Panorama na Żegocinę i górę Kamionna.

WAKACYJNA OFERTA ŻEGOCINY NA LAT0 2012

     Nudne wakacje w Gminie Żegocina? Nic bardziej mylnego! 719 Urodziny Żegociny, powitanie wakacji, wycieczki. - to tylko niektóre propozycje dla dzieci, młodzieży i starszych wypoczywających w naszej Gminie, jak i dla samych jej mieszkańców.

Oferta CKSiT w Żegocinie:
      Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie organizuje dużo ciekawych imprez. Niektóre z nich,
jak "Powitanie Wakcji"   mamy już za sobą. Niestety nie dosżła do skutku wycieczka do Rabkolandu, która nie odbyła się z powodu braku chętnych. A szkoda, bo atrakcjami dla dzieci miały być m.in.: Wesoła Farma, 17 ruchomych figurek zwierząt śpiewających piosenkę McDonalda, armatki wodne i karuzela "Księga Dżungli" oraz wiele, wiele niesamowitych atrakcji.
    A co przed nami ? Od 12 do 21 lipca w naszej Gminie funkcjonować będzie półkolonia. Jej koszt to 50 zł. Warunkami przyjęcia są: ubezpieczenie w KRUS-ie przynajmniej jednego z rodziców oraz przedział wiekowy uczestników: 7-16 lat. Zajęcia w okresie tego turnusu odbywać się będą w świetlicach w Rozdzielu, Żegocinie, Łąkcie Górnej oraz w Bytomsku. Już pierwszego dnia uczestnicy spotykają się na prelekcji z policjantem na temat ogólnych zasad bezpieczeństwa oraz będą mogli wziąć udział w konkursie pt. "W zdrowym ciele, zdrowy duch". W kolejnych dniach będą miały miejsce: piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu, turniej piłki nożnej i koszykówki; przejście żółtym szlakiem turystycznym na górę Kamionna; konkurs plastyczny pt. "Eko-Pocztówka z Gminy Żegocina"; wycieczka do Wioski Indiańskiej w Szczyrzycu; dyskoteka integracyjna w CKSiT w Żegocinie; piesza wycieczka do gospodarstwa ekologicznego "Rosochatka"; wyjazd do stadniny koni w Żmiącej oraz ostatniego dnia wręczenie dyplomów, mini wyprawek szkolnych, grill, gry i zabawy na placu zabaw w Żegocinie.
     Pod koniec lipca CKSiT organizuje kolejną wycieczkę, tym razem do krakowskiego zoo. W tym niezwykłym miejscu dzieci będą mogły się spotkać z takimi zwierzątkami jak: uchatki, antylopy, hieny, borsuki, osły czy wielbłądy. Dodatkowo w mini zoo będzie można pogłaskać bądź nakarmić kucyki, króliczki miniaturowe, żółwie czy lamy. Szczegółowy plan wycieczki zamieszczony będzie na stronie CKSiT w Żegocinie.
    Ale nie tylko na dzieci i młodzież czekają atrakcje. Już 29 lipca odbędzie się w Lipnicy Murowanej Święto Powiatu Bocheńskiego, na którym przedstawiona będzie prezentacja naszej Gminy. Zebrani będą mogli podziwiać rękodzieło i prezentacje Klubu Seniora, obrazy pani Teresy Mrugacz oraz zabawki z drewna pana Jana Tyndla.
    12 sierpnia odbędą się "Urodziny Żegociny", w tym roku będą to już 719. Choć program tego dnia jest jeszcze do końca opracowywany i przed nami jeszcze wiele niespodzianek, to największą atrakcję wieczoru już znamy. Będzie nią zespół "Bayer Full" - jeden z najpopularniejszych zespołów disco-polo. Powstał on w 1984 roku. Liderem jest Sławomir Świerzyński, który co roku organizuje "Biesiady Weselne" w Węgrowie. Pewnie wszyscy znają takie przeboje grupy jak: "Blondyneczka", "Moja muzyka", "Cyganeczka Janeczka", "Wszyscy Polacy to jedna rodzina" czy "Serca dwa". Które z nich usłyszymy w Żegocinie ? Przekonają się wszyscy, którzy w to niedzielne popołudnie przybędą na największą żegocińską imprezę plenerową.

Moliki książkowe
    Deszczowa pogoda na pewno nie należy do żadnych przyjemności. Wiadomo nie da się wyjść na dwór, pójść na plac zabaw, czy boisko szkolne, telewizor i komputer szybko się nudzą. W takie dni, jak i w te słoneczne, trzeba pamiętać o takiej instytucji jak biblioteka. W naszym rejonie największym uznaniem cieszy się Gminna Biblioteka Publiczna w Żegocinie. Tutaj każdy może znaleźć coś dla siebie.
    Kierownik Biblioteki pani Małgorzata Bury na te wakacje poleca dzieciom i młodzieży przede wszystkim "królującą obecnie literaturę z gatunku grozy", proponując takie pozycje książkowe jak:  seria amerykańskiej pisarki Cast Cristin: "Dom Nocy", Australijczyka Johna Flanagana "Zwiadowcy", czy "Pamiętniki wampirów" Lisy Jane, czy trylogia "Igrzyska śmierci: Suzanne Collins. Natomiast dla starszych proponuje książki obecnych autorów. W okresie wakacji biblioteka otwarta jest każdego dnia i gwarantuje swoim czytelnikom niesamowite chwile spędzone z książkowymi bohaterami. Dodatkowo wraz z Powiatową i Miejską Biblioteką w Bochni organizuje konkurs plastyczny pt."Zwierzęta naszych bajek". W konkursie mogą wziąć udział czytelnicy poniżej 15 roku życia. A dorośli mogą skorzystać z e-learningowego kursu języka angielskiego.

Wójt Gminy zaprasza i informuje .
   W te wakacje, podobnie jak w latach ubiegłych, pan Wójt Jerzy Błoniarz oraz jego współpracownicy proponują zarówno mieszkańcom całej gminy, jak i turystom wiele atrakcji. Oprócz wspomnianych "Urodzin Żegociny", uczestniczyć będziemy mogli w różnych imprezach cyklicznych. Dzieci i młodzież co dzień mają szanse spotkać się ze sobą na boisku szkolnym: zagrać w piłkę, pojeździć na rowerach, czy pobawić się na placu zabaw. - W mało której Gminie są takie warunki do uprawiania sportu jak u nas - mówi pan Wójt i dodaje: Kto chce ten skorzysta.
    Oprócz otwartych boisk szkolnych dzieci oraz młodzież mogą się spotykać w świetlicach wiejskich w Żegocinie, Łąkcie, Bytomsku oraz w Rozdzielu, gdzie otwarta jest ona we wtorki, czwartki oraz piątki od godz.16 - 20. Można więc pograć np. w piłkarzyki, czy tenisa stołowego.
    Do niedawna organizowano także wycieczki na basen. Teraz jednak ze względu na remont basenu w Łąkcie Górnej i spodziewane otwarcie w sobotę 14 lipca wyjazdy te są odwołane. Przy odnowionym basenie powstaje także boisko do piłki plażowej. Niestety nie udało się i zapewne jeszcze długo nie uda wyremontować basenu w Żegocinie. Największym problem jest brak wody oraz funduszu na odremontowanie obiektu. Od lat nie rozwiązana jest także sprawa z właścicielami działek obok basenu, co powoduje, że nadal nie ma do niego dojazdu. - Wydaje mi się, że jak będzie jeden basen, to będzie dobrze - stwierdza w rozmowie ze mną pan Wójt.
    Dużym zainteresowaniem cieszy się również kort w Żegocinie. Dla miłośników tenisa to istny raj, którego pozazdrościć mogą nie jedni. Dlatego też wypoczywający w naszej Gminie wczasowicze bardzo chętnie z niego korzystają.
    Obecnie remont przechodzi też źródełko wody mineralnej w Żegocinie. Potrwa on aż do końca sierpnia. Ale prace te mają także przynieść widoczne efekty, takie jak: pompa, stoliki do siedzenia, schody, specjalna kładka. Koszty remontu oszacowano na 36 tys. Prace ma wykonywać Firma "Usługi Ogólnobudowlane" Pana Witolda Twardosza.
    Nieudaną inwestycją okazało się być odremontowanie dworku w Łąkcie Górnej, który został w roku 1883 zbudowany przez właścicieli majątku Arłamowiczów. W 2007 roku wykupiła go i rozpoczęła modernizację p. Lidia Niedzielska. W jej projekcie obiekt ten miał posiadać zarówno restaurację, jak i hotel. Niestety przedsięwzięcia tego nie udało się do tej pory zrealizować, co martwi p. Wójta Jerzego Błoniarza.
    Organizacja pozarządowa - Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej imn. Czesłąwa Blajdy będzie organizowała w te wakacje dwie wystawy. Pierwsza to wystawa poplenerowa obrazów "Żegocinśkie krajobrazy - konfrontacje" (czynna od 11 sierpnia 2012 r.), druga - wystawa fotograficzna "Żegocina w starej fotografii" (od września 2012 r.). Ale nim do nich dojdzie, głównym zadaniem tego Stowarzyszenia jest ponowne, po remoncie, urządzenie ekspozycji w Izbie Regionalnej. To przedsięwzięcie realizowane jest dzięki środkom z PROW-u. Mają powstać dwa dodatkowe pomieszczenia z lepszym ogrzewaniem. Remont ma się zakończyć już pod koniec lipca. Istnieje więc nadzieja że nasze pamiątki po rodzicach, dziadkach i wujkach przetrwają na zawsze.

Po finale Euro 2012.
   Chociaż całe Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej (EURO) mamy już za sobą, to w naszej Gminie prawdziwe mistrzostwa dopiero się rozpoczną. Już w sierpniu odbędzie się na boisku w Bełdnie "I. Gminny Turniej Piłki Nożnej Strażaków". O przebiegu tej imprezy decydować będą zarząy jednostek OSP w Bełdnie i Łąkcie Gónej Górnej, która to jednostka uzyskała na ten cel dofinansowanie od samorządu Gminy Żegocina.
   Także w sierpniu (prawdopodobnie w drugiej połowie) rozpocznie się sezon 2012/2013 bocheńskiej A klasy. Początek temu sezonowi da mecz na boisku "Beskidu".

Na żegocińskich szlakach
    Niewątpliwie niejeden wczasowicz, jak i tubylcy, chcieliby powrócić do ważnych, historycznych wydarzeń, które rozgrywały się na terenie Gminy. Warto więc przejść szlakiem cmentarzy I wojny światowej. Pierwszy z nich o numerze 301 znajduje się tuż przy murze Kościoła Parafialnego w Żegocinie. Pochowano w nim wielu Austriaków, Niemców oraz Rosjan w sumie 81 żołnierzy. To miejsce spoczynku tak wielu ofiar projektował Franz Stark, a zajmuje ono 459 m kw. Cmentarz o numerze 302 także znajduje się w Żegocinie, a dokładniej w środkowej części cmentarza parafialnego. Również projektował go Franz Stark, podobnie jak na poprzednim cmentarzu tak i tu spoczywają zarówno Austriacy, Niemcy jak i Rosjanie. Miejsce to posiada ołtarz polowy z drewnianym krzyżem łacińskim. W Łąkcie Górnej (na prawo od drogi) zobaczyć możemy cmentarz o numerze: 304. Spoczywa tu 25 Austriaków i 76 Niemców. W narożniku muru znajduje się mała kapliczka, a w niej Chrystus w cierniowej koronie. Kolejne cmentarze o numerach: 305, 306, 307 znajdują się w Łąkcie Dolnej. Pierwszy z nich odnajdziemy w północnej części wsi. W pięciu mogiłach zbiorowych pogrzebano tu 124 Niemców. Na drugim z nich miejsce spoczynku znalazło 106 Niemców. Wyglądem przypomina on ten wcześniej wspomniany, ale wyróżniają go granitowe pomniki. Ostatni o numerze 307 znajduje się tuż przy drodze powiatowej Łąkta Górna- Trzciana. Pochowano tu 56 Niemców. Najczęściej odwiedzanym miejscem jest znajdujący się poza obszarem naszej Gminy cmentarz w Kamionce Małej. Miejsce spoczynku znalazło tu 92 Austriaków, 11 Niemców i 157 Rosjan. To niewątpliwie najpiękniejszy cmentarz, na którym niezależnie od dnia i pogody zawsze panuje cisza i zaduma. Sam obraz Pana Jezusa znajdujący się w środku malej kaplicy przenika przybywającego tu do głębi. Co roku 11 listopada odprawiane jest tu nabożeństwo za Ojczyznę, a uczestnicy Młodzieżowego Rajdu: "Szlakiem Cmentarzy I wojny światowej" stąd rozchodzą się do swych domów.
   Szlaki turystyczne to kolejna propozycja na piękne dni lata. Wbrew pozorom jest ich naprawdę dużo. Oczywiście poziom trudności jest różny, ale do podobnych wypraw na pewno przekonują piękne widoki oraz chęć poznania nawet tych najbardziej skrytych przez lasy zakamarków. Szlaki piesze najdokładniej opisuje p. Remigiusz Nowak w swym artykule o Gminie Żegocina. Tekst można odnaleźć na stronie: http://www.polskainfo.pl/przewodnik/op,2/id,1032/Gmina_Zegocina__atrakcje_turystyczne,_polozenie,_klimat.html  
   Dla miłośników wycieczek rowerowych opracowano trzy trasy: niebieską, zieloną i czerwoną. Trasa zielona ma 11 km. Jest bardzo łatwa i przebiega mało uczęszczanymi drogami. Dlatego rowerzyści mają zagwarantowany spokój i ciszę. Trasa ta rozpoczyna się w Żegocinie, wiedzie przez Bełdno, Łąktę Górną. Przy okazji tej wyprawy możemy odwiedzić cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej, zobaczyć przydrożne figurki, budynek Zamrażalni "Zamwinex". Szczegółowy plan wycieczki znajdziemy pod adresem: http://cksit.w.interia.pl/rowery/trasa3.htm.
    Trasa czerwona to trasa wymagająca dużej sprawności fizycznej, gdyż przed rowerzystą stoi nie lada wyzwanie. Po pierwsze pierwsza cześć tej wycieczki wiedzie ruchliwą drogą wojewódzką, a potem by powrócić do Żegociny trzeba przejechać przez las, gdzie drogi rowerowe mają bardzo zróżnicowane nachylenia. Ale warto wybrać ten szlak choćby przez piękne widoki i niesamowite wrażenia. Zwłaszcza, że po drodze możemy się zatrzymać choćby w "Bacówce na Zadzielu". Przebieg trasy: http://cksit.w.interia.pl/rowery/trasa2.htm.
   Ostatnia trasa - niebieska, jest bardzo łatwa i stanowi połączenie dróg dwóch gmin: Laskowej i Żegociny. Po drodze zobaczyć możemy zabytkowy XV-wieczny kościół w Rozdzielu, remizę strażacką, schronisko młodzieżowe oraz szkołę w Rozdzielu. Plan wycieczki: http://cksit.w.interia.pl/rowery/trasa1.htm.

Można również pomieszkać
     Gmina Żegocina posiada wiele gospodarstw agroturystycznych, które oferują turystom szeroką gamę propozycji i usług. Wczasowicze przede wszystkim będą mogli liczyć na otwartość gospodarzy oraz prawdziwą polską gościnność. Co więcej spotkają się także ze sprzyjającymi ofertami i cenami.
    Zapraszają gospodarstwa: "Agro-Bella", "Łopusze", "Pod Skałką", "Pod Baścyną Górą", "Pod Dębem", "Pod Lasem na Górczynie".
     Gospodarstwo "Agro-Bella" pani Jadwigi i Leopolda Grabowskich z Bełdna oferuje 5-10 pokoi, sale bilbordowe, stołówkę oraz gwarantują niesamowite wrażenia. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: http://agrobella.prv.pl/. Gospodarstwo "Łopusze" prowadzą: pani Anna i Arkadiusz Gas, którzy zapewniają gościom: wioskę leśnych ludzi, czyli plac zabaw z drewna, piaskownicę pod lipą, palenisko, oczko wodne, a przede wszystkim wypoczywający mogą tu poczuć prawdziwy kontakt z przyrodą. Wszystkie informacje na stronie: http://www.lopusze.hg.pl/.
    Gospodarstwo "Pod Skałką" p. Ireny i Marka Hejmo oferuje wolnostojący dom bądź piętro domu, boisko do siatkówki oraz oczko wodne z fontanną. Źródło: http://www.europoland.com/zegocina/podskalka.html
    Gospodarstwo "Pod Baścyną Górą" w Żegocinie p. Bogumiły i Jana Jędrzejków oferuje pokój dwuosobowy oraz dostęp do Internetu. Szczegółowe informacje: http://www.agronowawies.republika.pl/
   Gospodarze "Pod Dębem" p. Elżbieta i Andrzej Rozumowie w Bytomsku oferują m.in. samodzielne mieszkanie z dwoma sypialniami, salonem, dużą kuchnią oraz tarasem. Informacje: http://www.europoland.com/zegocina/poddebem.html 
   Gospodarstwo "Pod Lasem na Górczynie" p. Ireny i Jerzego Kusków oferuje piętro domu mieszkalnego; w tym trzy pokoje i kuchnie. Ponieważ miejsce to położone jest na wysokiej górze, przede wszystkim jego atrakcją są piękne, nieziemskie widoki. Oprócz tego, centrum Żegociny znajduje się całkiem niedaleko. Wypoczywający tutaj mogą więc skorzystać z kortu, placu zabaw, czy miło spędzić czas w Żegocińskim Parku.
    Swoją ofertę noclegową dla wczasowiczów ma także CKSiT , które posiada 45 miejsc w pokojach 1,2,3 i czteroosobowych. Zapewniona jest też usługa gastronomiczna. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr.tel./fax.14 613-20-35, tel. 14 613-22-03.

Rozdzielskie wakacje.
   To że wioska ta ma tak rozległy obszar jest na pewno jej plusem. Podczas wakacji warto więc odwiedzić te najbardziej znane miejsca, jak: Bacówka, Góra Kamionna, Łopusze, Kościół pw. Św. Jakuba, Kapliczka pod Lipami, schronisko młodzieżowe, boisko szkolne i świetlicę wiejską lub udać się na dostarczającą pozytywnych wrażeń wycieczkę pieszą na Górę Jastrząbka.
   Ważnym i nieomal codziennie obleganym miejscem jest punkt widowiskowy na przełęczy Widoma. Ustawione są tam dwie wielkie tablice, na których przedstawiona jest legenda, wraz ze zdjęciem, na której zaznaczone są najważniejsze szczyty i przysiółki. Umocowane w tym miejscu ławeczki dają możliwość odpoczynku i zachwycania się oglądaną panoramą, która w dni pogodne swym zasięgiem obejmuje widok aż same Tatry oraz Nową Hutę.
    Zapewne większość wie, że pod szczytem góry Kamionna działa "Bacówka na Zadzielu". Oferuje ona usługi gastronomiczne, noclegi, organizuje grille, ogniska, wycieczki z przewodnikiem. Można tutaj przybyć w każdy dzień tygodnia i skorzystać ze wspomnianych ofert gastronomicznych. To urocze miejsce na pewno wszystkich zachwyci.
    Specjalną ofertę dla młodych turystów ma także Szkole Schronisko Młodzieżowe, które organizuje kolonie, zielone szkoły, obozy oraz pomaga w organizacji ognisk, czy rajdów. Z tego miejsca turyści mogą udać się specjalnym szlakiem m.in. na Pasierbiec, do Wiśnicza, czy przejść szlakiem cmentarzy I wojny światowej.
    Niewątpliwie atrakcją turystyczną jest też drewniany kościółek w Rozdzielu Dolnym z przełomu XV/XVI w. przeniesiony w 1985 roku z Królówki. Ten zabytek (będący jednym z elementów Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, ma również swoją tradycję, która głosi że modlił się w nim sam Władysław IV (miał tu swoją lożę, którą do dziś można podziwiać). Obok Kocioła powstaje także grota kamienna, w której po ukończeniu prac umieszczona będzie figura Matyki Bożej Fatimskiej.
Kolejną atrakcją jest zabytkowa kaplica "Pod Lipami" pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP. Powstała ona jako wotum ocalenia od rzezi w czasie rabacji Galicyjskiej, zbudowana w stylu zakopiańskim. Tutaj można nie tylko się pomodlić, ale również odpocząć po długiej wycieczce. To zaciszne miejsce napawa spokojem i uspokaja zatrwożone serce.
    Ponad 10 lat temu rozpoczęto prace nad zalewem w Rozdzielu, który zasilany miał być wodą z potoku Rozdzielec. Niestety minęło już wiele lat i za pewne jeszcze minie nim inwestycja ta się zakończy. A szkoda bo był to świetny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca i stworzenie nowej atrakcji turystycznej. Miejsce to jest tak obszerne, że mogłoby pomieścić wiele osób. Byłoby świetną propozycją wypoczynku w upalne dni.

    Centrum Kultury Sportu i Turystyki, samorząd naszej Gminy oraz dyrektorzy szkół opracowali propozycje ciekawego spędzenia wakacji. Do nich dołączyć możemy jeszcze piękne krajobrazy i uroki naszej Gminy, by stworzyć pełen kalendarz niesamowitych wydarzeń i przeżyć tego lata. No cóż pozostaje mi tylko życzyć udanej zabawy i naprawdę dobrych wakacji.

Autor: Katarzyna Pławecka

Kort tenisowy w Żegocinie. Przyszkolne boisko w Rozdzielu.

Kort tenisowy w Żegocinie.

Przyszkolne boisko w Rozdzielu.

Punkt widokowy na Widomej w Rozdzielu. Na stadionie w Żegocinie.

Punkt widokowy na Widomej w Rozdzielu.

Na stadionie w Żegocinie.

Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu. Na zielonej trasie rowerowej w Żegocinie.

Schronisko Młodzieżowe w Rozdzielu.

Na zielonej trasie rowerowej w Żegocinie.

Bacówka "Na Zadzielu" w Rozdzielu. Wnętrze Bacówki.

Bacówka "Na Zadzielu" w Rozdzielu.

Wnętrze Bacówki.

Zalew w Rozdzielu - jeszcze niestety nieczynny. Na basenie kąpielowym w Łąkcie Górnej.

Zalew w Rozdzielu - jeszcze niestety nieczynny.

Na basenie kąpielowym w Łąkcie Górnej.

Panorama na Żarnówkę.
Panorama na Żarnówkę - widok z zielonej trasy rowerowej.

 

[wstecz]