Na strzelnicy w Bochni.

Na strzelnicy w Bochni.

GMINA ŻEGOCINA MA DOBRYCH STRZELCÓW - 07.2012

     Jeśli chodzi o sport, to gmina Żegocina znana jest obecnie właściwie tylko z sukcesów, zwłaszcza młodych piłkarzy i grającej w A-klasie drużyny seniorów. Mało się pisze o innych dyscyplinach sportowych, choć trzeba przyznać, że jeszcze kilkanaście lat temu ilość dyscyplin sportowych rozsławiających Żegocinę była znacznie większa. Przypomnijmy chociażby sukcesy szczypiornistek, które w końcu lat 80-tych regularnie grały w międzyszkolnej lidze, a ich trener Pan Jan Adamski odnosił z nimi wiele sukcesów. Potem sukcesy na skalę ponadpowiatową odnosiły piłkarki ręczne ze szkoły w Łąkcie Górnej, trenowane przez Pana Henryka Wronę. Nie można zapomnieć o piłkarkach ręcznych ze Szkoły Podstawowej w Żegocinie oraz dziewczętach trenowanych przez Wiesława Wolaka w Klubie Uczniowskim "Błyskawica", które m. in. wielokrotnie zdobywały mistrzostwo powiatu, dwukrotnie były pierwsze w rejonie i przez dwa sezony grały z powodzeniem w Małopolskiej Lidze Piłki Ręcznej Dziewcząt (młodziczek młodszych i młodziczek).
     Był także kilkuletni okres sukcesów tenisistów i tenisistek stołowych, trenowanych przez Pana Adama Dziedzica w klubie LUSKS Żegocina. Jego drużyna grała w III lidze, z zawodnicy odnosili indywidualnie sukcesy na skalę ogólnopolską. Dziś o pingpongistach z Żegociny nie słychać na żadnych zawodach, bo po prostu od kilku już lat nie startują. Skończyły się także występy żegocińskiej drużyny siatkarzy, którzy przez parę sezonów rywalizowali z drużynami grającymi w lidze bocheńskiej.
   Jest jednak w gminie taka dyscyplina sportowa, o której nie mówi się wcale, a która odnosi w ostatnim okresie czasu spore sukcesy na skalę powiatową. Mowa o strzelectwie sportowym, które jest jedną z dyscyplin olimpijskich, nieprzerwanie rozgrywaną od pierwszej nowożytnej olimpiady, czyli od roku 1896. Polacy już czterokrotnie zdobywali w tej dyscyplinie złote medale olimpijskie (dwukrotnie Józef Zapędzki i Renata Mauer).

   Nie jest to dyscyplina nowa w gminie Żegocina. Na przełomie lat 80/90 XX wieku, działające na terenie gminy Koło Ligi Obrony Kraju popularyzowało skutecznie tę dyscyplinę, organizując zawody strzeleckie na terenie Łąkty Górnej i Żegociny (także podczas obchodów "Urodzin Żegociny"). Reprezentacja wspomnianego Koła zajmowała czołowe lokaty na terenie powiatu, mając najlepszych zawodników w braciach Waligórach.
   Zmieniły się jednak przepisy dotyczące organizacji takich zawodów, co negatywnie wpłynęło na rozwój tej dyscypliny sportu. W ostatnich latach w powiecie bocheńskim można strzelać właściwie tylko na dwóch obiektach: strzelnicy Klubu "Promień", znajdującej się pod salą gimnastyczną I LO w Bochni oraz na strzelnicy plenerowej w Pogwizdowie.
    Od wielu lat popularyzacją strzelectwa sportowego zajmuje się Pan Mieczysław Balicki z TKKF "Promień" w Bochni i ma w tej dziedzinie bardzo dobre wyniki. Bardzo dobrym posunięciem okazało się zorganizowanie przez niego Międzyszkolnej Ligi Strzeleckiej, w której mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Do Bochni zaczęli wyjeżdżać także uczniowie z Żegociny. Do wyjazdów organizowała ich nauczycielka Zespołu Szkół Pani Agnieszka Grzybowska, która z podopiecznymi kilkanaście razy wyjeżdżała na zawody. Spróbować mógł każdy uczeń. Okazało się, że są w żegocińskich szkołach talenty strzeleckie. Niebawem przyszły znaczące sukcesy. W roku szkolnym 2010/2011 drużyna chłopców żegocińskiego gimnazjum zajęła III miejsce w Bocheńskiej Szkolnej Lidze Strzeleckiej. Jeszcze lepiej spisali się chłopcy z liceum. Ich drużyna zajęła I miejsce, przywożąc dyplom i piękną paterę. W tych zawodach najlepsze wyniki uzyskali: w strzelaniu z karabinka: Kamil Szewczyk, Mateusz Wójcik i Kamil Długosz, a w strzelaniu z pistoletu: Marcin Pietrzyk, Piotr Tyndel, Dawid Kaleta. Strzelały także, choć z mniejszym powodzeniem, dziewczęta, wśród których najlepsze wyniki uzyskały: gimnazjalistki - Karolina Waligóra, Magdalena Hejmo oraz licealistka Joanna Kaczmarczyk. W ostatnim czasie bardzo dobrze spisuje się także uczeń PSP w Żegocinie Maciej Juszczyk (II miejsce w powiecie, III miejsce w Memoriale im. Jana Barana w Krośnie). 
    Strzelectwo jest popularyzowane także w młodzieżowych drużynach pożarniczych gminy Żegocina. Podczas ubiegłorocznych II Powiatowych Zawodach Strzeleckich Straży Pożarnych młodzieżowa reprezentacja gminy Żegocina zajęła wysokie - II miejsce, ulegając jedynie kolegom z gminy Rzezawa.
   Może wśród młodych mieszkańców gminy Żegocina rośnie następca Zapędzkiego albo Mauer ? Talenty są, trzeba im pomóc, co jest zadaniem osób i instytucji odpowiedzialnych w gminie za sport. Panie i Panowie - sport, to nie tylko piłka nożna, ale także inne dyscypliny sportowe !

Zawody strzeleckie w Żegocinie - 1995 r.

Na strzelnicy "Promienia" w Bochni.

Członkowie zwycięskiej drużyn z LO w Żegocinie. Patera za zajęcie I miejsca wśród chłopców.
Klasyfikacja chłopców po sezonie 2010/2011 w karabinku. Klasyfikacja w pistolecie.
Patera za III miejsce gimnazjalistów. Klasyfikacja dziewcząt po sezonie 2010/2011
Klasyfikacja z kwietnia 2012 roku. Drużyna MDP z dyplomem zaII miejsce w powiecie.
Strzelnica w Pogwizdowie. Strzelnica w Pogwizdowie.
Strzelectwo sportowe - dyscyplina z tradycjami i szansami na rozwój w gminie Żegocina.

 

[wstecz]