Dożynki Powiatowe - 19.08.2012 r.

DOŻYNKI POWIATOWE - 19.08.2012

    Ponad dwadzieścia delegacji z wieńcami z pięciu gmin (miasto Bochnia, Łapanów, Drwinia, Rzezawa i Żegocina) przybyło w upalną niedzielę 19 sierpnia 2012 roku na bocheński rynek, by wziąć udział w tegorocznych Dożynkach Powiatowych. Gminę Żegocina reprezentowali: Wójt Jerzy Błoniarz, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Tadeusz Olszewski, radny Jan Mróz oraz delegacja niosąca wieniec w składzie: Katarzyna Mech, Izabela Dziedzic, Dawid Paszkot i Paweł Rosiek. 
    Po zbiórce na Rynku dożynkowy orszak prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Baczkowa przemaszerował na Plac Sanktuaryjny przed Bazyliką, gdzie wkrótce rozpoczęła się dziękczynna msza święta, koncelebrowana przez kilku kapłanów pod przewodnictwem Ks. Prałata Zdzisława Sadko. Witając uczestników nabożeństwa główny celebrans stwierdził, że w tym roku rolnicy, sadownicy i pszczelarze mają za co dziękować, albowiem region bocheński ominęły szczęśliwie wszystkie kataklizmy, które nie oszczędziły sąsiednich powiatów i województw.
    W czasie nabożeństwa niektóre delegacje składały dary ofiarne, zaś wszystkie z wieńcami przemaszerowały przed ołtarzem serdecznie witane przez kapłanów i z ciekawością oglądane przez uczestników mszy świętej. Po zakończeniu mszy świętej odbył tradycyjny konkurs wieńców. W ocenie jury, złożonego z przedstawicieli samorządów, obecnych na uroczystości, najlepsze wieńce przygotowały delegacje z Bogucic, Okulic i Sobolowa. 
     Świecka część Dożynek Powiatowych rozpoczęła się na Rynku po godzinie 16. Przez kilkadziesiąt minut na estradzie koncertował zespół "Fun Fire", który niedawno grał na "719. Urodzinach Żegociny". Po koncercie, jako przedsmak późniejszych emocji, można było oglądać dzieci, które ubiegały się o miano "Miodożercy' 2012". Konkurencja nie była trudna. Należało jak najszybciej zjeść pół kubka miodu, ufundowanego przez Gospodarstwo Pasieczne "U Kiejdów" z Chodenic. Potem z dużym zainteresowaniem dosyć licznej publiczności, rozegrany został po raz pierwszy w historii tej imprezy turniej o miano najlepszego burmistrza/wójta powiatu. Przystąpiło do niego tylko 5 wójtów: Jan Kulig z Łapanowa, Józef Słonina z Rzezawy, Jerzy Błoniarz z Żegociny oraz Tomasz Gromala z Lipnicy Murowanej, a wójta Jana Pająka w Drwini zastępował wicewójt Mateusz Kracik. Miasto Bochnię reprezentował burmistrz Stefan Kolawiński, a nieobecnego starostę - Wicestarosta Bocheński - Tomasz Całka. Konkurs składał się z pięciu urozmaiconych konkurencji: rzucania ziemniakiem do celu (kosza), wbijania na czas pięciu gwoździ do deski, picia wody z butelki dla niemowlaka ze smoczkiem, nadmuchiwania balonika - aż pęknie oraz robienia pierogów. Wylosowano kolejnośc startu. Jako pierwszy w konkurencji rzucania ziemniakami do celu wystąpił Tomasz Całka. Poszczególni zawodni startowali ze zmiennym szczęściem, konkurencje za każdym razem wygrywał inny uczestnik rywalizacji. O końcowym wyniku zadecydowała więc suma wyników z wszystkich konkurencji. Najwięcej punktów zgromadził Wójt Lipnicy Tomasz Gromala, który wyprzedził Stefana Kolawińskiego i Jana Kuliga. Zwycięzca, a także pozostali uczestnicy tej rywalizacji otrzymali w nagrodę puchary. Wójt Żegociny Jerzy Błoniarz uplasował się na piątym miejscu.
    Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się także pozostałe atrakcje przygotowane przez organizatora czyli Starostwo Powiatowe w Bochni. Długie kolejki ustawiały się  przejazdu konną bryczką oraz strażackiego podnośnika, z którego można było podziwiać Bochnię z lotu ptaka. Pod namiotami prezentowały się koła gospodyń wiejskich, swoje stoisko miał też rzeźbiarz Adam Migdał z Brzeźnicy. Sporo atrakcji przygotowano także dla dzieci m. in. darmowe zjeżdżalnie i malowanie twarzy.

GALERIA FOTOGRAFICZNA - DOŻYNKI POWIATOWE 2012 >>>

Dożynki Powiatowe w Bochni - 19 sierpnia 2012 r. Dożynki Powiatowe w Bochni - 19 sierpnia 2012 r.

Dożynki Powiatowe w Bochni - 19 sierpnia 2012 r.

ZAPROSZENIE >>>

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]