Katarzyna Kogutowicz wśród laureatów konkursu.

SUKCES KATARZYNY KOGUTOWICZ - MALARKI Z ŁĄKTY GÓRNEJ - 13.01.2012

    Miło nam poinformować, że Katarzyna Kogutowicz - malarka z Łąkty Górnej, pracująca zawodowo jako pedagog szkolny w Zespole Szkół w Żegocinie - odniosła duży sukces, zajmując pierwsze miejsce w Konkursie Malarskim "Sercem i Pędzlem", zorganizowanym przez Muzeum Regionalne "Dom Grecki" w Myślenicach. Konkurs miał na celu pokazanie piękna Ziemi Myślenickiej oraz miejsc bliskich każdemu z twórców, zainspirowanie artystów bogactwem piękna myślenickich krajobrazów, pobudzenie do twórczego szukania sposobów oddania piękna natury i architektury, poszukiwanie indywidualności twórczych, kształtowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze, integrację środowisk twórczych i stworzenie wystawy pozwalającej na wymianę artystycznych spostrzeżeń i umiejętności artystów profesjonalnych i amatorów, wreszcie promocję Powiatu Myślenickiego.
   Konkurs miał charakter otwarty, to znaczy, że mogły w nim wziąć udział wszystkie osoby tworzące w klasycznych technikach malarskich. Mogły to być prace przedstawiające pejzaż miejski, uroki wiejskiego krajobrazu, jak również mało znane "skarby" myślenickiej Ziemi.
    Do konkursu przystąpiło 66 osób, w 3 kategoriach: profesjonaliści - 12 osób, amatorzy - 27 osób oraz dzieci i młodzież - 27 osób. Ogółem dostarczono 97 prac konkursowych wykonanych indywidualnie w technikach: olej, akwarela, pastel, kolaż, akryl, tempera, rysunek ołówkiem czy technika malowania kawą.
    13 stycznia 2012 r. w galerii myślenickiego muzeum odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników konkursu oraz wręczenia nagród, a także otwarcia pokonkursowej wystawy. Na honorowym miejscu umieszczono 3 obrazy namalowane przez Katarzynę Kogutowicz. Jeden z nich, sygnowany przez laureatkę numerem 141/11, a przedstawiający krajobraz z Dobczyc z widokiem na  zamek i kościół, zdaniem jury zasłużył na przyznanie mu pierwszego miejsca.
    Laureatka dowiedziała się o konkursie z wiadomości zamieszczonej w internecie i postanowiła zgłosić do niego trzy swoje obrazy. - Nie liczyłam na sukcesy, bo konkurs miał zasięg ogólnopolski. Nie sądziłam, że uda mi się zająć pierwsze miejsce. Tym bardziej jest mi niezmiernie miło. Uważam, że po prostu udało mi się - powiedziała laureatka po zakończeniu konkursu.
     Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali podczas wernisażu pokonkursowej wystawy dyplomy i nagrody ufundowane przez Muzeum Regionalne oraz Starostwo Powiatowe w Myślenicach.

Wystąpienie członka jury.

Obrazy Katarzyny Kogutowicz na wystawie w Muzeum w Myślenicach.

Motyw Dobczycki - obraz Katarzyny Kogutowicz.

Katarzyna Kogutowicz.

    Katarzyna Kogutowicz  (z domu Kamionka) urodziła się w 25 kwietnia 1973 r. w Bochni. Do szkoły podstawowej uczęszczała w Żegocinie. Po swojej mamie Zofii odziedziczyła artystyczne zdolności. Po szkole podstawowej kontynuowała edukację w bocheńskim liceum. W klasie maturalnej postanowiła zdawać na krakowską Akademię Sztuk Pięknych, ale nie udało się jej tam dostać. Aby zdobyć pieniądze na kolejne kursy i warsztaty plastyczne, wyjechała na dwa lata do Włoch, by tam podreperować własne finanse. Po powrocie do kraju rozpoczęła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Jana Długosza w Częstochowie, które ukończyła w 2000 roku, broniąc pracę magisterską u prof. Leona Macieja pt. "Malarstwo H. Toulouse - Lautreca zwierciadłem jego życiowego dramatu" oraz wykonując pracę dyplomową (u prof. Jolanty Winiszewskiej) z malarstwa, na którą składał się cykl obrazów "Elfy". Od tego też roku pracuje w Zespole Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie, początkowo jako nauczyciel plastyki i wychowawca świetlicy, a od 2005 r. na stanowisku pedagoga szkolnego. Było to możliwe po ukończeniu w 2002 r. studiów podyplomowych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej.
    Malowała już od wczesnego dzieciństwa. Najpierw pod okiem mamy, w czasach licealnych uczęszczała do szkoły rysunku A. Klechowskiego i M. Dąbrowskiego w Krakowie. Potem nastał czas, gdy ulubione malarstwo trudno było pogodzić z rolą nauczycielki, żony i matki trzech synów. Gdy dzieci podrosły można było z powrotem oddać się swojej pasji, która jest dla niej odskocznią od problemów życiowych i zawodowych i rodzajem. Od 2008 r. artystka numeruje swoje obrazy. Ten, nad którym aktualnie pracuje, będzie miał numer 164. Jej ulubione techniki to: malarstwo olejne, farbą wodną, pastelami oraz rysunek. 
    Katarzyna Kogutowicz miała swoje wystawy także na terenie Gminy Żegocina. Bardzo chętnie i z powodzeniem angażuje się w plastyczne przedsięwzięcia z uczniami. Jest autorką kilku wieńców dożynkowych, prezentowanych na dożynkach parafialnych w Łąkcie. O tym wszystkim można przeczytać na jej osobistej stronie internetowej - www.kogutowicz.ponad.eu.
    Gratulujemy Artystce pięknego sukcesu i mamy nadzieję na dużą autorską wystawę w Żegocinie. Tymczasem musimy zadowolić się niewielką wystawą w Galerii Kwiatów "Fantazja" w Żegocinie.

[wstecz]