Węgierska grupa z Budapesztu dotarłabezpiecznie do Żegociny.

MŁODZIEŻ Z BUDAPESZTU PO RAZ KOLEJNY W ŻEGOCINIE

      W poniedziałkowe popołudnie 4 października 2010 roku, po ośmiu godzinach jazdy autokarem, około godziny 17.45 do Żegociny przyjechała trzydziestosześcioosobowa grupa młodzieży węgierskiej wraz z opiekunami. Są to uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionego z żegocińskim Zespołem Szkół Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnazium. Dzięki uprzejmości rodziców uczniów Zespołu Szkół, którzy zgodzili się przyjąć do swoich domów uczniów z Węgier, oraz dzięki hojności sponsorów można było zaplanować wiele atrakcji dla węgierskich gości.
     Po powitaniu Węgrów w szkolnej auli i wzajemnym poznaniu się oraz poinformowaniu kto kogo będzie gościł, wspólnie udano się do Parku Geologicznego w Żegocinie na wspólne ognisko. Po jego zakończeniu rodzice żegocińskich uczniów odebrali gości i udali się na kwatery. Jutro rozpocznie się pierwszy pełny dzień kolejnej rewizyty młodzieży z Budapesztu.
     Organizatorzy tegorocznego pobytu przygotowali dla młodych Węgrów bogaty program. Węgrzy w towarzystwie polskiej kierowniczki tego pobytu - Pani Katarzyny Sutor - udali się m. in. na trzy wycieczki - na zwiedzanie Pienin, zamku w Nowym Wiśniczu i Kamieni Brodzińskiego oraz Krakowa. Dały one gościom wiele przyjemnych wrażeń. Młodzi Węgrzy nie tylko poznali południową Polskę, ale także wspólnie z żegocińską młodzieżą bawili się - i to znakomicie na sportowo: podczas meczu siatkówki w sali i piłki nożnej na przyszkolnym boisku. Świetna zabawa była także podczas wspólnego spotkania w szkolnej auli, w której żegocińscy uczniowie przedstawili małą sztukę teatralna w języku angielskim i dawny taniec dworski w strojach z epoki. Dużo było wspólnego śpiewania, a Węgrom najbardziej spodobały się "Ukraina" oraz "Za górami, za lasami", może dlatego, że w swoim rytmie są nieco zbliżone do węgierskiego czardasza. 
    W godzinach rannych, w piątek 8 października grupa gości z Budapesztu udała się w drogę powrotną. Zanim jednak wsiedli do autokaru odbyło się ich pożegnanie. Do zebranych w szkolnej auli przemówił m. in. Wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz. Wyraził zadowolenie z rozwijającej się wymiany młodzieży. Poprosił o przekazanie stronie węgierskiej podziękowań za organizowanie tej pożytecznej wymiany. Życzył szczęśliwego powrotu do Budapesztu. 
   Gości z Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnazium pożegnała także Pani Dyrektor Danuta Pączek. Podziękowania za wspaniałe zorganizowanie pobytu w Polsce złożyła kierowniczka grupy z Budapesztu Pani Zsolt P
éterné Tóth Andrea.
    Na zakończenie pobytu w szkole wykonano pamiątkową, wspólną fotografię uczestników tegorocznej wymiany. Umówiono się na kolejną. Tym razem na Węgry uda się grupa żegocińskiej młodzieży. Zanim kierowca uruchomił silnik, przez dłuższą chwilę żegnała się żegocińska i budapeszteńska młodzież. Robiono ostatnie wspólne zdjęcia, wymieniano się adresami e-mailowymi, a niektórym popłynęły nawet łzy żalu, że trzeba się już żegnać.

Węgrzy dojechali do Żegociny okołogodz. 17.45. W oczekiwaniu na poznanie gości z Węgier.
Gości zaproszono do szkolnej auli. Pani dyrektor podczas powitanie grupy węgierskiej.
Wzajewmne poznanie się i rozkwaterowanie. Wspólne ognisko w byłym kamieniołomie.
W meczu piłki nożnej 8 : 4 wygrali uczniowie z Żegociny. Także w siatkówce triumfowali uczniowie z Żegociny.
Występ szkolnego chóru. Ekipa teatralna ZS w Żegocinie po występie.
Węgrzy na wycieczce w Pieninach. Węgrzy na wycieczce w Pieninach.
Przemawia Jerzy Błoniarz. Podziękowania składa kierowniczka grupy węgierskiej.
Wspólna fotografia na pamiątkę. Pożegnanie kadry.
Pora odjeżdżać ! Ostatnia wspólna fotka i odjazd.

[wstecz]