V. Diecezjalny Zjazd Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych.

V. DIECEZJALNY ZJAZD RODZINY SZKÓŁ ŚWIĘTYCH I BŁOGOSŁAWIONYCH - 11.10.2012

   Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych, która skłania nas do refleksji nad własnym życiem i drogą do świętości. Wierzymy, że rzesze Świętych cieszą się już oglądaniem Boga w niebie, wierzymy też w ich orędownictwo i pomoc. Chętnie uciekamy się do swoich „ulubionych Świętych” gdy potrzebujemy „wsparcia z góry”. Ich wiara nas zachwyca a postawa wobec Boga i ludzi inspiruje do naśladowania w życiu codziennym. Te wzorce osobowe to gotowy program wychowawczy. Dlatego też, coraz częściej społeczności szkolne szukając godnych patronów szkół wybierają osoby zaliczone już w poczet świętych czy błogosławionych. Takich szczególnych pomocników i opiekunów czyli Patronów mają w naszej gminie trzy szkoły: w Bytomsku szkole patronuje św. Mikołaj, w Żegocinie Zespół Szkół ma za Patronkę św. Jadwigę a Zespół Szkół w Łąkcie Górnej nosi im. bł. Jana Pawła II. Wkrótce dołączy do nich czwarta szkoła, bowiem 22 listopada 2012 r. Gimnazjum przy Zespole Szkół w Rozdzielu otrzyma im. bł. Karoliny Kózkówny.
    Kilka lat temu ks. bp. Wiktor Skworc powołał Diecezjalną Rodzinę Szkół im. Świętych i Błogosławionych. Szkoły należące do tej rodziny spotkały się już po raz piąty na specjalnym zjeździe. Tym razem spotkanie odbyło się 11 października 2012 r. w Siedliskach Tuchowskich. Tamtejsza Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum obchodzą w tym roku 10-tą rocznicę nadania imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
    W Zjeździe uczestniczyły delegacje z ponad 30 szkół z całej diecezji, w tym dwie szkoły z naszej gminy. Publiczną Szkołę Podstawową im. św. Mikołaja w Bytomsku reprezentowała delegacja w składzie pani Dyrektor Barbara Janicka – Mikus, pani Teresa Libera – katechetka oraz poczet sztandarowy: Renata Dziedzic, Jolanta Jędrzejek i Piotr Rozum. Zespół Szkół w Żegocinie reprezentował poczet sztandarowy - Agnieszka Gąsiorek, Justyna Jędrzejek i Kamil Długosz i ks. katecheta Antoni Lelito.
    Spotkanie Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych rozpoczęło się od uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym p.w. Chrystusa Króla w Siedliskach Tuchowskich, której przewodniczył ks. biskup ordynariusz Andrzej Jeż. W homilii ks. Biskup podkreślił, że to niezwykłe spotkanie zeszło się w czasie z inauguracją Roku Wiary. Po Eucharystii wszystkie poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście przeszli do Zespołu Szkół w Siedliskach, gdzie odbyła się drugą część uroczystości. Młodzież przedstawiła program artystyczny oparty na 8 błogosławieństwach i myślach kard. Stefana Wyszyńskiego. Pokazano też prezentację multimedialną „Idzie nowych ludzi plemię” na temat szkoły i jej działań dydaktyczno - wychowawczych. Na koniec oficjalnej części odbył się koncert parafialnej młodzieżowej orkiestry z Siedlisk Tuchowskich. Szkoła posiada Izbę Regionalną i Izbę Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego, można było je zwiedzić po uroczystości.

V. Diecezjalny Zjazd Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych.

V. Diecezjalny Zjazd Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych.

V. Diecezjalny Zjazd Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych.

V. Diecezjalny Zjazd Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych.

V. Diecezjalny Zjazd Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych.

Materiał nadesłany: T.L.

[wstecz]