Karpacki Wyścig Kurierów 2013

    Na trasie tegorocznego Wyścigu Kurierów Górskich, który składa się z prologu i 4 etapów, znalazła się Gmina Żegocina. Kolarze przejadą przez nią podczas III etapu w sobotę, 4 maja 2013 roku, około godziny 15. Szczególnie emocjonująca będzie rywalizacja na przełęczy Widoma w Rozdzielu, gdzie zlokalizowano premię górską.
    Informujemy, że w związku z tym wystąpią okresowe utrudnienia w ruchu na drodze wojewódzkiej 965, a kibiców kolarstwa zapraszamy do kibicowania.

RELACJE

PROLOG - DOHNANY - 01.05.2013

Triumfatorzy prologu.

   W środowe, słoneczne popołudnie 1 maja 2013 roku oficjalnie rozpoczęła się tegoroczna odsłona Karpackiego Wyścigu Kurierów. Walki w jednym z największych etapowych wyścigów dla zawodników do lat 23, organizowanym w Środkowej Europie, przystąpiło ostatecznie 152 zawodników z 28 zespołów. Do słowackich Dohnan, gdzie rozegrany został prolog, ostatecznie nie dotarły anonsowane wcześniej afrykańskie reprezentacje z Egiptu i Algerii.
     Wyścig zaczął się od prologu. Na 2-kilometrowym płaskim odcinku z dwoma nawrotami najszybszym okazał się Boris Vallee z belgijskiego zespołu kontynentalnego Color Code - Biowanze.Miejsce drugie zajął Timo Roosen (WV De Jonge Renner), trzeci był Andrzej Bartkiewicz (Wibatech Brzeg). Najlepszą drużyną wyścigu po prologu zostało Color Code - Biowanze, której zawodnicy ruszą na trasę 1. etapu z żółtymi numerami Lotto.

I ETAP: DOHNANY (SK) – HORNI LIDEC (CZ) – DOHNANY (SK) - 02.05.2013

Zwycięzca I etapu.

    Zwycięstwem Holendra Jeroena Meijersa z WV de Jonge Renner zakończyła się rywalizacja na 1. etapie Karpackiego Wyścigu Kurierów.
   Po sprinterskiej rozgrywce na linii mety wyprzedził on swojego starszego o dwa lata brata Daana z Cycling Team Jo Piels i objął
prowadzenie w klasyfikacji generalnej Gaz System.   
    Najlepszym Polakiem na etapie był Przemysław Kasperkiewicz z WV De Jonge Renner, który zajął 6. miejsce. 8. był Wojciech Migdał z narodowej kadry Polski, zaś na 10. pozycji sklasyfikowano Emanuela Piaskowego z TKK Pacific Toruń.
   Po 1. etapie prowadzenie w klasyfikacji górskiej  Tauron objął Sebastian Wotschke (KED - Stevens Team Berlin), najaktywniejszym zawodnikiem jest Erik Baska (Dukla Trencin Trek), który do 2. etapu założy  niebieską koszulkę Janom. Na pierwszym miejscu w klasyfikacji punktowej Tipos jest obecnie Sjors Roosen (Cycling Team Jo Piels), a zwycięski dziś Jeoren Miejers zgarnął także białą koszulkę najlepszego zawodnika poniżej 21 lat sponsorowaną przez dohnański EpicKlub. 

II ETAP: DOHNANY (SK) -  STARA BYSTRICA (SK) - 03.05.2013

Zwycięzca II etapu.

   Zwycięstwem Słowaka z Dukli Trencin Trek, Michaela Kolara, zakończyła się piątkowa odsłona Karpackiego Wyścigu Kurierów 2013. Po chaotycznym finiszu pokonał on w sprincie Niemca Matthiasa Plarrego (LKT Team Brandenburg) i Czecha Tomasa Koudelę (Reprezentacja Czech). Na pozycji lidera klasyfikacji generalnej Gaz System Jeroena Meijersa (WV De Jonge Renner) zmienił jego starszy brat Daan Meijers (Cycling Team Jo Piels).  Z Polaków najwyżej sklasyfikowany został Przemysław Sobieraj z KS Pogoń Mostostal Puławy, który zajął 5. miejsce, a 6. był jego teamowy kolega Michał Czerkies.
    Pomarańczową koszulkę klasyfikacji generalnej Gaz System założył Daan Meijers z Jo Piels, odbierając ją swojemu młodszemu bratu Jeroenowi z WV De Jonge Renner, który zachował biały tykot najlepszego zawodnika do lat 21 Epic Klub.
    Najaktywniejszym zawodnikiem z niebieską koszulką Jaonom po finiszu w Starej Bystricy został Oleksandr Golovash, a czerwoną koszulkę Tipos dla najlepiej punktującego zawodnika utrzymał Erik Baska z Dukli Trnecin Trek.

III ETAP: JABŁONKA - CIĘŻKOWICE - 04.05.2013

Zwycięzca III etapu.

   Zwycięstwo na trzecim etapie Karpackiego Wyścigu Kurierów wywalczył Stefan Poutsma z holenderskiej ekipy Cycling Team Jo Piels, który dzięki bonifikacie czasowej zdobytej na mecie w Ciężkowicach objął również prowadzenie w klasyfikacji generalnej Gaz System.
  Najlepszym z Polaków był Arkadiusz Owsian z KS Pogoń Mostostal Puławy, który zajął 4. miejsce.
   Na dzień przed zakończeniem wyścigu różową koszulkę Tauron dla najlepszego górala nadal utrzymuje Patryk Stosz, a najaktywniejszy w dalszym ciągu jest Erik Baska, który poza niebieską koszulką Janom posiada również czerwony trykot Tipos przeznaczony dla lidera klasyfikacji punktowej.
    Do niedzielnego etapu z Radłowa do Tarnowa w białej koszulce EpicKlub dla najlepszego zawodnika U21 wyruszy Jeroen Meijers z WV De Jonge Renner. On i jego koledzy przypięte będą mieli również żółte numery Lotto honorujące najlepszą drużynę wyścigu.

Przejazd kolarzy przez centrum Żegociny.

KOLARZE KARPACKIEGO WYŚCIGU KURIERÓW NA TERENIE GMINY ŻEGOCINA

    Przejazd kolarskiego peletonu Karpackiego Wyścigu Kolarskiego przez Żegocine nie wzbudził wielkiego zainteresowania. Wcentrum Żegociny zgromadziłosię tylko kilkanaście osób, specjalnie przybyłych na tę okoliczność. Na powitanie kolarzy wywieszono transparent. Okazało się, że kolarze tego dnia nieco wyprzedzili podany harmonogram i na teren Gminy Żegocina wjechali kilkanaścieminut wcześniej niż było to zaplanowane.
   Podjazd pod Rozdziele od strony Laskowej okazał się dla młodych kolarzy sporym wyzwaniem. To tam podzieliła się czołówka kolarskiego peletonu. Prowadzenie objęli Ukrainiec z Kiev oraz Słowak z Dukli Trencin. Za nimi podążała pozostała czwórka harcowników, a przed peletonem pojawiło się polskie trio w składzie Bartosz Warchoł (Reprezentacja Polski), Emanuel Piaskowy (TKK Pafific Toruń) oraz wcześniej już prezentujący swoje możliwości Patryk Stosz. Na Widomej, gdzie był premia górska, pierwszą trójkę stanowili Barashchuck, Kolar i Roosen. Na długim i krętym zjeździe w stronę Żegociny czołówka ponownie się zjechała tworząc kilkuosobową grupę ucieczkową.  W centrum Żegociny pojawiła się najpier 5-osobowa grupka uciekinierów, za którą podążał z 10 sekundowym oóźnieniem jeden kolarz. Zasadniczy peleton pojawił się tu z 72 sekundowym opóźnieniem. Z dużą szybkością przemknął przez centrum wsi i pojechał w kierunku Łąkty Górnej. Za tą zasadniczą grupą w mniejszych już grupkach jechali maruderzy. Ostatni z nich przejechał przez Żegocinę w minutę po peletonie. Jak się potem okazało ucieczka została zlikwidowana.

W oczekiwaniu na przyjazd kolarzy. Żegocina powitala kolarzy banerem.
Przejazd kolarzy KWK przez centrum Żegociny - 04.05.2013r. Uciejąkająca grupa 5 kolarzy.
Przejazd kolarzy KWK przez centrum Żegociny - 04.05.2013r. Przejazd kolarzy KWK przez centrum Żegociny - 04.05.2013r.
Przejazd kolarzy KWK przez centrum Żegociny - 04.05.2013r. Przejazd kolarzy KWK przez centrum Żegociny - 04.05.2013r.
Przejazd kolarzy KWK przez centrum Żegociny - 04.05.2013r. Przejazd kolarzy KWK przez centrum Żegociny - 04.05.2013r.
Przejazd kolarzy KWK przez centrum Żegociny - 04.05.2013r. Przejazd kolarzy KWK przez centrum Żegociny - 04.05.2013r.

Przejazd kolarzy KWK przez centrum Żegociny - 04.05.2013r.

IV ETAP: RADŁÓW - TARNÓW - 05.05.2013

Zwycięzcy na mecie w Tarnowie.

   118 kilometrów mieli do pokonania zawodnicy w ostatnim dniu rywalizacji w piątej po reaktywacji edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów. Przerzedzony dość mocno peleton zjechał się na rynek w Radłowie, gdzie wyznaczony był start i choć od wczesnych godzin porannych cała okolica spowita była we mgle, to przed południem rozpogodziło się i kolarzom towarzyszyło piękne słońce.
   Na ostatnim etapie Karpackiego Wyścigu Kurierów z metą w Tarnowie zwycięstwo wywalczyć zdołał Paweł Franczak, który po finiszu z grupy linię mety przekroczył przed swoim drużynowym kolegą z Wibatech Brzeg, Andrzejem Bartkiewiczem. Na najwyższym stopniu końcowej klasyfikacji generalnej Gaz System stanął – podobnie jak przed rokiem – Holender z zawodowej grupy Jo Piels. Tym razem był to Stefan Poutsma. 6. miejsce w wyścigu zajął Przemysław Kasperkiewicz, będący najlepszym z Polaków.
   Po zaciętej walce na sekundy pomarańczową koszulkę klasyfikacji generalnej, którą w tym roku sponsorował Gaz System, obronić zdołał Stefan Poutsma.

    To już drugi rok z rzędu w Karpackim Wyścigu Kurierów największe brawa zbiera reprezentant holenderskiej grupy Cycling Team Jo Piels. Drugie miejsce ostatecznie zajął tego drużynowy kolega Daan Meijers, a podium dopełnił… jego młodszy brat Jeoren Meijers z WV De Jonge Renner. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Przemysław Kasperkiewicz – także z De Jonge Renner. Górski mistrz Polski juniorów zajął 6. miejsce, tracąc zaledwie 12 sekund.
    W klasyfikacjach sprinterskiej Janom i punktowej Tipos triumfował Słowak Erik Baska (Dukla Trencin Trek), najlepszym góralem z różową koszulką Tauron został Patryk Stosz (TC Chrobry Lasocki Głogów), a największy awans w klasyfikacji generalnej podczas całego wyścigu zaliczył Otto Vergaerde (Ovyta – Eijssen – Acrog), zabierając ze sobą czarną koszulkę Termalica. Pośród zawodników z roczników 1993 – 1994 najlepiej wypadł Jeoren Meijers, zakładając białą koszulkę Epic Klub, a na dokładkę on i jego koledzy z WV De Jonge Renner zgarnęli żółte trykoty Lotto za zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej.

RELACJA WIDEO Z PRZEJAZDU PRZEZ ŻEGOCINĘ >>>

WIĘCEJ O III ETAPIE >>>

ZAPOWIEDŹ

    We wtorek 26 marca 2013 roku w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego odbyła się oficjalna prezentacja tegorocznej odsłony Karpackiego Wyścigu Kurierów – największego etapowego wyścigu dla zawodników do lat 23 rozgrywanego w Środkowej Europie.
     To będzie już piąta po reaktywacji (pierwszy rozegrano w 1975 roku, reaktywacja w 2009) odsłona Karpackiego Wyścigu Kurierów. W tym roku zawodnicy rywalizować będą ze sobą o pomarańczowy trykot zwycięzcy klasyfikacji generalnej w dniach 1 - 5 maja. W tym czasie przemierzą szosy trzech krajów - Słowacji, Czech i Polski. Miastami etapowymi będą m.in. słowackie Dohnany i Stara Bystrica oraz polskie Ciężkowice i Radłów. 
Etapy Karpackiego Wyścigu Kurierów 2013:
1.05 – Dohnany (SK) - prolog
2.05 – Dohnany (SK) – Horni Lidec (CZ) – Dohnany (SK)
3.05 – Dohnany (SK) – Stara Bystrica (SK)
4.05 – Jabłonka (PL) – Ciężkowice (PL)
5.05 – Radłów (PL) – Tarnów (PL).
    W prezentacji uczestniczyli organizatorzy zarówno z polskiej, jak i słowackiej strony, a także przedstawiciele miast partnerskich oraz sponsorów. W tarnowskim teatrze, gdzie odbyła się konferencja, obecni byli również pierwsi twórcy wyścigu, którzy przekazali archiwalne materiały Karpackiego Wyścigu Kurierów.
    - To bardzo ważny wyścig dla kolarzy do lat 23. To właśnie na nim odkrywane są młode talenty kolarstwa, które w przyszłości będą rywalizować na zawodowym poziomie - mówił podczas prezentacji dyrektor wyścigu Tomasz Wójcik.
   Zostały również zaprezentowane tegoroczne koszulki liderów poszczególnych klasyfikacji: generalna (pomarańczowa) - sponsor Gaz – System; zwycięzca etapu (popielata) - sponsor Karpacka Spółka Gazownictwa; górska (różowa) - sponsor Tauron Polska Energia; aktywnych (błękitna) - sponsor Janom; najlepszych zawodników 19-20 lat (biała) - sponsor Epicklub; punktowa (czerwona) - sponsor Tipos.

III ETAP - 04.05.2013 - SOBOTA

KWK 2013.

12:50 0 km JABŁONKA, URZĄD GMINY - start do 3 etapu
13:15 17 km Spytkowice
13:25 22 km Wysoka - premia górska TAURON
13:35 27 km Jordanów - premia lotna JANOM
14:05 49 km Mszana Dolna
14:20 59 km Gruszowiec - premia górska TAURON
14:35 70 km Tymbark
14:45 76 km Limanowa
15:00 85 km Rozdziele - premia górska TAURON
15:05 88 km Żegocina
15:15 96 km Muchówka
15:25 102 km Lipnica Murowana - premia lotna JANOM
15:35 109 km Tymowa
15:42 114 km Jurków
15:50 120 km Melsztyn
16:00 126 km Zakliczyn - premia lotna JANOM
16:20 135 km Gromnik
16:30 143 km CIĘŻKOWICE, RYNEK - meta III etapu.

Mapka III etapu.

Mapka III etapu KWH - 04.05.2013 r.

[wstecz]