wieczorchopin00.jpg (27426 bytes)

WIECZORNICA CHOPINOWSKA W ŻEGOCIŃSKIEJ SZKOLE MUZYCZNEJ

    19 listopada 2010 r. w auli Zespołu Szkół w Żegocinie została zorganizowana wieczornica z okazji 200 - lecia urodzin Fryderyka Chopina - genialnego kompozytora i pianisty. Okolicznościowy program artystyczny przypominający życiorys i dokonania Chopina pełen był muzyki, a także tańca. Program zaprezentowali uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Limanowej, przygotowani przez Panią Renatę Czaja. Na widowni zasiedli natomiast ich koledzy ze Szkoły Muzycznej w Żegocinie, a także ich rodzice.
    Wysłuchanie i oglądnięcie popisu koleżanek i kolegów z Limanowej było chyba już ostatnim elementem przygotowania uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Żegocinie do konkursu o Fryderyku Chopinie, który zostanie rozegrany 25 listopada (II grupa wiekowa) i 26 listopada (I grupa wiekowa). Najpierw uczniowie będą pisać test wiadomości, potem odbędzie się konkurs recytatorski.
    W ten sposób także w Żegocinie mieć będzie miejsce akcent związany z Rokiem Fryderyka Chopina, który został uchwalony przez Sejm RP "Uchwałą  9 maja 2008 r. w sprawie ustanowienia roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina". W treści uchwały, podpisanej przez Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego czytamy: "Fryderyk Chopin (1810-1849), jeden z największych artystów w historii polskiej kultury, najwybitniejszy polski kompozytor, a także czołowy pianista i przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu na świecie. Nazywany bywa poetą fortepianu. Choć należy do najchętniej granych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy znakomitego warsztatu i wirtuozerii. U źródeł jego twórczości leży wielka wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej. Fryderyk Chopin to twórca, który odegrał wyjątkową rolę w kształtowaniu naszej świadomości narodowej. W roku 2010 przypada dwusetna rocznica urodzin tej wybitnej postaci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Jego dorobku artystycznego dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłasza rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina".
    Dwusetna rocznica urodzin kompozytora obfituje w koncerty, projekty edukacyjne, wystawy, projekty rewitalizacji miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem itp. Cieszy fakt, że także w Żegocinie uczczono wybitnego polskiego muzyka i że była okazja posłuchania jego kompozycji w wykonaniu młodych muzyków.

 Wieczornica Chopinowska w Żegocinie.  Wieczornica Chopinowska w Żegocinie.
 Wieczornica Chopinowska w Żegocinie.  Wieczornica Chopinowska w Żegocinie.
 Wieczornica Chopinowska w Żegocinie.  Wieczornica Chopinowska w Żegocinie.
Wieczornica Chopinowska w Żegocinie.
RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]