Pamięć o Błogosławionej Karolinie Kózkównie.

PAMIĘĆ O PATRONCE GIMNAZJUM W ROZDZIELU - 18.11.2013

    Młodzież Zespołu Szkół w Rozdzielu w ostatnim czasie przeżywała dni poświęcone swojej Patronce - Błogosławionej Karolinie Kózkównie, której 99. rocznicę śmierci przeżywaliśmy 18 listopada 2013 roku.
    W celu przypomnienia sobie tego wszystkiego, co przeszła w ostatnich godzinach i minutach życia młoda dziewczyna oraz by zastanowić się nad ciężkim i przepełnionym modlitwą życiem Bł. Karoliny, wszyscy uczniowie szkoły wraz z dyrekcją i niektórymi pracownikami obsługi, udali się na pielgrzymkę do Sanktuarium w Zabawie.
    Wszyscy zainteresowani zebrali się na placu szkolnym o godz. 7:00 po czym dwoma autokarami udali się w dość długą podróż. Około godz. 8:45 dotarliśmy na plac przy kościele w Zabawie, do którego przed laty codziennie wędrowała z pobliskiej Wał - Rudy młodziutka Karolina, by móc się tu pomodlić.
   Na miejscu przywitał nas proboszcz tamtejszej parafii. Kościelny z Zabawy, a zarazem przewodnik, opowiedział nam wzruszającą historię życia Bł. Karoliny Kózkówny, po czym wzięliśmy udział w mszy świętej, podczas której kazanie wygłosił ks. mgr Zbigniew Szostak - proboszcz parafii w Zabawie. Następnie, po zwiedzeniu kaplicy męczenników, udaliśmy się w dalszą drogę do Wał - Rudy, by zobaczyć dom Bł. Karoliny, przejść śladami jej męczeńskiej śmierci oraz odprawić drogę krzyżową. Do Rozdziela wróciliśmy ok. godz. 14:30.
    Kolejnym punktem wspomnienia Bł. Karoliny było "czuwanie", czyli chwila z Bł. Karoliną, podczas której młodzież gimnazjalna wypowiedziała wiele mądrych słów. W połączeniu z zapalonymi świecami i zaciemnionym pomieszczeniem zmuszały do refleksji nad swoim życiem i postępowaniem.
    Po części artystycznej głos zabrał ks. Janusz Kras, który przewodniczył modlitwom, m.in. litanii do Bł. Karoliny Kózkówny. Na koniec Pani Dyrektor Alicja Adamczyk-Brózda wspomniała o swoim wyjeździe do Zespołu Szkół w Mszalnicy, który w ubiegłym roku również przyjął Bł. Karolinę za swą patronkę. Przedstawiła płaskorzeźbę, którą otrzymała podczas wizyty w zaprzyjaźnionej szkole.
    Poruszeni przeżyciami i historią życia Bł. Karoliny Kózkówny pragniemy w codziennym oraz szkolnym życiu brać z niej przykład i mamy nadzieję, że to, iż mamy ją za patronkę nie jest przypadkiem. Będziemy naśladować ją, żyć w prawdzie i ufać Bogu, by kiedyś, jak ona dostać się do Nieba.

"Kiedy najeźdźcy, jak wzburzona fala
Jej wieś zalali, w las uprowadzona
Zginęła z ręki dzikiego Moskala
Po krwawej walce śmiertelnie raniona.

Droższą niż życie była dla niej cnota,
Gdy w jej obronie stoczyła bój z wrogiem.
Milszą śmierć sroga niż grzechu sromota,
Więc męczennicą stanęła przed Bogiem."

Pamięć o Błogosławionej Karolinie Kózkównie Pamięć o Błogosławionej Karolinie Kózkównie
Pamięć o Błogosławionej Karolinie Kózkównie Pamięć o Błogosławionej Karolinie Kózkównie
Pamięć o Błogosławionej Karolinie Kózkównie Pamięć o Błogosławionej Karolinie Kózkównie
Pamięć o Błogosławionej Karolinie Kózkównie Pamięć o Błogosławionej Karolinie Kózkównie

Pamięć o Błogosławionej Karolinie Kózkównie Rozdziele, Zawada - Wał - Ruda.

 

Opracowała: Patrycja Pławecka - uczennica kl. II Gimnazjum w Rozdzielu

[wstecz]