W drodze do Gospodarstwa Agroturystycznego "Pod Tuszyną" w Czasławiu.

DOBIEGA KOŃCA REALIZACJA PROGRAMU "IDEA 13" - WYJAZD STUDYJNY - 11.12.2010

     Żegocina jest jedną z 13 gmin małopolskich, na terenie których Izba Gospodarcza z Sułkowic realizuje program "Idea 13 - zasady współpracy w przedsiębiorczości społecznej partnerstwa trójsektorowego Subregionu Małopolski Południowej", którego realizacja dobiega właśnie końca. Te 13 gmin tworzą Grupę Partnerską "Beskidek". Program ten jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i ma m. in. za zadanie poprawić jakość życia na wsiach, zachowanie zrównoważonego rozwoju, realizację programów w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego, wzmocnienie postaw przedsiębiorczych, upowszechnianie kultury, zachowanie tradycji oraz bogactwa przyrody.
    Do udziału w projekcie zaproszone zostały osoby pomysłowe, aktywne i chętne do współpracy w tworzeniu ciekawych propozycji spędzania czasu w naszym Subregionie Małopolski Południowej. - Liczymy, że w naszym gronie znajdą się obecni i przyszli właściciele gospodarstwa agroturystycznych, pensjonatów, domowych jadłodajni, tradycyjnych restauracji, przewodnicy i pasjonaci wycieczek po szlakach pieszych, rowerowych, znawcy historii lokalnej, tradycji, rękodzielnicy, producenci regionalnych wyrobów, rolnicy, członkowie organizacji społecznych, Kół Gospodyń Wiejskich, znawcy tradycyjnych kulinariów i rzemiosła - pisali organizatorzy programu w lipcu 2010 roku.
    Kiedy już we wspomnianych gminach znaleziono takie osoby, zorganizowano dla nich różnego rodzaju spotkania, warsztaty, konferencje i szkolenia. Od drugiej połowy września rozpoczęły się w każdej z 13 gmin spotkania beneficjentów z ekspertem, którego zadaniem było zebranie informacji o potencjale regionu i danych na potrzeby opracowania strategii. Uczestnicy spotkań dyskutowali o możliwościach rozwoju turystyki lokalnej, wzrostu poziomu usług i produktów turystycznych w swoich miejscowościach, przedstawiali swoje możliwości tworzenia rękodzielnictwa, produktów lokalnych. Potem odbył się cykl szkoleń (w naszym przypadku odbywały się one w Kamionnej) obejmujących m. in. takie tematy jak:  standardy obsługi klienta, negocjacje w biznesie, korzyści prowadzenia działalności gospodarczej, cztery filary rozwoju turystyki, ekonomia społeczna.
    W sobotę 11 grudnia 2010 roku grupa uczestników tych szkoleń z terenu gmin: Żegocina, Trzciana, Łapanów uczestniczyła w wycieczce autokarowej, a właściwie wyjeździe studyjnym, którego celem było wzajemne poznanie się, poznanie miejsc ważnych dla rozwoju turystyki, poznanie sposobów działania istniejących już na rynku podmiotów gospodarczych działających w sferze agroturystyki i turystyki. Na trasie tej wycieczki, którą pilotowała Pani Maria Topa z PTTK Dobczyce, znalazły się: Szczyrzyc (zwiedzanie klasztoru i Muzeum Klasztornego Ojców Cystersów), Raciechowice (komputerowa prezentacja Gminy i jej turystycznych i kulturalnych zasobów), Czasław (poznanie Gospodarstwa Agroturystycznego "Pod Tuszyną" Pana Franciszka Śmigla (oferuje jazdę konną, bryczkami, kuligi, samochód terenowy, imprezy plenerowe, wiejskie jadło, imprezy dla grup zorganizowanych, szkół, pieczenie chleba, pokaz robienia masła, sera itp.), Stadniki (zwiedzanie Seminarium Misyjnego Księży Sercanów i Muzeum Misyjnego) i Kornatka (Restauracja "Stara Kuźnia" - można tu zjeść tradycyjny posiłek i odpocząć w nastrojowym i przytulnym wnętrzu, z elementami wyposażenia starej kuźni).
   Wyjazd z pewnością spełnił swój cel. Uczestnicy projektu poznali kolejne atrakcyjne miejsca Subregionu Polski Południowej, poznali sposoby i formy działania instytucji i firm zajmujących się turystyką.
    Podobne grupy, ale z innych gmin z terenu "Beskidka" zwiedzają nasze tereny, poznając działające tu gospodarstwa agroturystyczne i ich ofertę, a także najbardziej atrakcyjne zabytki kultury materialnej i przyrodniczej.

W Muzeum Klasztornym OO. Cystersów w Szczyrzycu. W kościele klasztornym w Szczyrzycu.
W Urzędzie Gminy w Raciechowicach. W Urzędzie Gminy w Raciechowicach.
W Gospodarstwie Agroturystycznym "Pod Tuszyną". W Gospodarstwie Agroturystycznym "Pod Tuszyną".
 Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów w Stadnikach. W Muzeum Misyjnym Ks. Sercanów w Stadnikach.
Stara Kuźnia w Kornatce. Stara Kuźnia w Kornatce.
Wyjazd studyjny uczestników projektu "Idea 13"  z gmin: Żegocina, Trzciana, Łapanów - 11.12.2010 r.
SERWIS O PROGRAMIE "IDEA 13" >>>

[wstecz]