Wernisaż wystawy malarstwa Teresy  Mrugacz w Coventry - 30.06.2012.

WYSTAWA MALARSTWA TERESY MRUGACZ W COVENTRY - 07.2012

    Do grona ambasadorów żegocińskiej kultury na arenie międzynarodowej dołączyła w tym roku poetka i malarka z Bytomska - Pani Teresa Mrugacz. Artystka, która na przełomie czerwca i lipca tego roku przebywała u rodziny na Wyspach Brytyjskich, miała okazję zaprezentować w tym dużym angielskim mieście (ok. 350 tys.mieszkańców) swoje nieprzeciętne umiejętności malarskie i poetyckie. Wernisaż nazwany "Świętem polskiego krajobrazu w Coventry" zorganizowano 30 czerwca 2012 roku w Polskim Klubie przy Parafii Świętego Stanisława Kostki.
     Polski kościół w Coventry został wybudowany stosunkowo niedawno, w 1961 r. Był to pierwszy polski kościół w Anglii wybudowany od fundamentów. Inicjatorami oraz fundatorami budowy kościoła byli Polacy, którzy po drugiej wojnie światowej zamieszkali w Coventry i okolicach. Kościół znajduje się na ulicy Springfield Road i jest położony niedaleko od centrum miasta. Zaraz za kościołem znajduje się plebania oraz kancelaria Parafii Rzymsko - Katolickiej w Coventry - Rugby.
    Jest też Polski Klub, którym kieruje Pani Stefania Paszkowicz. Właśnie na I piętrze tego ośrodka zorganizowano wystawę malarstwa pani Teresy Mrugacz zatytułowaną "Ta ziemia żyje w mym sercu". Dzięki zachęcie i pomocy ze strony obecnego proboszcza tej parafii - ks. Romualda Szczodrowskiego oraz wspomnianej już Pani Stefanii Paszkowicz, inaugurujący wystawę wernisaż miał liczną, polonijna publiczność oraz należytą oprawę. Do udziału w wernisażu zachęcał także plakat, na którym napisano: "Przyjdź, nasyć oczy i serce nastrojowymi polskimi pejzażami, kwiatami ... Posłuchaj lirycznych wierszy ..."
     Uczestnicy wernisażu mogli obejrzeć ponad 40 obrazów żegocińskiej artystki oraz posłuchać kilku wierszy w jej autorskim wykonaniu. Artystka swój zagraniczny debiut unaje za udany i wzruszający. Podkreśla miłe przyjęcie i duże zaangażowanie w to przedsięwzięcie ze strony Pani Kierownik i Księdza Proboszcza.

coventry01.jpg (23209 bytes)

Wernisaż wystawy malarstwa Teresy  Mrugacz w Coventry - 30.06.2012.

Wernisaż wystawy malarstwa Teresy  Mrugacz w Coventry - 30.06.2012. Wernisaż wystawy malarstwa Teresy  Mrugacz w Coventry - 30.06.2012.
Wernisaż wystawy malarstwa Teresy  Mrugacz w Coventry - 30.06.2012.

SERWIS PARAFII. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI W COVENTRY >>>

[wstecz]