IV. Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze OSP - Żegocina - 17.06.2012

 IV. ZAWODY SPORTOWO - POŻARNICZE OSP GMINY ŻEGOCINA - 17.06.2012

      Różne powody, w tym zwłaszcza powódź 2010 roku, spowodowały, że IV. Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze rozegrane zostały po czteroletniej przerwie. Ta długa przerwa miała niewątpliwy wpływ na to, co mieli okazję oglądać liczni widzowie przybyli 17 czerwca 2012 roku na stadion Klubu Sportowego "Beskid".
     Zawody, rozegrane w upalne niedzielne popołudnie, rozpoczęły się zbiórką startujących drużyn oraz meldunkiem złożonym przez dowódcę zawodów - Komendanta Gminnego ZOSP RP w Żegocinie Janusza Stańdo Prezesowi Zarządu Gminnego ZOSP RP w Żegocinie Leopoldowi Grabowskiemu. Występujący w roli spikera Piotr Kępa przedstawił publiczności program zawodów, po czym nastąpiło powitanie i przedstawienie niezależnej Komisji Sędziowskiej, pracującej pod przewodnictwem asp. Dominika Węgrzynowskiego z Komendy Powiatowej PSP w Bochni. W składzie tej komisji pracowali także druhowie strażacy z jednostek OSP Gminy Trzciana.
     Sportową rywalizację rozpoczęły reprezentacje młodzieżowe trzech jednostek: OSP Bytomsko, OSP Łąkta Górna i OSP Rozdziele. Na start nie zgłosiła się natomiast zdekompletowana MDP OSP w Żegocinie. Pierwszą konkurencją zawodów MDP rozgrywanych według międzynarodowego regulaminu CTiF była sztafeta pożarnicza. Strażacki tor przeszkód pokonywały kolejno 9-osobowe drużyny młodzieżowców. Kolejność startów została wylosowana na wcześniejszej odprawie naczelników jednostek. Jako pierwsi wystartowali chłopcy z MDP OSP w Łąkcie Górnej, po nich mieszana drużyna MDP OSP w Rozdzielu, a na końcu - także mieszana - drużyna MDP OSP Bytomsko.
     Druga konkurencja dla drużyn młodzieżowych, potocznie nazywana bojówką, jest bardzo skomplikowana i wymaga wielu umiejętności np. rozwijania węży pożarniczych, wiązania węzłów, pompowania wody z użyciem hydronetek, przechodzenia przez niski tunel. Tutaj wszystko trzeba rozbić dokładnie i szybko. Wszystkie startujące drużyny, mimo, że nie miały zbyt wielu okazji do treningów (na terenie całego powiatu nie ma ani jednego, w pełni profesjonalnego zestawu do tej konkurencji), pokazały jednak sportowe zacięcie i ochotę do walki, a różnice pomiędzy poszczególnymi drużynami - o czym mówią wyniki (patrz poniżej) - były niewielkie.
     Po zawodach drużyn młodzieżowych nastała przerwa, podczas której publiczność mogła oglądać sprzęt strażacki, sprzedawany przez Firmę "LimaTech" z Limanowej, posilić się kiełbaskami z różna, a później także strażacką grochówką, napić chłodnych napojów, zjeść lody, posłuchać muzyki prezentowanej przez obsługę nagłośnienia, zabezpieczoną przez CKSiT w Żegocinie.
     Potem do rywalizacji, najpierw w sztafecie (7x50 m), a po jej zakończeniu w ćwiczeniu bojowym przystąpiły w wylosowanej kolejności drużyny seniorów (grupy A). Jako pierwsza starowała ekipa OSP Bełdno, po niej kolejno OSP Żegocina, OSP Rozdziele, OSP Łąkta Górna i OSP Bytomsko. Różnica pomiędzy najszybszą, a najwolniejszą sztafetą była niewielka (około 5 sek.), co oznaczało, że każda z drużyny zachowała szanse na końcowe zwycięstwo i prawo reprezentowania gminy na zawodach powiatowych. O wszystkim miało zdecydować ćwiczenie bojowe, w którym zadaniem zawodników jest prawidłowe rozłożenie linii wodnej, podanie wody do rot, z których pierwsza wodą obraca tarczę, a druga przewraca prądem wody pachołki.
     Wszystkim drużynom ta konkurencja poszła dobrze, z wyjątkiem OSP w Łąkcie Górnej, która nie zdołała podać wody i nie ukończyła konkurencji w ciągu 3 minut, w wyniku czego w tej konkurencji została zdyskwalifikowana, a tym samym zajęła piąte miejsce.
     Organizatorzy zawodów przygotowali także atrakcje dla publiczności, a największą - przedstawianą na plakatach jako niespodzianka dla publiczności - był pokaz w wykonaniu Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej PSP z Nowego Sącza. Ich prezentacja rzeczywiście była bardzo interesująca, a szczególnym zainteresowaniem cieszył się zwłaszcza sympatyczny pies, który cierpliwie znosił wszystkie głaskania i biegania z dziećmi. Zainteresowani mogli zobaczyć także najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje ta grupa, wykorzystywany w licznych akcjach ratowniczych, zwłaszcza w rejonach trzęsień ziemi.
     Podczas końcowej zbiórki sędzia główny zawodów odczytał protokół, w którym zawarł wszystkie uzyskane przez drużyny wyniki. W trakcje jego czytania następowało wręczenie dla wszystkich drużyn dyplomów, pucharów oraz czeków, na których określona była kwota finansowej nagrody ufundowanej przez Wójta Gminy Żegocina, za którą będą mogli zakupić potrzebny sprzęt. Najwyższe kwoty nagród oraz prawo do reprezentowania gminy na zawodach powiatowych uzyskali zwycięskie drużyny: MDP OSP Łąkta Górna oraz OSP Bytomsko.
     Wszystkim osobom, które włączyły się w zorganizowanie imprezy, podziękował Wójt Gminy Jerzy Błoniarz i na tym zakończyły się IV. Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze OSP w Żegocinie. Ustanowiony przez Zarząd Główny ZOSP RP najnowszy regulamin tych zawodów, stanowi, że powinny one odbywać się w gminach corocznie, a w powiecie co dwa lata (w latach nieparzystych).

IV. Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze OSP - Żegocina - 17.06.2012

IV. Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze OSP - Żegocina - 17.06.2012

IV. Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze OSP - Żegocina - 17.06.2012

IV. Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze OSP - Żegocina - 17.06.2012

IV. Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze OSP - Żegocina - 17.06.2012

WYNIKI

GRUPA I - MDP

  • BIEG SZTAFETOWY:
  • ROZWINIĘCIE BOJOWE:

1. MDP Łąkta Górna - 90 pkt.
2. MDP Bytomsko - 88 pkt.
3. MDP Rozdziele - 72 pkt.

1. MDP Łąkta Górna - 847 pkt.
2. MDP Bytomsko - 749 pkt.
3. MDP Rozdziele - 740 pkt.

KLASYFIKACJA ŁĄCZNA: 1. MDP Łąkta Górna - 937 pkt. 2. MDP OSP Bytomsko - 843 pkt. 3. MDP Rozdziele - 812 pkt.

GRUPA A - OSP

  • BIEG SZTAFETOWY:
  • ROZWINIĘCIE BOJOWE:

1. OSP Bełdno - 64,60
2. OSP Łąkta Górna - 65,30
3. OSP Bytomsko - 66,19
4. OSP Rozdziele - 67,60
5. OSP Żegocina - 69,10

1. OSP Bytomsko - 64,34
2. OSP Żegocina - 67,00
3. OSP Bełdno - 68,10
4. OSP Rozdziele - 85,13
5. OSP Łąkta Górna - dyskwalifikacja

KLASYFIKACJA ŁĄCZNA: 1. OSP Bytomsko - 131,13, 2. OSP Bełdno - 132,70, 3. OSP Żegocina - 136,10, 4. OSP Rozdziele - 152,73, 5. OSP Łąkta Górna - dyskwalifikacja.

LINKI

ZAPROSZENIE NA ZAWODY >>>

FOTOGALERIA >>>

III. GMINNE ZAWODY 2008 >>>

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]