Prelekcje o zdrowiu w PSP w Żegocinie - 23.11.2012 r.
PRELEKCJE O ZDROWIU - PSP W ŻEGOCINIE - 23.11.2012

   Jak żyć długo w dobrym zdrowiu - to zasadniczy temat spotkania, zorganizowanego dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie. Temat ten referowali zaproszeni goście z Bochni - Pani Eleonora Chmielarska oraz lekarz - Pan Marek Kania. Spotkanie zorganizowane zostało w dniu 23 listopada 2013 roku w związku z Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej oraz realizowanym w szkole projektem "Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem".
   Celem Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na wkład, jaki do społeczeństwa wnoszą osoby starsze. Jest to również okazja, by zachęcić polityków, samorządy lokalne i inne zainteresowane strony do podejmowania konkretnych działań z myślą o tworzeniu warunków sprzyjających aktywności osób starszych i wzmacnianiu solidarności międzypokoleniowej.
   Prelekcje dla uczniów klas I - VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Żegocinie zorganizowane zostały przez Panią Jolantę Sajdak - nauczyciela przyrody. Pan doktor Marek Kania - lekarz medycyny, specjalista chorób wewnętrznych, praktykujący w Bochni - uznany za bardzo dobrego lekarza, jest laureatem wyróżnienia "Błękitnej Niezapominajki". W swojej pogadance lekarz zwracał uwagę dzieciom jak dbać o zdrowie, aby uniknąć w przyszłości zawału serca, raka lub innej ciężkiej choroby. Po kolei objaśnił zasady zdrowego życia, wypisane na rozdanym dzieciom karteczkach, noszących tytuł "Szanuj swoje serce": 
1.    Bądź aktywny fizycznie - uprawiaj sporty.
2.    Zdrowo się odżywiaj, ogranicz słodycze, pokarmy tłuste i wysokokaloryczne.
3.    Utrzymuj prawidłową wagę ciała.
4.    Unikaj narkotyków, papierosów i innych wspomagaczy.
5.    Dbaj o żeby i higienę jamy ustnej.
6.    Gdy jesteś chory zgłoś się do lekarza.
7.    Zgłaszaj się okresowo na badania profilaktyczne.
    Drugi wykład o zdrowym trybie życia wygłosiła Pani Eleonora Chmielarska - mieszkanka Bochni, emerytowana pielęgniarka i wielka propagatorka zdrowego stylu życia. Swoją edukacją ekologiczna obejmuje od ponad 40 lat najmłodszych mieszkańców naszego powiatu już od przedszkola. Wychowuje, uczy i kształtuje właściwe postawy i nawyki, na które zabrakło miejsca w programach szkolnych. Dzięki jej inicjatywie przy miejskim Domu Kultury w Bochni powstał Klub Seniora oraz Klub Młodych Ekologów. Młodzież pod jej okiem zakłada ogródki, sadzi drzewa. Poza tym angażuje młodych do twórczej i artystycznej postawy. Jej konkursy i pomysły angażują całe miasto, obecnie rozszerzają się poza powiat bocheński. Dzięki niej Bochnia może pochwalić się kilkoma interesującymi konkursami min. "Niech całe miasto tonie w kwiatach", "Łańcuszek papieskich serc", "Najładniejszy ogród i balkon". Na spotkaniach Klubu Młodych Ekologów uświadamia uczniom, czym jest szacunek, dobro i miłość do najbliższych. Laureatka "Błękitnej Niezapominajki" jest osobą ciepłą, pogodną i energiczną. Wszystko co robi dla młodych jest autentyczną potrzeba płynąca z jej serca i chęci pomocy.
    W swojej pogadance wspominała między innymi o wiosennej kuracji oczyszczającej pokrzywą, podała przepisy na "Wigilijną eko - polewkę Eleonory" oraz "Nalewkę czosnkową", a przepisy te zostawiła u Pani Anny Rogala - dyrektorki PSP w Żegocinie), przedstawiła kilka wierszy o tematyce ekologicznej, zachęcała do utworzenia w szkole Klubu Małych Ekologów.
   Pod koniec spotkania Pani Dyrektor Anna Rogala podziękowała prelegentom pamiątkowymi dyplomami i kwiatami i zaprosiła ich do szkoły jeszcze na wiosnę, twierdząc, że o potrzebie dbania o zdrowie trzeba ciągle przypominać, aby wyrobić właściwe nawyki. Poprosiła także uczniów, aby usłyszane informacje i otrzymane ulotki przekazali swoim bliskim i w ten sposób usiłowali pomóc im dbać o zdrowie.

Powitanie prelegentów. Prelekcja doktora Marka Kani.
Uczniowie słuchający pogadanki. Prelekcja doktora Marka Kani.
Pogadanka Eleonory Chmielarskiej. Pogadanka Eleonory Chmielarskiej.
Pogadanka Eleonory Chmielarskiej. Uczniowie słuchający pogadanki.
Pogadanka Eleonory Chmielarskiej. Podziękowania dla prelegentów.
Prelekcje o zdrowiu w PSP w Żegocinie - 23.11.2012 r.

Materiał nadesłany: A.R.

[wstecz]