Obchody Marodowego Święta Niepopległości w Gminie Żegocina - uroczystość na cmentarzu I wojny światowej w Zegocinie - 11.11.2010.

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
W GMINIE ŻEGOCINA - 10-11.2010

    W tym roku przypadła 92 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej. W czwartek 11 listopada 2010 roku społeczność Gminy Żegocina spotkała się na mszy świętej, odprawionej w intencji Ojczyzny przez ks. proboszcza Leszka Dudziaka, a po jej zakończeniu poczty sztandarowe gminy, szkół i jednostek OSP wraz z mieszkańcami Żegociny, Bełdna i Bytomska, prowadzeni przez orkiestrę przeszli na cmentarz, gdzie pod centralnym pomnikiem złożono kwiaty, oddając hołd Polakom poległym w walce o niepodległość. Znajdują się tutaj m. in. groby legionistów z terenu gminy: Jakuba Juszczyka, ks. kapelana Franciszka Juszczyka, czy poległego nad Zbruczem w 1920 roku kapitana Wojciecha Wrony. Spoczywają tu także uczestnicy walk z czasów II wojny światowej, m. in. Leon Rosiek (poległ 4 września 1939 r.) i Ludwik Cempura - uczestnik walk o Monte Cassino.
    Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się 11 listopada 2010 roku przed godziną 11, gdy prowadzona przez Orkiestrę Młodzieżową CKSiT w Żegocinie komuna pocztów sztandarowych, sołtysów, radnych, pracowników urzędu gminy przemaszerowała przez centrum Żegociny do kościoła parafialnego.
    Uroczystą sumę, uświetnioną przez orkiestrę dętą i chór parafialny odprawił w intencji Ojczyzny i samorządu gminnego ksiądz proboszcz Leszek Dudziak. Teksty modlitw czytali: Wójt Gminy Jerzy Błoniarz oraz radni: Jan Marcinek i Zofia Sajdak. Podczas kazania ks. Leszek Dudziak ubolewał nad niewielkim udziałem parafian w nabożeństwie, pytał o to, jaki jest nasz dzisiejszy patriotyzm i czy umiemy dobrze zagospodarować wywalczoną wolność, mówił o niebezpieczeństwa zagrażających obecnie naszej Ojczyźnie.
    Po odśpiewaniu hymnu "Boże coś Polskę" delegacje młodzieży, poczty sztandarowe, księża wikariusze, radni, sołtysi oraz nieliczni mieszkańcy wsi przemaszerowali na cmentarz wojenny nr 302 w Żegocinie, na którym miała miejsce ceremonia złożenia kwiatów pod ozdobionym biało - czerwonymi flagami centralnym pomnikiem wojennej części cmentarza.
    Potem cała kolumna przeszła do sali widowiskowej Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie. Uczestników spotkania powitał Przewodniczący Rady Gminy w Żegocinie Jan Marcinek. - To święto obchodzimy w naszej Małej Ojczyźnie co roku, bowiem musimy pamiętać o tym, że wolność nie jest nam dana, ale jest nam - jak to powiedział Jan Paweł II - zadana i my musimy ciągle to zadanie odrabiać. Teraz od nas zależy czy ten krwawy znój i trud pokoleń od czasów zaborów do 1989 nie pójdzie na marne. My jesteśmy ich dłużnikami i musimy kultywować pamięć, by nie zaginęła - powiedział w okolicznościowym przemówieniu Jan Marcinek.
    Na zakończenie tej części uroczystości odbył się okolicznościowy koncert muzyczny w wykonaniu Wandy Wątorskiej, Tomasza Cudejko oraz uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Żegocinie. Widzowie mogli wysłuchać m. in. pieśni żołnierskich "O mój rozmarynie" i "Piechota", a także Poloneza "Pożegnanie Ojczyzny".

Orkiestra, poczty sztandarowe i radni w drodze do kościoła. Orkiestra, poczty sztandarowe i radni w drodze do kościoła.
Orkiestra, poczty sztandarowe i radni w drodze do kościoła.
Uczestnicy nabożeństwa wżegocińskim kościele parafialnym. Uczestnicy nabożeństwa wżegocińskim kościele parafialnym.
Uczestnicy nabożeństwa wżegocińskim kościele parafialnym.
Tekst liturgiczny czyta Wójt Jerzy Błoniarz. Modlitwy czytają: Jan Marcinek i Zofia Sajdak.
Homilię wygłosiłks.Leszek Dudziak. Msza Święta w intencji Ojczyzny.
Nabożeństwo w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Żegocinie.
Wyjście z kościoła na uroczystej sumie. W drodze na cmentarz wojenny nr 302.
Wyjście z kościoła na uroczystej sumie. W drodze na cmentarz wojenny nr 302 w Żegocinie.
Ceremonia składania kwiatów na cmentarzu I wojny światowej w Żegocinie.  Ceremonia składania kwiatów na cmentarzu I wojny światowej w Żegocinie.
Ceremonia składania kwiatów na cmentarzu I wojny światowej w Żegocinie. Ceremonia składania kwiatów na cmentarzu I wojny światowej w Żegocinie.
Ceremonia składania kwiatów na cmentarzu I wojny światowej w Żegocinie.
Grobowiec kpt. Wojciecha Wrony -legionisty. Grobowiec płk. Franciszka Juszczyka.
Grobowce legionistów na cmenarzu w Żegocinie: kpt Wojciecha Wrony i płk. Franciszka Juszczyka.
 Przemarsz do CKSiT w Żegocinie. Jan Marcinek wita uczestników spotkania.
Przemarsz do CKSiT w Żegocinie. Jan Marcinek wita uczestników spotkania.
Koncert Koncert
Wanda Wątorska i Tomasz Cudejko. Uczestnicy okolicznościowego spotkania w Żegocinie.
Koncert w wykonaniu Pani Wandy Wątorskiej, Tomasza Cudejko oraz uczniów Szkoły Muzycznej w Żegocinie.
RELACJA WIDEO >>>
RELACJE Z UROCZYSTOŚCI W SZKOŁACH
PSP W BYTOMSKU >>> ZS W ŻEGOCINIE >>>

[wstecz]