Przekazanie samochodów w Łąkcie Górnej - 02.10.2012 r.

NIEMIECCY STRAŻACY PRZEKAZALI SAMOCHODY DLA OSP GMINY ŻEGOCINA - 02.10.2012

    Od siedmiu już lat trwają wzajemne kontakty niemieckiego Saarlouis z powiatem bocheńskim. Najbardziej intensywny wymiar mają na terenie Gminy Żegocina, do której goście z Niemiec przyjeżdżają właściwie podczas każdego pobytu na terenie powiatu. Materialnym wymiarem tych wizyt są niemieckie samochody pożarnicze, które dzięki ofiarności druhów z Niemiec trafiają na wyposażenie jednostek OSP z tej gminy. Dwa (dla OSP Rozdziele w 2009 r. i OSP Żegocina 2007 r.) sprzedali po okazyjnej cenie. Kolejne dwa strażacy z Saarloius przywieźli osobiście na początku października br. i bezpłatnie przekazali strażakom. Wóz ratownictwa drogowego Magirus - Deutz otrzymali strażacy z OSP w Łąkcie Górnej, bus marki Ford jest darem dla drużyn młodzieżowych Gminy Żegocina i trafi na stan OSP w Żegocinie. Oba pojazdy były używane przez wiele lat, ale są w dobrym stanie, o czym świadczy fakt, że bez problemu przejechały 1200 km dzielących Żegocinę od Saarlouis. Po niewielkich remontach i uzupełnieniach będą służyć polskim strażakom, a właściwie tutejszej ludności jeszcze przez wiele lat.
    Tak zapewniali ofiarodawcy podczas uroczystości przekazania, która odbyła się 2 października 2012 roku na placu przed remizą OSP w Łąkcie Górnej. Zanim jednak odbyło się przekazanie, druhowie z Niemiec przeprowadzili dokładny instruktaż dla polskich kierowców, którzy będą prowadzić oba pojazdy. Potem, na uroczystej zbiórce przybyłych gości z Niemiec (Reiner Quirin, Waldemar Fusek, Patrick Diewald, Manuel Ecker, Hans Jorg Arweiler, Martin Wollscheid) oraz polskich uczestników tego spotkania (m.in. radny powiatowy Piotr Krawczyk, Komendant Powiatowy PSP w Bochni Krzysztof Kokoszka, sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bochni Tadeusz Olszewski) powitał Prezes Zarządu OSP w Łąkcie Górnej Zdzisław Wrona.
    Kolejnym mówcą był Wójt Jerzy Błoniarz, który wyraził uznanie dla gości z Niemiec za ich trud przywiezienia samochodów oraz złożył podziękowania za szlachetny dar. Przemawiając w imieniu delegacji niemieckiej Reiner Quirin stwierdził, że dobrze już zna drogę do Bochni i z każdym przyjazdem staje się ona sybolicznie krótsza. Wyraził przekonanie, że podarowane pojazdy trafiły w dobre ręce i będą długo jeszcze służyć strażakom i mieszkańcom gminy Żegocina. Przekazał na ręce Wójta Jerzego Błoniarza kluczyki do obu samochodów, a ten z kolei wręczył je kierowcom: Ryszardowi Adamczykowi z OSP Łąkta Górna i Janowi Mrozowi z OSP w Żegocinie.
    Naczelnik OSP Łąkta Górna Janusz Stańdo zaprosił zebranych do świetlicy na poczęstunek, ale wcześniej jeszcze wykonano pamiątkową fotografię wszystkich uczestników tej uroczystości. Tam przemawiał jeszcze Prezes Zarządu Gminnego Oddziału ZOSP RP w Żegocinie Leopold Grabowski, który także w imieniu strażaków Gminy Żegocina podziękował za przekazane dary. Po zjedzeniu obiadu nastąpiła jeszcze sympatyczna część spotkania - wręczenie upominków dla gości z Niemiec oraz Krzysztofa Kokoszki i Wójta Jerzego Błoniarza.
    Tak więc należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego jednostka z Łąkty Górnej otrzymała pojazd do ratownictwa drogowego, co znacznie poprawi mobilność i możliwości działania tej jednostki, zlokalizowanej w pobliży ruchliwej drogi wojewódzkiej 965. Wszyscy życzyli druhom z Łąkty, aby pojazd ten służył wyłącznie do ćwiczeń, a jeśli już będzie taka potrzeba, dobrze spisywał się w akcjach ratowniczych, przynajmniej tak dobrze, jak do tej pory służył fajermanom z Saarlouis.

FOTOGALERIA

Przekazanie samochodów w Łąkcie Górnej - 02.10.2012 r. Przekazanie samochodów w Łąkcie Górnej - 02.10.2012 r.
Instruktaż. Instruktaż.
Ostatnie chwile przed zbiórką. Rozpoczęcie uroczystości przekazania.
rzemawia Prezes OSP Łąkta Górna - Zdziwsław Wrona. Przemawia Prezes OSP Łąkta Górna - Zdziwsław Wrona.
Przemawia Wójt Jerzy Błoniarz. Przemawia Reiner Quirin.
Reiner Quirin przekazuje kluczyki do samochodów Wójtowi Błoniarzowi. Wójt przekazuje kluczyki naczelnikom OSP.
Dziękuje Komendant Gminny OSP Janusz Stańdo. Przemawia niemiecki kierowca Magirusa.
Niemieccy strażacy żegnają się z autami. Pamiątkowa fotografia.
W drodze do świetlicy. Spotkanie w Świetlicy OSP Łąkta Górna.
Przemawia Prezes - Leopold Grabowski. Przemawia Wójt Jerzy Błóniarz.
Wręczanie upominków. Wręczanie upominków.
Podziękowania od drużyny młodzieżowej. Wpis do Kroniki OSP Łąkta Górna.

Przekazanie samochodów w Łąkcie Górnej - 02.10.2012 r.

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]