na premii góskiej w Rozdzielu. Na premii góskiej w Rozdzielu.
Na premii góskiej w Rozdzielu.
67. TdP w centrum Żegociny. 67. TdP w centrum Żegociny.
67. TdP w centrum Żegociny. 67. TdP w centrum Żegociny.
67. TdP w centrum Żegociny. 67. TdP w centrum Żegociny.
67. TdP w centrum Żegociny. 67. TdP w centrum Żegociny.
67. TdP w centrum Żegociny. 67. TdP w centrum Żegociny.
67. TdP w centrum Żegociny.

Fot. Paweł Bilski

GALERIE INTERNAUTÓW >>> RELACJA WIDEO >>>

     Tour de Pologne jest najbardziej prestiżową polską imprezą sportową, z aż 80-letnią tradycją. Po raz pierwszy wyścig rozegrany został we wrześniu 1928 roku. Wtedy na starcie stanęło 71 kolarzy, a wygrał Feliks Więcek. Od pierwszej edycji aż do 1992 Tour de Pologne posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993, po przejęciu organizacji wyścigu przez Czesława Langa (wygrał TdP w 1980 roku), jest w pełni zawodowy. Od 2005 należy do cyklu UCI ProTour. Ostatni TdP w 2009 roku wygrał Alessandro Ballan (Lampre-NGC), ówczesny mistrz świata.
    67. edycja Tour de Pologne rozpoczęła się w niedzielę 1 sierpnia w Sochaczewie. W największej polskiej kolarskiej imprezie wystartowało wiele liczących się w światowych rankingach zawodników. Nie zabrakło ubiegłorocznego zwycięzcy Włocha Alessandro Ballana, któy w tym roku zajął w klasyfikacji generalnej 5 miejsce, Francuza Jean-Christophe Perauda, który byłliderem zespołu Omega - Pharma Lotto (zajął 12 miejsce). Peraud to wicemistrz olimpijski z Pekinu w kolarstwie górskim, który w tym sezonie postanowił zmieć rower górski na szosowy. Na starcie tegorocznego Tour de Pologne stanął też Hiszpan Oscar Pereiro, który znalazł się w kadrze kazachskiej grupy Astana (91). W imprezie wzięli także udział utytułowani zawodnicy z Polski: Marek Rutkiewicz - lider naszej narodowej reprezentacji (7),  Sylwester Szmyd, który jest członkiem grupy Liguigas - Doimo (6 miejsce - najlepsze wśród Polaków).
     Na starcie tegorocznego, 67. Tour de Pologne stanęła rekordowa liczba 23 drużyn, w tym 18 najlepszych ekip świata. Po raz kolejny wystąpiła 8-osobowa reprezentacja Polski w biało - czerwonych koszulkach. 
    Na trasie wyścigu przewidziano premie specjalne, poświęcone m. in. 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Akcentów związanych z ważnymi rocznicami historycznymi, które przypadają w tym roku nie zabrakło także w kolejnych dniach zawodów. Podczas 6. etapu, który wystartował w Oświęcimiu, kolarze uczcili 65. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz.

WIADOMOŚCI Z TRASY 67. TDP

07.08 - Irlandczyk Daniel Martin z grupy Garmin-Transitions wygrał 67. Tour de Pologne UCI ProTour. Na ostatnim 7. etapie wyścigu z metą na krakowskich Błoniach najlepszy okazał się Andre Greipel (HTC-Columbia).

6.08 - Ostatni typowo górski etap 67. Tour de Pologne okazał się szczęśliwy dla Bauke Mollemy (Rabobank), który po samotnym ataku, na cztery kilometry do mety, wygrał 6. etap. Liderem pozostał Martin, który wjechał na metę w grupce, która straciła do Holendra 9 sekund. Drugi w Bukowinie Tatrzańskiej był Szwajcar Michael Albasini. Trzeci finiszował Bole, który dzięki temu do 8 sekund zniwelował w "generalce" różnicę do Martina i zajmuje w niej drugie miejsce. W grupie z liderem wjechali m.in. Szmyd i Rutkiewicz. Obaj spadli w klasyfikacji generalnej. Szmyd na 6. miejsce, Rutkiewicz na ósme.

5.08 - Daniel Martin (Garmin-Transitions) wygrał 5. etap 67. Tour de Pologne UCI ProTour z metą na Równicy, gdzie zebrały się całe tłumy kibiców, którzy gorąco dopingowali kolarzy. Drugie miejsce zajął Grega Bole (Lampre-Farnese Vini), a trzeci był Polak Sylwester Szmyd (Liguigas-Doimo). W czołowej grupce finiszował także Marek Rutkiewicz (Polska-BGŻ), który był ósmy.

4.08 - Włoch Mirco Lorenzetto (Lampre-Farnese Vini) wygrał czwarty etap 67. Tour de Pologne UCI ProTour i został nowym liderem wyścigu. Peleton podczas etapu z Tychów do Cieszyna (178 km) wjechał w teren górzysty i teraz dopiero rozpoczęło się prawdziwe ściganie. Ostatecznie na brukowym i trudnym technicznie finiszu najszybsi okazali się zawodnicy grupy Lampre-Farnese Vini, Mirco Lorenzetto i Greg Bole. Jako trzeci finiszował ubiegłoroczny triumfator Alessandro Ballan (BMC Racing Team), a najwyżej z Polaków na dziesiątym miejscu uplasował się Marek Rutkiewicz.

3.08 - Trzeci etap 67. Tour de Pologne UCI ProTour, który był poświęcony pamięci tragicznie zmarłego włoskiego trenera Franco Balleriniego, wygrał Jewhen Hutarowicz (FDJ). Na liczącej 122 kilometry trasie z Sosnowca do Katowic, Białorusin wyprzedził Lucasa Sebastiana Haedo (Saxo Bank) i Allana Davisa (Astana), który natomiast utrzymał koszulkę lidera wyścigu.

2.08 - Andre Greipel (Team HTC-Columbia) wygrał 2., najdłuższy etap tegorocznego 67. Tour de Pologne UCI ProTour. Na mecie w Dąbrowie Górniczej finiszował cały peleton, ale Niemiec, jeden z najszybszych zawodników świata, nie dał szans rywalom. Drugie miejsce na kresce zajął Allan Davis (Astana), który jednocześnie został liderem Klasyfikacji Generalnej SKANDIA. Trzeci był Wouter Weylandt (Quick-Step).

1.08 - Jacopo Guarnieri (Liquigas-Doimo) wygrał 1. etap 67. Tour de Pologne UCI ProTour po finiszu niewielkiej grupki zawodników w Warszawie i został pierwszym liderem imprezy. Jako drugi finiszował Aitor Galdos Alonso (Euskaltel-Euskadi), a jako trzeci linię mety przekroczył Allan Davis (Astana).

Trasa 7 etapu na mapce.

Wysokościówka 7 etapu.

Mapka i wysokościówka 7 etapu 67. TdP.

Kolarze poprzedniego, 66 Tour de Pologne, na terenie Gminy Żegocina. Kolarze poprzedniego, 66 Tour de Pologne, na terenie Gminy Żegocina.
Kolarze poprzedniego, 66 Tour de Pologne, na terenie Gminy Żegocina. Kolarze poprzedniego, 66 Tour de Pologne, na terenie Gminy Żegocina.
Kolarze poprzedniego, 66 Tour de Pologne, na terenie Gminy Żegocina.

    Mamy więc w Żegocinie, już po raz drugi, okazję na sportowe emocje i także promocję naszej pięknej gminy. Zachęcamy, by na trasie przejazdu kolarskiego peletonu pojawiło się jak najwięcej mieszkańców gminy kulturalnie dopingujących kolarzy, bo dzięki transmisji telewizyjnej z Tour de Pologne będzie nasze tereny mógł oglądnąć cały świat. Pamiętajmy jednak o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
   Prosimy także o przesyłanie do naszego serwisu fotografii i ewentualnie filmików zrobionych podczas przejazdu kolarzy na terenie Gminy Żegocina.

SERWIS 67. TdP >>>

66.TdP NA TERENIE ŻEGOCINY >>>

[wstecz]