Figura w Bytomsku po renowacji - 2013 r.

RENOWACJA FIGURY W BYTOMSKU - X.2012-VI.2013

    Na terenie Gminy Żegocina jest około 100 krzyży, figur i kapliczek przydrożnych. Wszyskie świadczą o religijności tutejszego ludu i w większości są zadbane. Ale są też i takie, które wymagają remontu.
   jedną z nich była przydrożna, kamienna figura w Bytomsku, ulokowana w pobliżu miejscowej szkoły, która jest ściśle związana w rodem Fąfarów. Wyryty w dolnej części figury napis "Fundator. Fonfara Kasper.1902. Roku 1864" pozwala przypuszczać, że zbudowano ją w 1864 roku jako wotum za jakieś wydarzenie związane z tą rodziną. Najprawdopodobniej chodzi o szczęśliwy powrót z wojny. Co oznacza data 1902 - nie wiadomo. Nie jest znane nazwisko rzeźbiarza, który wykonał figurę, ale być może wykonał ją ożeniony w Bytomsku Teodor Twaróg (1824 - 1904) - autor wielu podobnych figur znajdujących się w najbliższej okolicy.
    W ciągu minionego wieku figura była przynajmniej trzykrotnie odnawiana, za każdym razem przez rodzinę Fundatora. Odnowiona została m. in. w roku 1902 i 1971. W 1984 roku, przed prymicjami ks. Kazimierza Fąfary, odmalowana została przez Kwiatkowskiego ze Słopnic.
   W październiku 2012 roku rozpoczęła się kolejna renowacja figury, sfinansowana przez Andrzeja Fąfarę. Było to konieczne, gdyż z biegiem czasu podniszczała. Prace kamieniarskie wykonywało dwie osoby: Kazimierz Smolik z Bochni, potem Andrzej Stach z Kamionki i to on wykonał zasadnicze prace. Pracował ze swoim sąsiadem. - Jestem zadowolony z ich pracy. Wszystkie postacie zostały odkute na nowo. Najwięcej pracy były przy postaci Matki Boskiej. Zrobiono też nowy daszek. Postanowiliśmy nie malować odkutych postaci. Figurę na chwałę Panu Bogu zbudowali pradziadowie, a ja teraz chciałem zrobić tak, aby dobrze wyglądała przez wiele następnych lat. Dlatego zaimpregrnowano kamień specjalnym środkiem ochronnym - informuje Andrzej Fąfara. 
   Na początku maja 2013 roku odbyło się przy odnowionej figurze nabożeństwo majowe, podczas którego  ks. dr Kazimierz Fąfara (brat Andrzeja), za zgodą księdza proboszcza Leszka Dudziaka i z jego obecnością, dokonał poświęcenia figury, która prezentuje się jak nowa. Należy dodać, że nieco zmieniły się po tej renowacji napisy, niektóre usunięto, inne poprawiono pod względem pisowni. Zasadnicza różnica polega na tym, że całkowicie zrezygnowano z malowania postaci na płaskorzeźbach.
   Od wielu lat odbywają się przy tej właśnie figurze nabożeństwa majowe. W ostatnich latach prowadziły je: Janina Krawczyk, potem jej córka Rozalia Dziedzic, a po  jej śmierci różne osoby, w tym Barbara Matlęga, z domu Fąfara. Obecność na tych nabożeństwach dzieci i młodzieży może świadczyć o tym, że religijna tradycja nabożeństw majowych w Bytomsku, nie zaginie. 
   Jeszcze jedno. Remont figury w Bytomsku został sfinansowany przez osobę prywatną. Niedawno pojawiła się jednak możliwość pozyskania dotacji na remont zabytkowych kapliczek i figur przydrożnych. Samorząd Gminy Żegocina przygotował wnioski i ubiega się o pozyskanie środków na remont dwóch figur w Łąkcie Górnej: przy parku podworskim oraz przy drodze powiatowej w kierunku Kierlikówki.

fig01.jpg (30763 bytes)

fig02.jpg (42071 bytes)

fig03.jpg (39700 bytes)

1998 r. 2011 r. 2013 r.
Wizerunek Św. Elżbiety.  Wizerunek Św. Elżbiety

Wizerunek Św. Elżbiety - przed i po renowacji.

michal01.jpg (55137 bytes) Wizerunek Św. Michała Archanioła

Wizerunek Św. Michała Archanioła przed i po renowacji.

Trzej Królowie Trzej Królowie

Trzej Królowie oraz inskrypcje - przed i po renowacji.

Majówka 2012. Obecny widok figury w Bytomsku.

Majówka 2012.

Obecny widok figury w Bytomsku.

[wstecz]