Dożynki Powiatu Bocheńśkiego - 18.08.2013 .
DOŻYNKI POWIATU BOCHEŃSKIEGO - 18.08.2013

    Dożynki Powiatowe, zorganizowane 18 sierpnia 2013 roku w Bochni składały się zasadniczo z trzech części. Pierwszą były prezentacje na bocheńskim rynku. Organizatorzy przygotowali scenę, na której miały przez trzy kwadranse prezentować swój dorobek kulturalny gminy. Niestety nie zaprezentowała się żadna z gmin. Funkcjonowało natomiast kilka stoisk, m.in. KRUS-u, Biblioteki Powiatowej, Zespołu Szkół z Dąbrowicy i mini wesołe miasteczko.
    Z powodu upału przybywające z wieńcami delegacje chowały się w cieniu drzew. Około godziny 14.20 korowód z wieńcami żniwnymi (tylko 13  z 5 gmin), pocztami sztandarowymi ludowców, samorządowców - w tym roku wyjątkowo skromny, przeszedł w ciszy na Plac Sanktuaryjny przy Bazylice Św. Mikołaja.
    O godzinie 14.30 rozpoczęła się uroczysta, koncelebrowana msza święta, której przewodniczył obchodzący 25-lecie kapłaństwa ksiądz - Czesław Paszyński - proboszcza w Borzęcinie, który wygłosił również homilię. - Prosimy dzisiaj Dobrego Boga, aby przyjął od nas dziękczynienie za wszelkie dary Nieba przekazane poprzez płody ziemi, pracę rąk ludzkich, a także otrzymane łaski - powiedział witając przybyłych wiernych,  w tym delegacje z wieńcami i przedstawicieli samorządów ksiądz dr Zdzisław Sadko.
   W tym roku Gmina Żegocina jedynie symbolicznie zaznaczyła swój udział w tym święcie, gdy Wójt Jerzy Błoniarz złożył podczas nabożeństwa dar ofiarny.
   W trzeciej części święta plonów odbył się tradycyjny konkurs wieńców żniwnych. Jury złożone z samorządowców (Wicestarosta Bocheński Tomasz Całka, Burmistrz Stefan Kolawiński, Kazimierz Ścisło, Eugeniusz Konieczny) uznało, że najpiękniejsze wieńce przygotowały: Mikluszowice (1. miejsce), Baczków (2. miejsce) i Bogucice (3.miejsce). Dodatkowo wyróżniono wieniec z Cichawki - gmina Łapanów.
    Wykonanie wspólnego zdjęcia zakończyło tegoroczne, bardzo skromne Dożynki Powiatowe.

Przemarsz z Rynku na Plac Saktuaryjny.

Składanie darów ofiarnych.

Dożynki Powiatu Bocheńskiego - 18.08.2013 r.

FOTOGALERIA >>>

RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]