PAMIĘĆ O 17. WRZEŚNIA 1939 ROKU

    Wiedza o sowieckiej agresji w dniu 17 września 1939 r. powinna być znana Polakom. Niestety nadal wielu ludzi nie wie co wydarzyło się w tym dniu. Dlatego, po latach pomijania tego faktu w nauce historii, w przywraca się pamięć o tej agresji, której skutkiem była śmierć tysięcy Polaków, a później także wieloletnia zależność od Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W 73. rocznicę tragicznego wydarzenia w szkołach Gminy Żegocina zorganizowano okolicznościowe apele.
    Prezentujemy nadesłane relacje.

ZESPÓŁ SZKÓŁ W ROZDZIELU

Akademia w ZS w Rozdzielu. Akademia w ZS w Rozdzielu.

   17 września 2012 roku, dokładnie w 73. rocznicę agresji sowieckiej na ziemie polskie, w Zespole Szkół w Rozdzielu odbył się apel poświęcony temu wydarzeniu. Atak ZSRR był dopełnieniem paktu Ribbentrop - Mołotow, o którym wówczas nie było jeszcze wiadomo. Sowieci łamiąc podpisany wcześniej pakt o nieagresji, zaatakowali ziemie wschodniej Polski.
   Uczniowie w krótkim montażu słowno-muzycznym przypomnieli społeczności szkolnej okoliczności agresji ZSRR na Polskę, który wbił jej "nóż w plecy" atakując bez wypowiedzenia wojny. Podkreślili też, że po wojnie fakt ten był kamuflowany. Atak III Rzeszy z 1 września 1939 roku był zawsze znany Polakom, w przeciwieństwie do daty 17 września, gdyż po wojnie w szkołach uczono innej "prawdy".
   Podczas akademii uczniowie zaprezentowali piosenkę Kaczmarskiego "Ballada wrześniowa", przytoczyli też słowa Andrzeja Sariusza-Skąpskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej: "Nigdy nie pozwólcie, aby ta pamięć była zawłaszczana przez obce osoby, jak to niestety często ma miejsce. Przekażcie kiedyś to posłanie swoim dzieciom, nich ta pamięć trwa. Jeszcze raz powtarzam i zobowiązuję was - pilnujcie tego miejsca i pamięci waszych przodków".

Akademia w ZS w Rozdzielu. Akademia w ZS w Rozdzielu.

PSP W ŻEGOCINIE

Okolicznościowa akademia w PSP w Żegocinie - 17.09.2012 r. Okolicznościowa akademia w PSP w Żegocinie - 17.09.2012 r.

   W Publicznej Szkole Podstawowej w Żegocinie 17 września 2012 roku obchodzono 73 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 73 rocznicę bandyckiego napadu Sowietów na Polskę, który miał miejsce 17 września 1939 roku. W tym oto dniu Związek Sowiecki wbił Polsce "nóż w plecy", atakując ją znienacka i łamiąc w ten sposób wcześniej podpisany pakt o nieagresji. Polska została wzięta "w kleszcze" i podzielona między Niemcy a ZSRR. Oficjalnym powodem zbrojnego wtargnięcia na terytorium RP była ochrona zamieszkujących tzw. Kresy Wschodnie, Białorusinów i Ukraińców. Nasze elity były mordowane zarówno przez Niemców jak i przez Rosjan. Najlepsi przedstawiciele naszego narodu po prostu zginęli w czasie wojny. Wielu z nich zostało zamordowanych właśnie na wschodzie.
Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z rozmiaru zniszczeń i strat poniesionych przez Polskę na skutek tej agresji. Wiedza i pamięć o agresji komunistów ze wschodu w dniu 17 września 1939 roku powinna być znana Polakom. Niestety nadal wielu ludzi nie wie co wydarzyło się w tym dniu. Dlatego w żegocińskiej podstawówce przypomina się te tragiczne rocznice, by dzieci miały świadomość, jaka była historia naszego kraju.
    Uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem Pani Bożeny Banaś i Pani Anny Maurer przygotowali przepiękny program artystyczny, a Pani dyrektor Anna Rogala zakończyła przemówienie tymi słowami: "O prawdę zawsze warto walczyć - bez względu na to, że czasami jest trudna czy bolesna. W kwestii zbrodni dokonanych w czasie II wojny światowej nie możemy przymknąć oczu. Warto pamiętać o przeszłości, dbać o nią, pielęgnować pamięć o przodkach. Bo naród bez przeszłości nie ma przyszłości. Dlatego - Tyle na pewno możemy zrobić. Pamiętać...

Okolicznościowa akademia w PSP w Żegocinie - 17.09.2012 r. Okolicznościowa akademia w PSP w Żegocinie - 17.09.2012 r.
Okolicznościowa akademia w PSP w Żegocinie - 17.09.2012 r. Okolicznościowa akademia w PSP w Żegocinie - 17.09.2012 r.
Okolicznościowa akademia w PSP w Żegocinie - 17.09.2012 r.

[wstecz]