BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY 2010

Działania prewencyjne Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Działania prewencyjne Komendy Powiatowej Policji w Bochni.
Działania prewencyjne Komendy Powiatowej Policji w Bochni.

     Wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym na drogach ponownie pojawią się uczniowie podążający do szkoły, aby po kilku godzinach pojedynczo klub w grupach wracać tą samą drogą do domu. Będą korzystać z jezdni, przejść dla pieszych, poboczy. Droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu każdego ucznia, aż do następnych wakacji. Pamiętajmy, że droga ta powinna być bezpieczna!
    Aby tak było policjanci na drogach całego powiatu bocheńskiego oraz strażnicy miejscy od 1 do 10 września realizować będą zadania w ramach akcji pod kryptonimem "Bezpieczna droga do szkoły". Będą czuwać nad bezpieczeństwem pod szkołami znajdującymi się bezpośrednio przy ruchliwych ulicach.
     Szczególnym nadzorem objęty będzie zorganizowany przewóz dzieci i młodzieży autobusami szkolnymi. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego skontrolują wszystkie autobusy wykorzystywane w tym celu.
    Uruchomiony został dyżur telefoniczny pod nr 14 615 22 25 podczas którego funkcjonariusze "drogówki" będą zbierać informacje dotyczące niepokojących zjawisk oraz propozycji poprawy bezpieczeństwa, a także w miarę możliwości na bieżąco będą wdrażać je do realizacji.
    Od września policjanci rozpoczną spotkania z dziećmi i młodzieżą poświęcone bezpieczeństwu. Ruszają spotkania w ramach akcji "Odblaskowa szkoła" a po niej autorski program KPP w Bochni "Bezpieczny przedszkolak". Podczas spotkań z uczniami klas pierwszych uczniowie otrzymają przygotowane płyty z prezentacją multimedialną na płytach CD pn. "Bezpieczne dzieci". Prezentacja powstała przy współpracy Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie i Państwowej Inspekcji Pracy".
     Ponadto MTV Networks Polska wspólnie z Policją oraz Ministerstwem Zdrowia zorganizowała kampanię społeczną o tej samej tematyce pt. "Bezpieczna Droga z Radami SpongeBoba", która realizowana będzie głównie podczas spotkań z przedszkolakami.
    Akcja "Bezpieczna droga do szkoły" adresowana jest także do wszystkich dorosłych, a w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Skierowana jest do kierowców, którzy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, ponieważ dzieci nie zawsze przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego.
Apelujemy więc:
˘    Mamo, Tato - dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!
˘    Nauczycielu - odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
˘    Kierowco - uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!
     Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!
     Rodziców, dzieci a szczególnie nauczycieli realizujących program z zakresu wychowania komunikacyjnego zachęcamy do zapoznani się z informacjami przekazanymi w atrakcyjny sposób na portalu edukacyjnym;
http://www.wychowaniekomunikacyjne.org
    W ubiegłym roku w Małopolsce odnotowano 561 ofiar wśród dzieci do lat 14, w tym 10 śmiertelnych, a 551 zostało rannych. Dzieci stanowiły około 9% wszystkich ofiar wypadków drogowych. Najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego tej kategorii wiekowej byli piesi, wśród których w wypadkach zostało poszkodowanych 202 (w tym 8 poniosło śmierć) oraz 241 pasażerów pojazdów (w tym 2 poniosło śmierć).
    Na początku roku szkolnego 2009/2010 ( w okresie od 1.09 do 11.09.2009 roku) na małopolskich drogach doszło do 161 wypadków drogowych, w których 7 osób zginęło, a 198 zostało rannych. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 w wypadkach drogowych 27 doznało obrażeń ciała. Nie było wśród nich ofiar śmiertelnych.
    W stosunku do analogicznego okresu roku 2008 na terenie Małopolski ogólna liczba wypadków drogowych ukształtowała się na tym samym poziomie, liczba osób rannych zmniejszyła się o prawie 9%, natomiast o 16 % wzrosła liczba ofiar śmiertelnych.

Opracował: Leszek Machaj (KPP Bochnia)

[wstecz]