Spotkanie niemieckch strażaków z druzynami młodzieżowymi w auli Zespołu Szkół w Żegocinie.

STRAŻACY Z SAARLOUIS POZNALI MDP GMINY ŻEGOCINA

    Od 30 września do 3 października 2010 r. Stowarzyszenie Partnerskie Bochnia - Saarlouis i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bochni będą gościć 4 - osobową grupę strażaków z Saarlouis. Jest to kolejne, piąte już spotkanie polskich i niemieckich strażaków z zaprzyjaźnionych miast.
    Grupa niemieckich strażaków w składzie: Reiner Quirin, Bernd Paul, Jurgen Wolfert, Guido Hübscherz na terenie Gminy Żegocina przebywała w piątkowy wieczór - 1 października 2010 roku. Organizatorzy tej części pobytu gości z okręgu Saarlouis, czyli Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz i Zarząd Gminnego Oddziału ZOSP RP w Żegocinie, zaplanowali dla gości m.in. udział w gminnych eliminacjach Turnieju Rekreacyjnego MDP, prezentację multimedialną na temat zasad funkcjonowania i form pracy z drużynami młodzieżowymi oraz dyskusję i poczęstunek.
     Powitanie gości z Niemiec oraz polskich uczestników tego spotkania nastąpiło w sali gimnastycznej żegocińskiej szkoły. Wśród uczestników tej uroczystej zbiórki drużyn młodzieżowych byli także członkowie Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Żegocinie (Jerzy Błoniarz, Janusz Stańdo), opiekunowie żegocińskich drużyn (Katarzyna Kaszuba - MDP OSP Bytomsko, Wiesława Kruczyńska - Stary - MDP OSP Łąkta Górna, Jan Mróz - MDP OSP Żegocina), jak również opiekunowie MDP z pobliskich gmin: Stanisław Gutowski z Trzciany oraz Stanisław Krzywda z Małego Wiśnicza. Gościom z Saarlouis towarzyszyli także oficerowie z Komendy Powiatowej PSP w Bochni, z Zastępcą Komendanta Powiatowego - kpt. Czesławem Ziają na czele.
    Po krótkim wstępie i przedstawieniu programu żegocińskiej części wizyty rozpoczął się jej pierwszy element, czyli Turniej Rekreacyjny MDP Gminy Żegocina. O prawo reprezentowania gminy w turnieju szczebla powiatowego rywalizowały trzy drużyny, wystawione przez MDP Bytomsko, Łąkta Górna i Żegocina. Najlepszy wynik na strażackim torze przeszkód osiągnęła drużyna z Łąkty Górnej, wyprzedzając MDP Żegocina i MDP Bytomsko. Puchary, ufundowane przez Zarząd Gminnego Oddziału z rąk Wójta Jerzego Błoniarza, odebrali kapitanowie wszystkich drużyn. Otrzymali oni również upominki i gratulacje od członków delegacji niemieckiej.
    Druga część wspólnego spotkania strażaków z Saarlouis i Żegociny miała miejsce w auli Zespołu Szkół w Żegocinie. Na samym początku Wiceprezes Zarządu Gminnego Oddziału Jerzy Błoniarz, a asyście sekretarza tego Oddziału Janusza Stańdo udekorował ośmiu członków MDP Łąkta Górna i Żegocina "Brązową Odznaką MDP". To jedna z form wyróżnienia za systematyczną i aktywną działalność w drużynach.
    W dalszej części tego spotkania Tadeusz Olszewski - sekretarz Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Bochni - pokazał multimedialną prezentację o drużynach młodzieżowych, których na terenie powiatu bocheńskiego na koniec 2019 roku było 20. Skupiały one ponad 350 członków. Największą proporcjonalnie ilością drużyn może poszczycić się Gmina Żegocina, w której jest 4 takie drużyny, na 5 działających tutaj jednostek. Autor prezentacji pokazał także podstawowe formy pracy ze strażacką młodzieżą oraz przedstawił dwa krótkie filmiki ilustrujące niektóre z form pracy z MDP.
    Szkołę, w której obywało się to spotkanie przedstawiła dyrektorka Zespołu Szkół w Żegocinie pani Danuta Pączek. Kolejnym mówcą był kpt. Czesław Ziaja, który podziękował żegocińskim strażakom za przygotowanie pokazów i wyraził radość z bardzo dobrych kontaktów powiatu bocheńskiego i Saarlouis. Pogratulował młodzieżowcom pierwszych odznaczeń. Z kolei Wójt Jerzy Błoniarz nawiązał do bardzo sprawnej akcji ratowniczej po wypadku polskiego autokaru pod Berlinem. Podziękował za tą sprawną akcję i stwierdził, że pokazała ona, jak potrzebna i ważna jest działalność strażaków i dobre wyposażenie w sprzęt. Okazał radość z kolejnego pobytu niemieckich strażaków w Gminie Żegocina i przypomniał, że rok temu mógł obserwować osobiście niemieckie drużyny młodzieżowe w ich pokazie na terenie Niemiec. Wyraził nadzieję na dalszą dobrą współpracę, w tym także wymianę doświadczeń przez strażacką młodzież obu krajów.
    O głos poprosił także szef niemieckiej grupy Reiner Quirin. Podziękował za miłe przyjęcie i prezentację. Stwierdził, że cele i formy pracy polskich i niemieckich strażaków z młodzieżą są właściwie takie same, z ta różnicą, że drużyny młodzieżowe w Gminie Żegocina działają od kilku lat, a w okręgu Saarlouis od 50-ciu. Wszyscy członkowie delegacji niemieckiej zaczynali swoją przygodę ze strażą od pracy w drużynach młodzieżowych, a teraz są komendantami. Życzył polskiej młodzieży, by poszła w ich ślady. Następnie przekazał Tadeuszowi Olszewskiemu zestaw dokumentów, na podstawie których prowadzona jest praca z młodzieżą strażacką w Niemczech. Wyraził nadzieję, że pomogą one opiekunom w jeszcze lepszej organizacji pracy z polską młodzieżą. Poinformował także, że w przyszłym roku Saarland organizuje obóz pod namiotami dla strażackiej młodzieży z Niemiec, który odbędzie się nad jeziorem Bostalsee w dniach od 24 czerwca do 1 lipca 2011 roku i byłoby mu miło, gdyby na tym obozie była także grupa z bocheńskich MDP.
    To sympatyczne spotkanie opiekunów niemieckich drużyn młodzieżowych z żegocińską młodzieżą i opiekunami drużyn z terenu powiatu bocheńskiego trwało ponad dwie godziny i obu stronom dostarczyło sporo wiadomości i obserwacji oraz stworzyło nadzieję na wymianę strażackich grup młodzieżowych.

W oczekiwaniu na przyjazd delegacji niemieckiej. Gotowość drużyn sprawdza prowadzący turniej Tadeusz Olszewski.
Goście oglądający zawody. Goście z Niemiec oglądający zawody.
Zawodnik pokonujący tunel. Zawodnik z Bytomska na torze przeszkód.
Cały turniej prowadził Tadeusz Olszewski. Zawodnik z MDP Bytomsko na mecie.
Sędzia turnieju Wojciech Wrona oogłasza wyniki turnieju. Puchar dla kapitana zwycięskiej drużyny z Łąkty Górnej.
Drużyny otrzymały także nagrodę od strażaków z Saarlouis. Wójt Błoniarz zaprasza gości do szkolnej auli.
Dekoracja brązowymi odznakami MDP. Aktu dekoracji dokonał Jerzy Błoniarz.
Prezentacja T. Olszewskiego o MDP powiatu bocheńskiego. Uczestnicy spotkania oglądający prezentację.
O szkole opowiedziała dyrektorka ZS Danuta Pączek. Przemawia Wiceprezes Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP P w Żegocinie - Wójt Jerzy Błoniarz.
Przemawia z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Bochni Czesław Ziaja. Przemawia szef delegacji niemieckiej Reiner Quirin.
Reiner Quirin przekazał Tadeuszowi Olszewskiemu materiały szkoleniowe. Poczęstunek w szkolnej stołówce.
Strażacy z Saarlouis na spotkaniu z MDP Gminy Żegocina i ich opiekunami.
RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]