Odkryj Beskid Wyspowy - Złazna Kamionnej - 03.08.2013 r.

   Ponad 400 osób wzięło udział w pierwszym na terenie Gminy Żegocina "Złazie Turystycznym na Kamionnej", zorganizowanym w sobotę 3 sierpnia 2013 r. w ramach imprezy "Odkryj Beskid Wyspowy", wymyślonej przez Czesława Szynalika z Mszany Dolnej. Dla Laskowej i Żegociny był to debiut w tej imprezie, która ma już trzyletnią tradycję. Od razu powiedzmy, że był to debiut udany. Z samej Żegociny na Kamionną (801 m n.p.m.) wyszła, mimo dużego upału, prawie 30-osobowa grupa turystów, prowadzona przez przewodnika Jarosława Orła. Byli w niej nie tylko mieszkańcy Żegociny, ale także osoby ze Żmiącej, Bochni, Łapczycy.
   Po drodze na Kamionną grupa ta zwiedziła jedną z atrakcji Żegociny - źródła wody mineralnej typu zuber. Wszyscy, w tym najmłodszy w tej grupie - 3,5 letni Franciszek Szydło z Bochni, bez przeszkód i w dobrej kondycji dotarli na czas pod górną stację wyciągu narciarskiego "Kamionna - Laskowa Ski", gdzie zeszły się wszystkie grupy idące z różnych stron, w tym z centrum Żegociny, Przełęczy Widoma w Rozdzielu i Pasierbca.
    W imieniu organizatorów przybywające grupy witał znakomicie wywiązujący się z roli spikera Stanisław Przybylski. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali wspólnie: Stanisława Niebylska - Wójt Gminy Laskowa i Jerzy Błoniarz - Wójt Gminy Żegocina. Opowiedzieli krótko o atrakcjach obu gmin i życzyli udanego pobytu na stoku Kamionnej i zaprosili na kolejne imprezy w ich gminach "V. Festiwal Śliwki, Miodu i Sera (Laskowa - 04.08.2013) oraz "720. Urodziny Żegociny" (Żegocina - 18.08.2013 r.)
    O tym, co widać w rozległej panoramie rozpościerającej się ze stacji narciarskiej opowiedział turystom przewodnik Jarosław Orzeł, a wkrótce potem rozpoczęła się polowa msza święta, którą odprawił proboszcz z Żegociny - Ks. Leszek Dudziak. Podczas kazania cytował słowa Jana Pawła II o turystyce, opowiedział także o swoich związkach ze szczytem Kamionnej, na którą wędrował wiele razy. Zaapelował także o właściwy, sprzyjający przyrodzie model turystyki. Nabożeństwo uświetniła Parafialna Orkiestra Dęta z Laskowej, grająca pod batutą kapelmistrza Romana Kogutowicza. Zespół ten koncertował także po zakończeniu nabożeństwa, w artystycznej części spotkania.
Oprócz wspomnianej już orkiestry turystycznej publiczności zaprezentowały się także: z Gminy Laskowa: grupa taneczna "Mali Laskowianie" prowadzona przez Mariolę Zapiór, która wykonała poloneza oraz tańce lachowskie; z Gminy Żegocina: grupa śpiewacza Zespołu Pieśni i Tańca "Łąkta" z Łąkty Górnej i akompaniująca jej Kapela Ludowa Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Żegocinie, prowadzona przez Mieczysława Kędrę.
   Każdy z uczestników Złazu otrzymał pamiątkową plakietkę i inne materiały informacyjno-promocyjne oraz został poczęstowany kiełbaska z grilla lub żurkiem z jajkiem i kiełbasą. Pomimo upału atmosfera była iście piknikowa. Robiono dużo zdjęć, podziwiano widoki, rozmawiano na wiele tematów.
   Wreszcie przyszedł czas na ogłoszenie wyników licznych konkursów towarzyszących tej imprezie. Najmłodszym uczestnikiem tego Złazu okazał się wspominany już 3,5-letni Franciszek Szydło z Bochni; najstarszym 77-letnim Józef Czyrnek z Rudy Śląskiej. Uczestniczką, która przybyła pod szczyt Kamionnej z najdalszego zakątka Polski okazała się Agnieszka Luma z Jarocina (to około 400 km od Żegociny). Z bardzo dalekiego świata przybyli: Daniela /5 lat/, Natalia /6 lat/ i ich ojciec Witek, którzy trafili do schroniska w Rozdzielu z Sin Ciao /Tajwan/ oraz Jolanta Thingvold z Saskatchevan /Kanada/.
    W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym: I miejsce zajął Łukasz Szyrszeń z Dobrej, II miejsce . Magdalena Wątor - także z Dobrej, III miejsce Bożena Kubik z Rabki. Najmilszymi komplementarne jury wybrało: Joannę Karteczka z Laskowej i Bogdana Piecha z Zespołu "Łąkta Górna" - gmina Żegocina. Nagrody ufundowane przez Gminę Laskowa, Gminę Żegocina i Firmę "Tymbark" nagrody wręczali: Stanisława Niebylska - Wójt Gminy Laskowa, Jerzy Błoniarz - Wójt Gminy Żegocina, gratulował Grzegorz Biedroń - Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego. 
   Wójtowie obu gmin przekazali także upominki dla pomysłodawcy imprezy -
Czesława Szynalika z Mszany Dolnej. W mowach końcowych podziękowali uczestnikom Zlotu i zaprosili ich na Kamionną w roku przyszłym. Słowa podziękowania przekazane zostały także księdzu proboszczowi Leszkowi Dudziakowi,   Bogdanowi Chwastkowi - właścicielowi Stacji Narciarskiej Kamionna - Laskowa Ski, dyrektorom instytucji kultury obu gmin (Zdzisław Pajor, Mieczysław Kędra), obsłudze technicznej, zespołom, grupie żywieniowej, kierowcom, którzy dowieźli sprzęt i wyposażenie.
    Patronat medialny nad imprezą sprawowali natomiast:
"Dziennik Polski", "Gość Niedzielny", "Telewizja internetowa TV28", "Radio Plus", "Gorce24.pl", "Wrota Małopolski". U nich też będzie można szukać relacji z tej udanej imprezy.

Nabożeństwo podczas Złazu na szczycie Kamionnej.

Nabożeństwo podczas Złazu na szczycie Kamionnej.

FOTOGALERIA >>> RELACJA WIDEO >>>

LATO W BESKIDZIE WYSPOWYM - ŻEGOCINA 2013

    W Żegocinie zostaną zrealizowane jeszcze następujące imprezy:

* 18 sierpnia - Festyn kulturalno - rekreacyjny "720 Urodziny Żegociny" - Plac Gminnej Spółdzielni w Żegocinie.

* 15 września - IV Święto Chleba oraz III Festiwal Rosołu - Plac Gminnej Spółdzielni w Żegocinie.

Lato w Beskidzie Wyspowym.

 

LINK DO SERWISU "ODKRYJ BESKID WYSPOWY"

[wstecz]