Spotkanie policjanta z żegocińskimi przedszkolakami.

PROGRAM "BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK"

     Starszy aspirant Leszek Machaj - asystent do spraw informacyjno - prasowych Komendy Powiatowej Policji w Bochni jest autorem realizowanego właśnie na terenie powiatu bocheńskiego programu profilaktyczno - edukacyjnego pt. "Bezpieczny przedszkolak". Program ten jest zgodny z zadaniami wynikającymi z Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań "Razem bezpieczniej", w którym jedno z zadań zakłada poprawę wizerunku Policji i wzrost zaufania do tej i innych służb działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa i bezpieczeństwa publicznego. W powiecie wiodącą rolę w realizacji programu pełni starosta jako przewodniczący komisji bezpieczeństwa i porządku, a bezpośrednimi realizatorami są policjanci, w tym głównie sam autor programu.
     15 października 2010 roku przed budynek Publicznego Przedszkola w Żegocina zajechał policyjny samochód. Wysiadł z niego młodszy aspirant Marcin Daniec - dzielnicowy z Posterunku Policji w Żegocinie. Wkrótce otoczyła go gromadka dzieci z przedszkola. Policjant rozpoczął pogadankę, w której uczył dzieci jak zachować się w sytuacjach trudnych, zwłaszcza zagrażających bezpieczeństwu. Program zakłada, że dzieci powinny nauczyć się jak zachować się wobec "obcego", wobec niebezpiecznego psa lub dzikiego zwierzęcia, niebezpieczeństwa związanego z ruchem drogowym, z pracami polowymi, zagrożeniami w lesie, w górach, nad wodą, podczas zabawy np. w zimie, w czasie burzy. Dzieci są uczone także wzywania pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz ćwiczą praktycznie bezpieczne przechodzenie przez jednię.
    Po spotkaniach policjanci zostawiają w przedszkolach materiały dydaktyczne i promocyjne (gra planszowa "Pamięć - gra znaki drogowe" oraz maskotka policyjna). Ich zakup został sfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Bochni.
    Program zakłada odbycie takich spotkań we wszystkich przedszkolach i ochronkach na terenie powiatu bocheńskiego. Jest ich 39. Dwa z takich spotkań przewidziano na terenie Gminy Żegocina - jedno w Łąkcie Górnej, drugie w Żegocinie.
   Gdy po spotkaniu przedszkolaki z wychowawczyniami poszły na oglądanie policyjnego samochodu, prysły wszystkie lęki dzieci. Każdy chciał ubrać policyjną czapkę i usiąść za kierownicą policyjnego samochodu oraz zobaczyć policyjny lizak. Na pytanie, kto chciałby zostać policjantem, w górę podniosło się kilkanaście rąk, w tym wiele dziewczęcych. To dobitny dowód na to, że zawód policjanta cieszy się sporym zainteresowaniem i zaufaniem. Oby nie tylko u najmłodszego pokolenia mieszkańców gminy.

Spotkanie policjanta z żegocińskimi przedszkolakami. Spotkanie policjanta z żegocińskimi przedszkolakami.
Spotkanie policjanta z żegocińskimi przedszkolakami. Spotkanie policjanta z żegocińskimi przedszkolakami.
Spotkanie policjanta z żegocińskimi przedszkolakami. Spotkanie policjanta z żegocińskimi przedszkolakami.
Spotkanie policjanta ml. asp.Marcina Dańca z żegocińskimi przedszkolakami.

[wstecz]