Serwis internetowy o cyfryzacji - wszystkie dane.

KOMUNIKATY W SPRAWIE CYFROWEGO ODBIORU TELEWIZJI

Wyłączenie telewzji analogowej - Żegocina - 20 maja 2013 r.

Cyfryzacja to zastępowanie analogowego strumienia danych danymi cyfrowymi. Strumieniem danych jest np. sygnał telewizyjny czy radiowy.
   Cyfryzacja umożliwia lepsze wykorzystanie pasma częstotliwości potrzebnych do działania wszelkiego rodzaju usług, projektów naukowych, wojska i służb publicznych (np. pogotowie, straż). Pasmo to nie jest nieograniczone. Dlatego cyfryzację na dużą skalę - także sygnału telewizji naziemnej - przeprowadzają wszystkie kraje, w tym Polska.
  Większa liczba programów telewizyjnych, poprawa jakości obrazu i dźwięku, a dodatkowo, telewizja wysokiej rozdzielczości, wielokanałowy dźwięk przestrzenny, wiele dodatkowych informacji - np. o zawartości programów na wiele dni naprzód, równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych np. w kilku językach), napisów itp.
Utrzymanie stałej i dobrej jakości obrazu i dźwięku w granicach zasięgu stacji nadawczej (np. poprzez eliminację efektu odbić i innych zakłóceń obrazu).
Dostęp do usług dodatkowych, w tym o charakterze interaktywnym, wtedy gdy odbiornik TV lub dekoder podłączony jest także do internetu.

    W związku ze zbliżającym się w Małopolsce przełączeniem sygnału telewizyjnego z analogowego na cyfrowy, przekazujemy Państwu na prośbę Wojewody Małopolskiego dwa komunikaty.
    Pierwszy komunikat skierowany jest do mieszkańców i dotyczy możliwości pojawienia się kanałów płatnych i kodowanych operatorów komercyjnych, a także zmiany kolejności dotychczasowych kanałów po włączeniu naziemnej emisji cyfrowej.
     Drugi komunikat skierowany jest do administratorów AZART (zbiorczych instalacji antenowych) i operatorów kablowych sieci telewizyjnych.

Komunikat 1
   Niektóre odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej umieszczają na liście kanałów płatne i kodowane programy radiowe i telewizyjne. Czasami pojawiają się one na początku listy. Programy kodowane wchodzą w skład platformy jednego z operatorów komercyjnych. Nie są one częścią wdrożenia bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.
Informujemy, że w przypadku pojawienia się na liście kanałów zakodowanych programów, istnieje możliwość utworzenia w telewizorze lub dekoderze cyfrowym własnej listy kanałów, zawierającej tylko programy wybrane przez użytkownika.

Komunikat 2
   Przypominamy, że na stronie www.cyfryzacja.gov.pl w dziale "dokumenty" dostępne są Wytyczne dotyczące modernizacji antenowych instalacji zbiorowych (AIZ) po wprowadzeniu DVB-T (http://static.cyfryzacja.gov.pl/files/documenty)
   Pomocne będzie również dostępne w tym samym dziale specjalne opracowanie Wymagania techniczne i eksploatacyjne dla antenowych instalacji zbiorowych przeznaczonych do reemisji usług radiodyfuzji naziemnej (http://static.cyfryzacja.gov.pl/files/documenty ).

   W razie dalszych pytań należy kontaktować się z bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 800 00 77 88 lub skorzystać z elektronicznego formularza kontaktowego dostępnego pod adresem http://www.cyfryzacja.gov.pl/Kontakt,31.html.

                                                                                                                        Z poważaniem

                                                                                                                        Monika Frenkiel - Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego
                                                                                                                        tel. 12 392 11 16, 601483277

[wstecz]