XIII. Rajd "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej".

    Już po raz trzynasty Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej zorganizowały Młodzieżowy Rajd "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Jak Oni w 1914 roku". Impreza o dużych walorach patriotycznych i turystycznych została wymyślona przez Panią Janinę Orzeł - kierowniczkę Schroniska Młodzieżowego w Rozdzielu, zmarłą w kwietniu 2004 roku.
    Od samego początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli, którzy - często przy bardzo złej pogodzie - wędrują od cmentarza do cmentarza, by w ten sposób oddać hołd żołnierzom poległym w okolicy Limanowej, Laskowej, Żegociny podczas I wojny światowej. Rajd jest także okazją do poszerzenia wiedzy historycznej i geograficznej o regionie.
   W tym roku na trasy turystyczne wyruszyło 18 drużyn (czyli około 200 osób), w tym po raz pierwszy dwie ekipy z Bochni. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów wędrowali gwiaździście od południa i północy w kierunku Żegociny, odwiedzając po drodze cmentarze I wojny światowej m.in. w Trzcianie, Leszczynie, Rajbrocie, Limanowej, Laskowej. Wieczorem pierwszego dnia Rajdu wszyscy uczestnicy imprezy i organizatorzy oraz zaproszeni goście spotkali się w sali widowiskowej CKSiT w Żegocinie, gdzie drużyny poznały się wzajemnie oraz przeprowadziły rywalizację na słowa i muzykę, uczestnicząc w towarzyszącemu imprezie konkursowi poezji i pieśni patriotycznej.
   Potem uczestnicy Rajdu zostali rozkwaterowani i po krótkiej dyskotece udali się na noclegi. Następnego dnia rano znów pojawili się w CKSiT w Żegocinie, by po śniadaniu ponownie wyjść na szlak, prowadzący wszystkich do jednego celu - cmentarza nr 357 na Jastrząbce w Kamionce Małej. Przed rozpoczęciem nabożeństwa odprawianego przez kapłanów z Laskowej i Kamionki, pod centralnym pomnikiem tego cmentarza złożono wieńce (także wcześniej uczestniczące w konkursie i ocenione przez komisję). Po zakończeniu mszy świętej, odprawionej w intencji Ojczyzny, ogłoszono wyniki konkursu oraz wręczono nagrody i dyplomy.
   Patronat honorowy nad tegorocznym Rajdem sprawowali: Wójt Gminy Laskowa - Stanisława Niebylska i Wójt Gminy Żegocina - Jerzy Błoniarz, a głównymi organizatorami imprezy byli: Zdzisław Pajor - dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki w Laskowej i Mieczysław Kędra - dyrektor CKSiT w Żegocinie.

10 listopada 2010 r.
I dzien XIII Rajdu. Na trasie w Trzcianie. I dzien XIII Rajdu. Na cmentarzu wojennym w Łąkcie Dolnej.
I dzień XIII Rajdu. Na trasie w Trzcianie. I dzien XIII Rajdu. Na cmentarzu wojennym w Łąkcie Dolnej.
I dzień - CKSiT - M. Kędra, Z. Pajor i J. Marcinek witają uczestników Rajdu. I dzień - CKSiT - konkurs poetycko - muzyczny.
I dzień - CKSiT - M. Kędra, Z. Pajor i J. Marcinek witają uczestników Rajdu. I dzień - CKSiT - konkurs poetycko - muzyczny.
11 listopada 2010 r.
II dzień - w trasie na Jastrząbkę. II dzień - Uroczystość patriotyczna na Jastrząbce.
II dzień - W drodze na Jastrząbkę. Uroczystość patriotyczna na Jastrząbce.
II dzień - Przemawia Wójt S. Niebylska. II dzień - A. Rogala podczas wręczania pucharu.
II dzień - Przemawia Wójt S. Niebylska. II dzień - A. Rogala podczas wręczania pucharu.
WIĘCEJ W SERWISIE CKSIT >>>

[wstecz]