Uczniowie PSP w Żegocinie z wizyta w piekarni.

Uczniowie PSP w Żegocinie z wizyta w piekarni.

UCZNIOWIE Z WIZYTĄ W PIEKARNI - 17-23.09.2012

    Od 17 września do 23 września 2012 r. obchodzony jest w Publicznej Szkole Podstawowej w Żegocinie "Szkolny Tydzień Chleba". Jest on okazją do odbywania zajęć na ten temat oraz wycieczek do piekarni. Dlatego też uczniowie klas I i II odwiedzili pod opieką Pań: Małgorzaty Sumara i Barbary Czech Piekarnię GS w Żegocinie. Dzięń później o chlebie uczyli się w niej uczniowie klasy III a i III b, którzy przybyli do piekarni pod opieką Pań: Genowefy Mittmann i Anny Rogala.
      O tym z czego i jak powstaję chleb, chałka, weka, bułka opowiadał uczniom bardzo ciekawie  kierownik Piekarni - Pan Jerzy Adamczyk. Pokazał też działanie maszyn, które ułatwiają piekarzom codzienną pracę, abyśmy mieli na czas świeże, chrupiące pieczywo. Zajęciom przyglądał się Pan Prezes Zarządu Gminnej Spółdzielni - Stanisław Gołąb, licząc na to, że dzieci zachęcą się do tego, by w przyszłości uczyć się tego pięknego zawodu - piekarza.
    Dzieci zadawały mnóstwo pytań i z prawdziwym zainteresowaniem słuchały odpowiedzi pana kierownika. Miały także możliwość samodzielnego wykonania bułki, rożka, czy obwarzanka. Na zakończenie podziękowały panu Adamczykowi i udały się do szkoły, gdzie wykonywały plakaty promujące zdrowe pieczywo oraz nawołujące do poszanowania chleba.
     Chleb - symbol życia, urodzaju i hojności Boga, odgrywa ważną rolę w wielu kulturach: sakralną, ale też świecką. W kulturze chrześcijańskiej pod postacią opłatka albo kęsa chleba symbolizuje ciało Chrystusa. W kształcie dorodnego bochenka wręczany jest gospodarzowi na tradycyjnym, corocznym święcie ludowym - dożynkach, ale również wita się nim ważnych gości oraz wstępującą do rodzinnego domu parę młodożeńców. W wielu domach kultywowany jest zwyczaj, że przed rozkrojeniem bochenka chleba kreśli się na nim znak krzyża, a każdą upuszczoną kruszynę - jak pięknie napisał Norwid - "Podnoszą z ziemi przez uszanowanie - Dla darów Nieba...".
    Pieczenie chleba w dawnych czasach w naszej okolicy było ciężką pracą i trudnym zadaniem. Chleb otaczany był szczególnym szacunkiem i czcią. Ludzie wierzyli, że chleb jest darem Bożym i daje zdrowie, dostatek, szczęście i spokojne życie. Ludzie szanowali chleb. Bochen chleba miał swoje specjalne miejsce w każdym domu, przykryty serwetą leżał na stole. Podczas posiłku, kiedy zaczynano kroić chleb kreślono na nim znak krzyża. Gdy chleb upadł na ziemię ludzie prędko go podnosili i całowali mówiąc "Boże daruj nam". Nie wolno było dotykać chleba nie umytą ręką, a także nie należało jeść chleba w czapce na głowie. Szanowano również okruchy chleba, które zbierano i wrzucano do pieca lub zjadano. Dziś bardzo często obserwujemy zanik szacunku do chleba i pracy ludzkiej.
    23 września 2012r. odbędzie się "III Święto Chleba w Gminie Żegocina". W obchody tego święta włączyli się też starsi uczniowie żegocińskiej podstawówki ( klasa V). Przygotowują oni pod kierunkiem Pani Bożeny Banaś krótki program poetycki "O chlebie", który będzie można usłyszeć i zobaczyć na placu GS w najbliższą niedzielę.

Uczniowie PSP w Żegocinie z wizyta w piekarni. Uczniowie PSP w Żegocinie z wizyta w piekarni.
Uczniowie PSP w Żegocinie z wizyta w piekarni. Uczniowie PSP w Żegocinie z wizyta w piekarni.

Uczniowie PSP w Żegocinie z wizyta w piekarni.

Uczniowie PSP w Żegocinie z wizyta w piekarni.
Uczniowie PSP w Żegocinie z wizytą w piekarni.

Materiał nadesłany.

[wstecz]