Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - spotkanie w PSP w Bytomsku.

PSP W BYTOMSKU - DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR WYPADKÓW DROGOWYCH

    W dniu 18 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej im. św. Mikołaja w Bytomsku odbyło się spotkanie związane z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, który przyada na dzień 19 listopada. Przybyłych gości tj. st. asp. Leszka Machaja z Komendy Powiatowej Policji z Bochni oraz mł. asp. Marcina Dańca z Posterunku Policji w Żegocinie powitała P. Dyrektor Barbara Janicka - Mikus.
     Odczytała ona również list Ministra Edukacji Narodowej - Katarzyny Hall - dotyczący ogólnopolskiej akcji "Wypadki na drogach - porozmawiajmy". Następnie uczniowie klasy szóstej przygotowani przez p. Katarzynę Kaszuba przedstawili program artystyczny przypominający młodszym kolegom o niebezpiecznych zachowaniach które mogą być przyczyną wypadku drogowego.
    Kolejnym punktem programu był prezentacja multimedialna przygotowana przez p. Katarzynę Kaszuba obrazująca najczęstsze przyczyny wypadków drogowych oraz przedstawiająca zatrważającą statystykę wypadków, do których doszło w ubiegłym roku.
    Po zakończeniu prezentacji nastąpił czas na dyskusję. Uczniowie mieli dziesiątki pytań do zaproszonych gości, na które panowie policjanci wyczerpująco odpowiadali. Na zakończenie pierwszej części spotkania wszyscy zebrani uczcili minutą ciszy ofiary wypadków drogowych.
    Po spotkaniu policjanci wraz z przewodniczącymi klas oraz koordynatorem projektu "Szkoła promująca bezpieczeństwo" udali się na wizję lokalną na terenie szkoły i w jej otoczeniu w celu wytypowania miejsc niebezpiecznych. Po oględzinach w obecności Pani dyrektor, przybyłych gości i koordynatora projektu p. Katarzyny Kaszuba nastąpiło podsumowanie i określenie zadań w celu poprawy bezpieczeństwa w PSP w Bytomsku.
    Jako priorytet określono wyznaczenie miejsca przejścia dla pieszych w okolicy szkoły, które nie jest na razie możliwe w związku z brakiem chodnika od szkoły w kierunku Żegociny (uniemożliwiają je wzniesienie i zakręt - wg decyzji Zarządu Powiatowego Dróg), konieczne byłoby również monitorowanie dostępu do szkoły.

Spotkanie w PSP w Bytomsku. Spotkanie w PSP w Bytomsku.
Spotkanie w PSP w Bytomsku. Spotkanie w PSP w Bytomsku.
Spotkanie w PSP w Bytomsku. Spotkanie w PSP w Bytomsku.
Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - spotkanie w PSP w Bytomsku.
10. GRZECHÓW ZMOTORYZOWANYCH POLAKÓW
Plakat akcji.

1. NADMIERNA PRĘDKOŚĆ
Gdyby wszyscy kierowcy kierowali się antyczną zasadą festina lente (śpiesz się powoli), w 2003 r. byłoby o ponad 11 tys. wypadków mniej, a 1650 osób ciągle by żyło. Z policyjnych statystyk wynika jednak jasno, że niewielu polskich kierowców potrafi spieszyć się powoli. Przecież bezsensem jest narażanie ludzkiego życia dla tych kilku minut, które zyskamy, pędząc na łeb na szyję.

2. AGRESJA
Któż jej nie doświadczył? Kto jej nie uległ? Zaczyna się od wyzwisk i niewybrednych gestów wobec innych kierowców, kończy na łamaniu przepisów. Wyprzedzanie na siłę, pod górkę, na zakręcie, bez rozpoznania sytuacji na drodze. Skręcanie z niewłaściwego pasa. Zajeżdżanie drogi. Wciskanie się na siłę na pas ruchu. Przeskakiwanie z pasa na pas. Przykładów nie brakuje. Takie zachowanie ma wiele przyczyn: cudzy błąd, nieoczekiwany korek, karzący klakson czy wymowny gest. Młodzi kierowcy uważają, że agresją zdobędą poklask jadących z nimi rówieśników. Jest też grupa kierowców, którzy tylko takim zachowaniem mogą rozładować rosnące w nich napięcie.

3. WYSOKA SAMOOCENA
Sondaże mówią jasno: mamy świetną opinię o własnych umiejętnościach. I jednocześnie cieszymy się znacznie gorszą opinią w oczach innych kierowców. Więcej, mamy lepsze mniemanie o sobie niż mieszkańcy Europy Zachodniej, co nie znajduje niestety potwierdzenia w statystykach wypadków. Poza tym Polacy często z wyższością odnoszą się do innych kierowców. Nie mówiąc już o pieszych i rowerzystach.
Na tyle cenimy własne umiejętności, że w ogóle negujemy możliwość spowodowania wypadku. Myślimy: nawet jeśli już dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, nasze talenty pozwolą nam wyjść ze wszystkiego obronną ręką.

4. ALKOHOL
Choć nikogo nie trzeba przekonywać o zgubnych skutkach jazdy po kielichu, codziennie przybywa kierowców, którzy jadą na podwójnym gazie. Policja średnio co godzinę zatrzymywała blisko 20 nietrzeźwych kierowców a ta liczba stale rośnie. W roku 2005 zatrzymano 192210 nietrzeźwych kierowców a ilu takim potencjalnym zabójcą udało się uniknąć kontroli policyjnej?

5. ODPORNOŚĆ NA ARGUMENTY
Że co? Że jazda po pijanemu jest niebezpieczna? Że należy jechać z przepisaną prędkością? W pasach? Brednie!  Niestety, taki przerażający schemat myślenia powiela sporo kierowców. Nie docierają do nich statystyki wypadków, są głusi na opinie specjalistów, odporni na argumenty. Uważają, że to wszystko ich nie dotyczy. Że są ponad tym. Nie chcą przyjąć odpowiedzialności za spowodowanie wypadku, przyznać się do błędu. Są w końcu lepsi. To wina innych kierowców, uważają. Ewentualnie niezależnych od nikogo okoliczności.

6. LEKCEWAŻENIE PRZEPISÓW
Mimo że przepisy ułatwiają bezpieczne przemieszczanie się z punktu A do punktu B, wielu kierowców ma do nich nonszalancki, jeśli nie lekceważący stosunek. W kodeksie drogowym nie znajdziesz przepisu, który nie byłby złamany. Z drugiej strony osoby naruszające prawo wyzwalają agresję innych kierowców. A czym jest agresja za kierownicą? Patrz wyżej. Kierowcy często traktują przepisy jako sposób na utrudnianie im życia. Zamiast się im podporządkować.

7. WYMUSZANIE PIERWSZEŃSTWA
Nie, nie myliłeś się, masz pierwszeństwo. Tak? To co w takim razie robi ten samochód, który z dużą prędkością jedzie wprost na ciebie? Podobne sytuacje zdarzają się niestety za często. Często też przyczyną wypadku jest egzekwowanie naszego pierwszeństwa.
Napis z nagrobka pewnego kierowcy...
Tu leży ten
co miał pierwszeństwo przejazdu i
koniecznie chciał z niego skorzystać.

8. OMIJANIE I WYPRZEDZANIE NA PRZEJŚCIU
Samochód właśnie zatrzymał się przed zebrą, żeby pieszy mógł spokojnie przejść na drugą stronę jezdni. Pieszy jest jednak jeszcze schowany za autem, tak że nadjeżdżający właśnie wóz wcale go nie widzi. Kierowca omija pojazd, taranując przechodnia. Nie bez kozery za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi ustawodawca przewidział aż 9 punktów karnych. Wielu kierowców po prostu nie liczy się z pieszymi.

9. JAZDA BEZ KIERUNKOWSKAZÓW
Równie nagminne, co niebezpieczne. Najwidoczniej tacy kierowcy postrzegają innych jako jasnowidzów zdolnych przewidzieć ich każdy następny manewr. Okazji do zbagatelizowania roli kierunkowskazów nie brakuje. Zjazd w boczną drogę, rozpoczęcie i zakończenie manewru wyprzedzania, zmiana pasa. Osobnym rozdziałem są delikwenci, którzy włączają migacze w trakcie manewru albo poniewczasie. Nie dość, że niektórzy kierowcy nie sygnalizują skrętu, to jeszcze ich zachowanie wcale nie wskazuje, że w ogóle mają zamiar skręcić. Jadą prawym pasem i nagle skręcają w lewo. Znane są też przypadki, w których przed skrętem w lewo zjeżdżają na przeciwległy pas ruchu. W małych miejscowościach zdarza się, że kierowca w ogóle nie zaprząta sobie głowy kierunkowskazami. W końcu jego czerwonego dużego Fiata znają wszyscy w okolicy, więc każdy i tak wie, gdzie skręci.

10. NIEDOZWOLONE ZAWRACANIE
Zdarzają się kierowcy, którzy zawracając, w ogóle nie zawracają sobie głowy sytuacją na drodze. Tymczasem kodeks drogowy wyraźnie zabrania zawracania, w przypadku kiedy taki manewr może utrudnić ruch innym pojazdom. Mniej egoizmu, więcej przewidywalności. Kolejność występków nie odzwierciedla ich szkodliwości

   Aby zaoszczędzić kilkaset złotych i uniknąć punktów karnych za wykroczenia drogowe, warto zapoznać się i stosować... "Dekalog myślącego kierowcy"

1.    Prowadź pojazd zawsze tak abyś nie musiał nikogo przepraszać za swoje błędy.
2.    Nie utrudniaj życia innym kierowcom.
3.    Miej dużo tolerancji dla innych użytkowników drogi.
4.    Nie pouczaj innych.
5.    Droga to nie sala sądowa - nie musisz nikomu niczego udowadniać.
6.    Ustąp innym, nawet, gdy prawo jest po Twojej stronie. Wolisz mieć rację czy cały samochód?
7.    Szanuj przepisy drogowe nie tylko z obawy przed karą.
8.    Nie czyń sekretów ze swoich zamiarów.
9.    Siedząc za kierownicą myśl i przewiduj.
10.    Prowadź pojazd zawsze najlepiej jak potrafisz, ale nigdy na granicy swoich możliwości.

Opracowanie i foto: M. Kaszuba. Żródło: www.eioba.pl

SERWIS O BEZPIECZEŃSTWIE NA DROGACH >>>

[wstecz]