IV. Święto Chleba w Żegocinie - 15.09.2013 r.

IV. ŚWIĘTO CHLEBA W ŻEGOCINIE - 15.09.2013

    Tradycyjna już impreza "Święto Chleba w Żegocinie", będąca czymś w rodzaju dożynek, miała miejsce w dniu 15 września 2013 roku na placu Gminnej Spółdzielni w Żegocinie i była dopełnieniem odbywającego się w tym samym miejscu "III. Festiwalu Rosołu". Korowód dożynkowy z chlebami przyprowadzili na Plac GS-u: Kapela Ludowa z Żegociny oraz Zespół Folklorystyczny "Łąkta". Oprócz zespołów w korowodzie szli rolnicy, którzy nieśli bochenki chleba. Już wcześniej na plac zostały przyniesione wieńce żniwne, które kilka tygodni temu były poświęcone w kościołach parafialnych w Łąkcie i Żegocinie. Cieszyły się sporym zainteresowaniem ze strony uczestników imprezy.
    Występy sceniczne rozpoczęły się od odśpiewania przez zespół śpiewaczy Zespołu "Łąkta" pieśni "Kosiarze stoją". Potem delegacja rolników, prowadzona przez radnego Reginalda Łukasika przekazała gospodarzowi gminy Wójtowi Błoniarzowi bochenek chleba. Towarzyszyli mu na scenie: dr Grzegorz Russak (przewodniczył wcześniej komisji konkursowej "III. Festiwalu Rosołu") oraz Prezes LDG "Dolina Raby" Krzysztof Kwatera i ks. Stanisław Szczygieł - Proboszcz z Łakty.
   Wszystkich uczestników "Święta Chleba" powitał następnie Wójt Gminy Żegocina - Jerzy Błoniarz, który wygłosił okolicznościowe przemówienie [tutaj >>>].
   Na kilku stoiskach można było posmakować i kupić różne gatunki pieczywa. Mimo, iż na terenie gminy działa pięć piekarni, na promocję swoich wyrobów zdecydowały się tylko dwie: Piekarnia GS w Żegocinie oraz "Eco-Bama", także z Żegociny. Było także trzecie stoisko z tradycyjnym chlebem wypiekanym przez mieszkankę Rozdziela. Na stoiskach promocyjnych prezentowane były także wyroby rzemieślnicze i rękodzielnictwo lokalnych twórców. Znakomite miody sprzedawał na swoim stoisku Kazimierz Fąfara - pszczelarz z Bytomska. Można było podziwiać obrazy, zabawki drewniane, nie brakowało także atrakcji dla dzieci, które m. in. chętnie zwiedzały stoisko urządzone przez Koło Łowieckie z Kłaja, na którym otrzymywały upominki. Najmłodsi korzystali ze zjeżdżalni, kupowali dmuchane zabawki itd.
   Na estradzie nieustannie trwał koncert. Śpiewał i tańczył Zespół Pieśni i Tańca "Łąkta", któremu akompaniowała kapela ludowa CKSiT w Żegocinie; po nim grali i śpiewali gorąco przyjęci przez publiczność "Łapanowianie". Kolejna kapela, tym razem z Przyszowej, zaprezentowała instrumentalne utwory z regionu lachowskiego.
   Po przerwie, spowodowanej ustawianiem nagłośnienia, na estradzie zaczął koncert zespół rockowy "O ! Ela !",
który powstał z myślą o utrwalaniu twórczości nie żyjącego już lidera grupy "Chłopcy z Placu Broni" - Bogdana Łyszkiewicza, a więc takich przebojów jak: "O Ela", "Kocham Cię", "Aeroplan", "Kocham Wolność".  Te i inne piosenki mogła usłyszeć publiczność, zgromadzona na Placu GS w Żegocinie. Chwilowe opady deszczu nie przeszkodziły na szczęście ani w koncercie, ani w następnym punkcie imprezy - zabawie tanecznej, która trwała do północy.

IV. Święto Chleba w Żegocinie - 15.09.2013 r. IV. Święto Chleba w Żegocinie - 15.09.2013 r.
IV. Święto Chleba w Żegocinie - 15.09.2013 r. IV. Święto Chleba w Żegocinie - 15.09.2013 r.
IV. Święto Chleba w Żegocinie - 15.09.2013 r. IV. Święto Chleba w Żegocinie - 15.09.2013 r.

IV. Święto Chleba w Żegocinie - 15.09.2013 r.

ZAPROSZENIE >>> FOTOGALERIA >>> PRZEMÓWIENIE WÓJTA >>> RELACJA WIDEO >>>

[wstecz]